Przejdź do treści

Polacy stworzyli system, który przyspiesza diagnostykę udarów mózgu. Wynik już po 3 minutach!

Władze spółki BrainScan: Adam Brzeski, Marek Trojanowicz, Szymon Korzekwa.
Zespół BrainScan: Adam Brzeski, Marek Trojanowicz, Szymon Korzekwa / Zdjęcie: Mateusz Grochocki/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co 6 sekund na świecie umiera człowiek z powodu udaru. W tym konkretnym przypadku liczy się szybka reakcja i trafne rozpoznanie. Tu z pomocą przychodzi BrainScan – stworzony przez Polaków system oparty na AI, który znacząco przyspiesza proces diagnostyki krwawień mózgu. W ciągu 3 minut lekarz otrzymuje wynik w postaci infografiki, co pozwala skrócić czas pobytu pacjenta na SOR-ze. Za ten innowacyjny projekt zespół Szymona Korzekwy zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym złoty medal Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego na dorocznym kongresie RSNA w Stanach Zjednoczonych. 

BrainScan AI – rewolucyjny system do diagnostyki obrazowej mózgu

Stworzony w Polsce system BrainScan to rewolucyjne podejście do diagnostyki obrazowej mózgu oparte na sztucznej inteligencji. System dokonuje analizy obrazu, czyli charakterystycznych cech tomografii komputerowej w oparciu o unikalny zbiór danych, obejmujący 250 tys. badań tomograficznych mózgu.

„Dane te są zróżnicowane pod względem rasy i pochodzą z co najmniej 21 różnych modeli tomografów” – wyjaśniał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Szymon Korzekwa, prezes zarządu BrainScan.

Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji analizują skany, automatycznie znajdując odchylenia od zdrowego wyglądu mózgu i wskazując ich lokalizację. Na wynik analizy w postaci infografiki lekarz oczekuje zaledwie 3 minuty.

System jest w stanie wykryć 30 najczęściej występujących patologii mózgu.

„Skupiamy się na patologiach, które stanowią zagrożenie życia. Mam na myśli te związane z niedokrwieniem mózgu, jak również z drugim rodzajem udaru, czyli krwotocznym. Wykrywamy też krwiaki i różnego rodzaju urazy” – tłumaczył Szymon Korzekwa w wywiadzie dla serwisu Mam Biznes.

Jak informuje naukowiec, praca nad systemem trwała 7 lat, a finalną wersję produktu udało się wprowadzić w 2021 r. Dziś system działa na oddziałach ratunkowych w 20 placówkach w Polsce.

System BrainScan doczekał się wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym nagrodę jury w konkursie Start-Up-Med 2024. W 2019 r. zespół Szymona Korzekwy otrzymał za ten projekt złoty medal Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego na dorocznym kongresie RSNA w Stanach Zjednoczonych.

Sharon Stone- Hello Zdrowie

Ma wspierać, a nie zastępować medyków

Twórcy tej rewolucyjnej technologii podkreślają, że ma ona usprawniać diagnostykę mózgu i pomagać radiologom w codziennej pracy, a nie ich zastępować.

„Tego typu narzędzia od samego początku projektowane były z myślą o rozszerzeniu możliwości diagnostycznych lekarza. Są one wsparciem w dążeniu do szybszej, bardziej efektywnej, skupionej na pacjencie służbie zdrowia, bo w finalnym rozrachunku naszym wspólnym, nadrzędnym celem jest dobro pacjenta” – tłumaczył Szymon Korzekwa w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Narzędzie, jak tłumaczy Korzekwa, umożliwia znaczne skrócenie czasu transferu pacjentów ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na odpowiednie oddziały, co ma kluczowe znaczenie szczególnie w przypadku patologii mózgu, które stanowią zagrożenie życia.

„Skracając czas oczekiwania na wynik, eliminujemy niepewność i pozwalamy szybciej rozpocząć leczenie, co przekłada się na poprawę jakości opieki nad pacjentami” – wyjaśnia. „Nie trzeba nikogo przekonywać, że symbioza lekarz i SI ma sens” – dodaje.

Michał Szemień, ordynator Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, potwierdza, że system BrainScan pozwala w znacznym stopniu skrócić czas pobytu pacjentów na oddziale ratunkowym oraz czas od tomografii komputerowej do konsultacji i dalszego przekazania pacjentów na oddziały chirurgiczne. Medyk za przykład podaje przypadek kobiety w wieku między 40 a 50 lat, która zgłosiła się na oddział ratunkowy poznańskiego szpitala z powodu bólu głowy.

„Natychmiast wykonano jej tomografię komputerową głowy. Oprogramowanie BrainScan wykryło trudny do wykrycia krwotok podpajęczynówkowy blisko czaszki. Pozwoliło nam to na szybkie przeniesienie pacjentki na oddział neurochirurgii w celu natychmiastowej operacji mózgu, ratując jej życie!” – tłumaczy dr Szemień.

Jak informuje na swoim profilu na Instagramie propagator nauki i dziennikarz Maciej Kawecki, powołując się na otrzymane wyniki badań przeprowadzonych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, dzięki wykorzystaniu systemu BrainScan udało się skrócić o „38% czas spędzony na SOR pacjentów z udarem mózgu nieokreślonym jako krwotoczny lub zawałowy, o 18% przy krwawieniach środczaszkowych i o 9% przy krwawieniu środczaszkowym”. Badania były prowadzone przez 20 miesięcy.

„Każdy 1% oszczędności czasu przy urazach mózgu to szansa na życie. Każdy jeden” – podsumowuje Kawecki.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: Mam Biznes, Rynek Zdrowia, Instagram: @kawecki.maciej

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?