Polki doczekają się mammografii w ramach badań medycyny pracy? „Robimy pierwsze kroki” – mówi Izabela Leszczyna
Mammografia zostanie włączona do pakietu obowiązkowych badań medycyny pracy? Jak podkreśla ministra Izabela Leszczyna, w resorcie trwają prace nad tym pomysłem. „Jesteśmy na końcówce analiz” – zaznacza i dodaje, że prawdopodobnie program zostanie wprowadzony w ciągu roku.
Mammografia w badaniach medycyny pracy
Ministerstwo Zdrowia w ramach profilaktyki raka piersi wśród kobiet od lat prowadzi bezpłatne badania mammograficzne, które Polki mogą wykonywać bez skierowania co dwa lata. Program w listopadzie ubiegłego roku został również rozszerzony o grupę kobiet, którym przysługuje darmowe badanie. Teraz skorzystać mogą z niego panie w wieku od 45. do 74. roku życia.
Na początku roku w resorcie zdrowia pojawił się także pomysł wprowadzenia badania mammograficznego dla Polek do obowiązkowego pakietu medycyny pracy. Obok niego miałyby znaleźć się także cytologia oraz test PSA w kierunku raka prostaty dla mężczyzn. O postępie prac w tym kierunku mówiła ministra Izabela Leszczyna w rozmowie z TVN24.
„Robimy pierwsze kroki, myślę, że w ciągu roku mamy szansę wprowadzić mammografię do medycyny pracy. Ale to na pewno nie będzie początek przyszłego roku” – podkreśliła.
Zaznaczyła również, by pracodawcy nie martwili się o ewentualne dodatkowe koszty związane z badaniem.
„Jesteśmy na końcówce analiz. Chcę wyraźnie powiedzieć: po pierwsze pracodawcy nie będą ponosić kosztów, a po drugie wynik tych badań, o które poszerzymy medycynę pracy, nie będzie miał wpływu na zatrudnienie. To wrażliwe kwestie, które musimy rozstrzygnąć, żeby wszyscy czuli się bezpiecznie” – podkreśliła Leszczyna.
Jak wygląda mammografia?
Badanie mammograficzne to całkowicie nieinwazyjna procedura. Mammografia polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich, na których nieprawidłowe zmiany tkankowe powstałe w gruczole widoczne są jako białe plamy. W trakcie badania każdą pierś na kilka minut umieszcza się i nieznacznie ściska pomiędzy dwoma płytkami.
Czy mammografia boli? Ściskanie piersi między płytkami może powodować dyskomfort, ale jest konieczne, ponieważ obraz ma wtedy lepszą jakość. Tradycyjna mammografia pozwala zauważyć patologiczne twory wielkości 2–3 mm, z kolei mammografia z kontrastem (tzw. mammografia spektralna z podaniem dożylnie środka kontrastowego) wzmacnia efekt badania, uwidaczniając ogniska zmian. Prześwietlenie nie wymaga znieczulenia i jest całkowicie bezbolesne.
Źródło: tvn24.pl
Wykonujesz regularnie mammografię?
Zobacz także
Drew Barrymore udokumentowała swoją mammografię. „To tylko kilka sekund, a może uratować ci życie”
Doktor Paweł Kabata wziął pod lupę mammografię oraz USG piersi. Które z tych badań jest lepsze?
Zuzanna Szelestowska o raku piersi: „Każdy wlew, każda chemia to dla mnie zdrowienie. Mam jeden cel: dobić tego gnoja”
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
„Badanie jąder nie jest wstydliwe. Ono przełamuje tylko pewną intymność” – mówi urolog Tomasz Wiatr
się ten artykuł?