Przejdź do treści

Polki umierają, choć nie muszą. Te same choroby w innych krajach europejskich są całkowicie uleczalne

Polki umierają, choć nie muszą. Te same choroby w innych krajach europejskich są całkowicie uleczalne / unsplash
Polki umierają, choć nie muszą. Te same choroby w innych krajach europejskich są całkowicie uleczalne / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mieszkanki naszego kraju częściej niż kobiety z krajów Europy Zachodniej umierają z powodu nowotworów ginekologicznych. Mowa tutaj głównie o nowotworze trzonu macicy. Jak twierdzą lekarze, w innych krajach ten rodzaj raka praktycznie nie jest śmiertelny. Skąd te różnice?

Zgony spowodowane nowotworami ginekologicznymi

Liczba zgonów spowodowanych nowotworami ginekologicznymi (rakiem trzonu macicy, rakiem jajnika oraz rakiem szyjki macicy) znacznie wzrosła po pandemii COVID-19. Jak wyjaśniają lekarze, zwiększona śmiertelność w tym wypadku mogła być spowodowana mniejszą dostępnością do badań profilaktycznych. Kobiety bały się też wizyt w przychodniach.

„Nowotwory wykrywane w późniejszych stadiach dają mniejsze szanse na wyleczenie. Z powodu tej sytuacji wzrost umieralności może trwać nawet kilka lat” – mówią lekarze.

Kobieta

Śmiertelność w Polsce

W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, umieralność z powodu raka trzonu macicy rośnie. Do zgonów nie dochodzi jednak tylko u kobiet, u których raka wykryto zbyt późno, ale także u pacjentek zdiagnozowanych w bardzo wczesnych stadiach.

„Coś niedobrego stało się po 2005 r. Od tego czasu widać wzrost umieralności, zwłaszcza u kobiet po 70. roku życia. Nie umiem wytłumaczyć, z czego to wynika: czy jest to grupa chorych, która bardziej zaniedbała swoje zdrowie, czy dostają gorsze lub niewłaściwe leczenie”- mówi prof. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów oraz Krajowego Rejestru Nowotworów NIO-PIB w Warszawie, cytowana w wywiadzie dla portalu Medonet.

Podstawą leczenia wczesnego raka trzonu macicy jest leczenie chirurgiczne. Na tym etapie konieczne jest jednak określenie podtypu molekularnego nowotworu. Wszystko po to, by wiedzieć, czy pacjentka jest w grupie ryzyka wznowy oraz czy powinna dostać leczenie podtrzymujące.

„Europejskie rekomendacje zawierają konieczność wykonywania pogłębionej diagnostyki, badania typu histopatologicznego i molekularnego nowotworu, a także już od początku personalizację leczenia. W Polsce tego typu zalecenia dopiero są tworzone” – mówią lekarze.

Rak trzonu macicy

Rak trzonu macicy (rak endometrium) występuje przede wszystkim u kobiet, które przeszły menopauzę, ale co czwarty zdiagnozowany przypadek dotyczy kobiet młodszych. Zmiany w śluzówce macicy powstają pod wpływem długotrwałego pobudzenia endometrium przez estrogeny, zwłaszcza przy jednoczesnym niedoborze progestagenów. Do czynników ryzyka występowania raka trzonu macicy należą:

  • otyłość w wieku 50-59 lat,
  • wczesna pierwsza miesiączka,
  • późna ostatnia miesiączka,
  • występowanie cykli bezowulacyjnych,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • przerost endometrium.

W ostatnich latach, wraz z występowaniem coraz większej liczby nowych zachorowań na choroby cywilizacyjne – miażdżycę, nadciśnienie, cukrzycę i nadwagę – zachorowań na raka endometrium jest coraz więcej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?