Polki umierają wcześniej niż mieszkanki Europy Zachodniej – alarmują eksperci. Z czego to wynika?
Średnia życia Polek jest niższa niż kobiet mieszkających w Europie Zachodniej – podkreślają eksperci. „Ta tendencja będzie rosła” – prognozuje Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder. Na co najczęściej umierają Polki?
Na co umierają Polki?
To nowotwory złośliwe są główną przyczyną śmierci Polek między 25. a 64. rokiem życia – wskazali eksperci na debacie Medycznej Racji Stanu pt. Zdrowie kobiety – Bezpieczeństwo rodziny.
„Ta tendencja będzie rosła – według prognoz epidemiologicznych nowotwory staną się głównym zabójcą w XXI wieku” – powiedział na konferencji Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder cytowany przez PAP.
Pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych, na które chorują Polki, zajmuje nowotwór płuc, wyprzedzając raka piersi. Jako głównego winowajcę dr Madej wskazuje palenie papierosów przez młode kobiety (w Narodowym Teście Zdrowia Polaków 2020 r. wynika, że wyroby tytoniowe pali 32 proc. Polek).
Co istotne, wyższa umieralność Polek w wieku od 24 do 64 lat znacząco wpływa na średnią długość życia kobiet w Polsce. Jest ona krótsza niż w przypadku naszych sąsiadek z Europy Zachodniej.
Profilaktyka kuleje
Dlaczego to właśnie nowotwory złośliwe wciąż stanowią główną przyczynę śmierci Polek? Głównie zawodzi profilaktyka.
Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, zaznaczyła na konferencji, że Polki wciąż za rzadko wykonują badania przesiewowe, które pozwalają wykryć nowotwory złośliwe. Z danych NFZ wnika, że badania profilaktyczne w ramach profilaktyki raka szyjki macicy wykonuje zaledwie od kilku do kilkunastu procent Polek.
„Wczesne wykrycie pozwala zastosować terapie, które mogą nawet doprowadzić do wyleczenia” – podkreśliła prezes PKPO.
Ekspertka dodała, że w ramach działań prowadzonych przez Medyczną Rację Stanu, przedsięwzięcia społeczne skupiającego niezależnych ekspertów z całej Polski, ma być promowany wizerunek „kobiety egoistki”, która najpierw zadba o swoje zdrowie, bo to warunkuje bezpieczeństwo rodziny.
Zobacz także
Szczepionka na raka piersi coraz bliżej? „To może być prawdziwa forma profilaktyki, którą będzie można podawać zdrowym kobietom”
Nie odkładaj badań onkologicznych przez koronawirusa! Rusza kampania „Rak nie poczeka na koniec pandemii”
Nowa nadzieja dla chorych na raka? Szczepionka zmniejszyła guzy u 54 proc. badanych
Polecamy
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
28-latek zmarł w trakcie leczenia zębów. Rodzina domaga się odszkodowania
„Choroba jest tylko niewielką częścią tego, kim jestem”. Sammy Basso zmarł w wieku 28 lat
Były premier twierdzi, że Elżbieta II nie zmarła ze starości. „Wiedziała, że odchodzi”
się ten artykuł?