Półpasiec oczny: objawy, leczenie, powikłania
Półpasiec oczny ujawnia się u tych osób, które chorowały w przeszłości na ospę wietrzną – wirus tej choroby, VZV, pozostaje już bowiem na zawsze w organizmie i lubi dawać znać o swoim istnieniu w momentach zmęczenia i osłabienia. Na co dzień jest on umiejscowiony w zwojach nerwu trójdzielnego, którego pierwszą gałęzią jest nerw oczny – od niego właśnie wirus zaczyna atakować.
Warto wiedzieć, że półpasiec oczny uważany jest za najgroźniejszy rodzaj półpaśca, ponieważ może doprowadzić do szeregu groźnych powikłań, spośród których najczęściej występuje: zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki oraz zapalenie ciała rzęskowego. Co więcej, stanowi on zagrożenie dla prawidłowego działania układu nerwowego, a nieleczony – może prowadzić do utraty wzroku. Należy pamiętać, że półpasiec jest przede wszystkim chorobą nerwów, a nie skóry.
Zobacz także: 7 rzeczy, które warto wiedzieć o półpaścu
Półpasiec oczny: objawy
Wirus VZV aktywuje się stopniowo, od 3 do 5 tygodni. Półpasiec oczny i objawy na początkowym etapie choroby często mogą przypominać symptomy grypy, dlatego też tę chorobę trudno jest na początku dobrze zdiagnozować.
Pierwsze objawy półpaśca ocznego to:
- silny ból głowy,
- osłabienie,
- bóle stawów,
- dreszcze,
- łamanie w kościach,
- zmęczenie,
- dolegliwości żołądkowe.
Później u chorych można zaobserwować:
- świąd i pieczenie skóry,
- mrowienie i drętwienie w okolicy oka,
- wypełnione płynem pęcherzyki na powiece, nosie, skroni i czole,
- pieczenie i ból oka.
Zmiany, które pojawiły się na skórze, mogą utrzymywać się od 2 do 4 tygodni, zdarza się jednak, że usychają samoistnie, po upływie tygodnia. Pęcherzyki wypełnione płynem mogą pojawiać się na skórze przez około 4 dni. Kiedy półpasiec nie jest leczony, można zauważyć także:
- wrzody oka,
- przekrwienie spojówki,
- zapalenie tęczówki oka,
- nacieki i nadżerki na rogówce,
- bardzo uciążliwe bóle oka.
Warto wspomnieć, że u niektórych pacjentów pojawia się owrzodzenie rogówki oka, które może przybierać mniej lub bardziej zaawansowaną postać, w zależności od tego, ile czasu się utrzymuje. Im dłużej nieleczona jest choroba, tym groźniejsze powikłania.
Groźne powikłania po półpaścu ocznym:
- zapalenie siatkówki,
- porażenie nerwu wzrokowego,
- opadanie powieki,
- osłabienie wzroku,
- uszkodzenie gałki ocznej,
- utrata wzroku,
- neuralgia popółpaścowa.
Zobacz także
Półpasiec oczny: zarażanie
Zarażanie półpaścem ocznym to temat, na który warto zwrócić uwagę. Osoby cierpiące na półpasiec przenoszą wirusa drogą kropelkową, co oznacza, że osoby zdrowe łatwo mogą się zarazić – należy jednak pamiętać, że zarażą się one, co najwyżej, wirusem ospy wietrznej.
Warto także wiedzieć, że półpasiec nie jest chorobą zaraźliwą w momencie, gdy na ospę wietrzną chorowało się w okresie dzieciństwa. Wtedy wystarczy jednak czasem moment osłabienia, aby choroba się reaktywowała właśnie w formie półpaśca. Czynnikami, które sprzyjają jego pojawieniu się, są również: ciąża, grypa, ciężkie zapalenie płuc, nowotwory, niedawno przebyte szczepienia, stres, jak również fizyczne urazy. Na półpaśca bardziej narażone są także osoby z wirusem HIV lub chore na AIDS oraz osoby po przeszczepie szpiku kostnego.
W przypadku półpaśca nieistotna jest płeć – w równym stopniu potrafi on zaatakować kobiety, jak i mężczyzn, również, jeśli chodzi o powikłania pochorobowe. Warto również pamiętać, że półpasiec oczny występuje głównie u osób dorosłych i starszych, a każdy nawrót tej choroby należy osobno leczyć, wraz ze specjalistą.
Półpasiec oczny: leczenie
Leczenie półpaśca ocznego w dużej mierze zależy od rozległości zmian chorobowych oraz sposobu, w jaki cała choroba przebiega. Czasem wystarczy jedynie leczenie przeciwbólowe, które stosuje się równocześnie z blokowaniem zwojów nerwowych. Należy pamiętać, że – ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych powikłań – półpaścem ocznym u pacjenta powinien zajmować się lekarz okulista. Co więcej, czasem nawet wymagane jest leczenie w warunkach szpitalnych.
W większości przypadków, gdy infekcja rozprzestrzenia się na obszar narządu wzroku, lekarze zalecają stosowanie acyklowiru lub walacyklowiru (czyli leków przeciwwirusowych) – dzięki nim widoczne zmiany pęcherzykowate powoli ustępują i co więcej – nie pojawiają się nowe. Ponadto skutecznie łagodzą ona ból oraz skracają czas jego trwania.
Pomocne mogą okazać się także witaminy z grupy B oraz środki odkażające, czasem lekarze włączają też do terapii kortykosteroidy, które skutecznie zmniejszają opuchliznę. Jeśli pojawi się gorączka, należy podać chorej osobie paracetamol.
Należy pamiętać, że w przypadku zauważenia objawów półpaśca warto jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ może to zapobiec neuralgii popółpaścowej, czyli powracającemu bólowi, dającemu o sobie znać jeszcze wiele lat po zniknięciu wysypki.
Polecamy
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
się ten artykuł?