Przejdź do treści

Wielki sukces polskich kardiologów – defibrylator, który łączy się ze smartfonem pomoże zagrożonym zawałem

Defibrylator / istock
Defibrylator / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kardiolodzy z Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie – prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak i dr Jakub Kosma Rokicki – dokonali niezwykłego osiągnięcia. Po raz pierwszy w Polsce wszczepili pacjentowi defibrylator, który łączy się ze smartfonem za pomocą technologii bluetooth.

Defibrylator, który łączy się ze smartfonem

Prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak i dr Jakub Kosma Rokicki wykonali zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora u pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca zagrożonego nagłym zgonem sercowym.

Wszczepienie pierwszego w Polsce defibrylatora, który łączy się ze smartfonem pacjenta dzięki technologii bluetooth, wykonano w Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Dzięki temu osiągnięciu zespół Oddziału Elektrokardiologii I Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Centralnego Szpitala Klinicznego WUM jako pierwszy w Polsce dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.

W jaki sposób działa wszczepiony defibrylator? Dzięki niemu pacjent będzie mógł przekazać warszawskim specjalistom dane z urządzenia z każdego miejsca na świecie. Defibrylator komunikuje się za pomocą bluetooth z telefonem komórkowym pacjenta, nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych nadajników.

Niskoenergetyczna technologia bluetooth zapewnia odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia.

Rana na ciele kobiety

Wszczepialny defibrylator – w jaki sposób może pomóc?

Wszczepialny kardiowerter-defibrylator to urządzenie, które ma zdolność rozpoznawania groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca oraz przerwania tych arytmii za pomocą impulsu elektrycznego.

Możliwość zdalnego monitorowania pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca jest szczególnie pożądana w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak w przypadku pandemii COVID-19.

Defibrylator serca stosowany jest najczęściej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia podczas nieszczęśliwych zdarzeń lub nagłego zatrzymania krążenia. Jest urządzeniem medycznym, które analizuje pracę serca i w przypadku konieczności, za pomocą elektrod defibrylacyjnych, dostarcza do niego określoną energię elektryczną. W przypadku nieprawidłowego rytmu serca defibrylacja pozwala doprowadzić do ponownej stabilizacji jego pracy.

 


Źródło: PAP.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?