Polska Akademia Nauk potwierdza: pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne
Pandemia zmieniła nasze życie. Jak wskazują międzynarodowe badania przeprowadzone wśród ponad 13 tys. mieszkańców z 12 krajów, zmieniło się też nasze samopoczucie. Niestety, na gorsze. Co może nam poczuć się lepiej? O tym piszą na swoim profilu na Facebooku naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, którzy pomagali przeprowadzić badanie na terenie Polski.
Czynniki pogorszające stan psychiczny
Naukowcy z 12 państw, w tym z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, ustalili czynniki wpływające na pogorszenie stanu psychicznego podczas pandemii koronawirusa.
Anonimowo przebadano 2734 pacjentów na całym świecie pod kątem pogorszenia ich wcześniejszych schorzeń psychiatrycznych podczas pandemii COVID-19. Do weryfikacji wykorzystano niezależne badanie kliniczne 318 pacjentów psychiatrycznych ze Stanów Zjednoczonych. Częścią badania była także ankieta online, w której wzięło udział ponad 13,3 tys. osób.
Badanie kliniczne w Stanach Zjednoczonych potwierdziło pogorszenie się stanu psychicznego podczas pandemii COVID-19 u osób już wcześniej zmagających się z problemami psychicznymi. Naukowcy zidentyfikowali nowe objawy, które wymagały interwencji u ponad połowy pacjentów. Najczęściej była to konieczność dostosowania dawki leków lub rozpoczęcie stosowania nowych.
Wpływ pandemii na stan zdrowia
Polscy naukowcy, którzy również mieli swój wkład w międzynarodowe badania, doszli także do innych wniosków:
- Wśród polskich ankietowanych, którzy jeszcze przed pandemią cierpieli na zaburzenia psychiczne, 54 proc. odczuło pogorszenie stanu z powodu pandemii;
- Czynnikiem najbardziej zwiększającym szanse na pogorszenie nastroju było poczucie braku kontroli (90 proc.), a następnie płeć żeńska (70 proc.) i brak interakcji z innymi (56 proc.);
- Osoby starsze lepiej znosiły psychicznie ograniczenia związane z pandemią niż osoby młodsze.
Naukowcy podali też, jak można zapobiegać pogorszeniu psychicznego stanu zdrowia.
„W naszych badaniach wykazaliśmy, że codzienne ćwiczenia, nawet 15-minutowe, a najlepiej godzinne, zwiększają odporność na zaburzenia. Oprócz tego okazało się, że korzystanie z mediów społecznościowych, tak jak wcześniej, również działa ochronnie. Wreszcie, bardzo pomocna może być możliwość dzielenia się obawami z bliskimi. Zachowanie dystansu społecznego nie powinno bowiem oznaczać izolacji społecznej” – mówi dr Ali Jawaid z Instytutu Nenckiego PAN.
Rozwiń
Zobacz także
– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”
„Człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje wyzwań adekwatnych do wieku. Jeśli rodzice takich wyzwań nie stawiają, wychowują człowieka podatnego na zaburzenia emocjonalne” – mówi dr Lidia Popek o depresji wśród dzieci
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„Co tam gwiazdeczko, nauczyłaś się?”. Julia Wieniawa gorzko o czasach szkolnych
Sara James porusza temat zdrowia psychicznego w najnowszym singlu. „Mam 15 lat i brak mi tchu” – śpiewa artystka
Tabliczki, które mogą ocalić życie. „Czasem wystarczy jedno słowo, gest lub tabliczka, aby pomóc komuś znaleźć siłę do walki”
się ten artykuł?