Polska aplikacja, która po głosie wykryje choroby serca? To może być przyszłość teleporad
Czy cechy głosu mogą wskazywać na choroby kardiologiczne? Tak uważają krakowscy naukowcy z AGH, którzy wkrótce rozpoczną badania na próbie stu pacjentów Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. W przyszłości chcą stworzyć aplikację głosową pomagającą w rozpoznaniu schorzeń.
Głos a choroby kardiologiczne
Naukowcy przeprowadzą badanie na próbie stu pacjentów oddziału kardiologicznego Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, gdzie znajduje się tzw. komora bezdechowa. To pomieszczenie, które redukuje pogłos, dzięki czemu nagrany głos nie jest zniekształcony. Pacjenci z niewydolnością serca będą opowiadać o prostym tekście. W ramach badania odpowiedzą też na neutralne emocjonalnie pytania.
Naukowcy w nagranych wypowiedziach przeanalizują następnie takie wskaźniki, jak: stabilność wypowiadanych samogłosek, zmiany częstotliwości, amplitud, siły głosu, liczbę i długość przerw oddechowych oraz tempo wypowiedzi. W analizie parametrów z sygnału głosu badaczom pomogą lekarze oraz sztuczna inteligencja. Rolą algorytmów będzie znalezienie związków pomiędzy zmianami sygnału głosowego a określonymi zmianami chorobowymi.
Aplikacja sprawdzi, czy głos wskazuje na chorobę
Jak uważają badacze, wyniki prac mogłyby się przyczynić do szybszej diagnozy chorób. Naukowcy myślą nawet o stworzeniu aplikacji lub urządzenia niepowiązanego z telefonem, dzięki którym pacjenci mogliby bez lekarza sprawdzić, czy ich głos wskazuje na chorobę. Wystarczyłoby wypowiedzieć kilka zdań, by wiedzieć, czy iść do kardiologa.
Metody przetwarzania głosu mogą wskazać na zmiany współwystępujące z chorobami oddechowymi, z chorobą Alzheimera, Parkinsona, depresją czy nadpobudliwością psychoruchową.
Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP dr inż. Daria Hemmerling z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, która pokieruje badaniami, na popularyzację technologii głosowych wpłynęła pandemia COVID-19.
„Gdy nie mieliśmy możliwości widzenia się twarzą w twarz w gabinecie lekarskim, to okazało się, że zdecydowana część medycyny może zostać przeniesiona na kanał słuchowy, konsultacje mogą odbywać się jedynie przez telefony. Teraz już przyzwyczailiśmy się do tego, że niektóre usługi mogą być tak świadczone – to po prostu usprawnia procesy. Stąd coraz więcej firm zaczęło się tym interesować, a to pociągnęło za sobą zaangażowanie instytucji naukowych, bo żeby wprowadzić coś, co będzie skuteczne, to musimy to najpierw przebadać” – powiedziała ekspertka.
Zmiany w głosie osób z niewydolnością serca polscy naukowcy zbadają dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 50 tys. zł przyznanemu przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Miniatura.
źródło: PAP
Zobacz także
„Chodzenie bez obuwia to starożytny i sprawdzony środek leczniczy w przypadku niewłaściwego krążenia krwi, zarówno nadciśnienia jak i niedociśnienia” – mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak
„Zespół złamanego serca”. Coraz więcej przypadków choroby podczas pandemii COVID-19
Polecamy
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Przeszczepili serce najmłodszemu dziecku w Polsce. Mała Gabrysia miała tylko 7 tygodni
„Jej potencjał jest duży”. Polska szczepionka przeciw miażdżycy może zrewolucjonizować leczenie
Naukowcy opracowali rozrusznik serca w zastrzyku. To rewolucja w kardiologii!
się ten artykuł?