„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska
„Co roku 3,5 tys. Polek słyszy diagnozę – inwazyjny rak szyjki macicy (…) A 50 proc. kobiet, u których zostaje zdiagnozowany, umiera w ciągu 5 lat od diagnozy” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska.
„Statystki są przerażające”
Kiedy ostatnio robiłaś cytologię? Obecnie trwający Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to idealny moment, by wybrać się na badanie. Dzięki temu możesz zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Niestety Polska pod względem profilaktyki przeciw zachorowalności znajduje się na szarym końcu. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie położna Natalia Korzeniowska.
Co roku 3,5 tys Polek słyszy diagnozę – inwazyjny rak szyjki macicy. Jest to drugi pod względem zachorowalności nowotwór na świecie u kobiet. Niestety Polska pod względem właśnie zachorowalności znajduje się na 1. miejscy w Europie. A 50 proc. kobiet, u których zostaje zdiagnozowany, umiera w ciągu 5 lat od diagnozy.
Statystki są przerażające. A wystarczyłoby chodzić regularnie na badania – alarmuje ekspertka.
Co wykrywa cytologia?
Korzeniowska wyjaśnia, że dzięki badaniu cytologicznemu można wykryć choroby, które prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. A ten we wczesnej fazie nie daje wielu objawów. Stąd tak wysoka zachorowalność i potrzeba regularnych badań profilaktycznych.
Profilaktyczna cytologia wykrywa neoplazję, która poprzedza raka inwazyjnego. Wcześnie wykryty nowotwór wiąże się z dobrym rokowaniem i daje duże szanse na wyzdrowienie – wyjaśnia położna.
Specjalistka wymienia także przyczyny powstania raka szyjki macicy:
- zakażenie wirusem HPV – brodawczaka ludzkiego drogą płciową (przez seks bez zabezpieczenia),
- wczesne rozpoczęcie współżycia zwiększa ryzyko,
- częste zmiany parterów seksualnych,
- nieleczone stany zapalne w obrębie szyjki,
- wielokrotne ciąże,
- palenie papierosów (2-krotnie zwiększa ryzyko ),
- wieloletnia antykoncepcja hormonalna (4-krotnie).
Kiedy robić cytologię i jak się przygotować do badania?
Zalecane jest wykonanie cytologii około 10.-20. dnia cyklu, najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki. Ponadto na dobę przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia płciowego.
Natalia Korzeniowska – kim jest?
Natalia Korzeniowska jest położną pracującą na porodówce. Na jej instagramowym profilu, który śledzi obecnie ponad 4 tys. osób, znajdziecie – jak zapewnia prowadząca – „piękne historie porodowe”. A obok tego mnóstwo przydatnej wiedzy przekazanej w przystępny sposób przez specjalistkę. Położna przybliża internautkom rozmaite kwestie związane z ciążą, porodem, karmieniem piersią.
RozwińZrobiłaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy cytologię?
KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi
Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem.
Czy wiesz, czym jest KIORP? Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.
Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowie, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi.
Zobacz także
Rak jajnika – czy można uniknąć zaawansowanego stadium?
„Kobiety cierpią w zaciszu własnej łazienki”. O tabu cewki moczowej rozmawiamy z ginekolożką dr Hanną Szwedą
„Szacuje się, że aż 75 proc. kobiet, które rozpoczęły współżycie płciowe, jest nosicielkami”. Katarzyna Pietuch, specjalistka ginekologii i położnictwa, o wirusie HPV
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
się ten artykuł?