Polska przygotowuje się na małpią ospę. Rozporządzenie ministra zdrowia
Małpia ospa niepokojąco rozprzestrzenia się po całym świecie. Najwięcej przypadków odnotowano w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Mimo zapewnień ze strony rządu, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie, resort zdrowia szykuje się na ewentualny atak tego wirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy ważne rozporządzenia w tej sprawie. Czego dotyczą?
Obowiązkowe leczenie szpitalne i kwarantanna
Treść rozporządzeń podpisanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z nich, że osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie będą w Polsce obowiązkowo hospitalizowane. Kwarantanna w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem będzie wynosić 21 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności. Tyle samo trwa kwarantanna w przypadku Eboli, ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych.
Obowiązek hospitalizacji i 21-dniowa kwarantanna
- Pierwsze rozporządzenie włącza małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych.
- Drugie – nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.
- Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej.
Czy Polsce grozi epidemia?
Jak już pisałyśmy, rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP uspokoił, że sytuacja jest pod kontrolą. Podkreślił, że w naszym kraju nie ma zagrożenia małpią ospą, a podejmowane działania mają charakter zapobiegawczy.
W polskich szpitalach nie są dostępne testy wykrywające ze stuprocentową pewnością, że mamy do czynienia z ospą małpią. Kwalifikują każdy przypadek do grona chorób, wśród których jest ospa małpia.
„Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–Państwowy Zakład Higieny dysponuje możliwościami przeprowadzenia testów potwierdzających w 100 proc., że mamy do czynienia z tą chorobą. Stąd ta instrukcja i zalecenia. W niedługim czasie zapewne testy te będą dostępne również w szpitalach” – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Szczepienia w Polsce
Naukowcy ustalili, że szczepienie przeciw ospie prawdziwej daje 85 proc. ochrony także przed ospą małpią. W związku z tym badacze przewidują, że dobrym rozwiązaniem będzie tzw. szczepienie pierścieniowe.
Polega ono na zaszczepieniu tylko osób z najbliższego otoczenia osoby zakażonej. Pozwoli to zapanować nad rozprzestrzenianiem się choroby – tłumaczy biotechnolog Dawid Polak na swoim profilu na Instagramie
Rzecznik resortu zdrowia poinformował, że szczepionki przeciw ospie prawdziwej są dostępne na rynku i Polska we współpracy z Komisją Europejską kupi niewielką ilość do szczepienia przedstawicieli ochrony zdrowia, którzy mogą mieć do czynienia z przypadkami małpiej ospy. Dodał, że powszechne szczepienia medyków nie są przewidywane, tylko prewencyjne.
Przypominamy, że małpią osobą zakazić się można przez kontakt seksualny oraz w wyniku bliskiego kontaktu z płynami ustrojowymi, takimi jak ślina.
źródło: PAP
Polecamy
Ocieplenie klimatu odpowiada za rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych. „Denga nadchodzi, a sytuacja pogorszy się”
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Izabela Leszczyna o skróceniu kolejek do lekarzy specjalistów: „To musi potrwać. Nigdy nie powiedziałam, że to się stanie ot tak”
się ten artykuł?