Przejdź do treści

Polski chirurg usunął ponad 10 tys. pęcherzyków żółciowych. To najprawdopodobniej rekord świata

Prof. Modrzejewski podczas operacji / facebook 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie
Prof. Modrzejewski podczas operacji / facebook 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pionier chirurgii laparoskopowej, prof. dr hab. n. med. Andrzej Modrzejewski, ma na swoim koncie ponad 10 tys. operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. „Prof. Modrzejewski przeprowadził najprawdopodobniej najwięcej operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego tą metodą na świecie!” – czytamy na fanpage’u szczecińskiego szpitala. 

Operacje laparoskopowe

Na fanpage szczecińskiego 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią pojawił się post o prof. dr hab. n. med. Andrzeju Modrzejewskim – pionierze chirurgii laparoskopowej, który tego typu zabiegi wykonuje od ponad 30 lat.

„Laparoskopowe operacje usunięcia pęcherzyka żółciowego są dla pacjenta znacznie bezpieczniejsze niż te wykonywane tradycyjną metodą. Szybciej dochodzi się po nich do zdrowia i – co niezwykle istotne – są mało inwazyjne, nie wymagają otwierania jamy brzusznej, jak w tradycyjnej metodzie” – czytamy w poście.

Usunięcie pęcherzyka odbywa się po niewielkim nacięciu, a zabieg prowadzony jest narzędziami o średnicy zaledwie od 0,5 do 1 cm. Operację chirurg wykonuje w znieczuleniu ogólnym, obserwując monitor przy stole operacyjnym.

Jak czytamy na fanpage’u 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie, w przypadku zabiegów wykonywanych przez prof. Modrzejewskiego trwają one zaledwie kilkadziesiąt minut (najczęściej niecałe pół godziny).

„Mój najkrótszy zabieg trwał zaledwie osiem minut […]. Powikłania po tego typu zabiegach w postaci uszkodzenia przewodów żółciowych zdarzają się w 3-4 przypadkach na tysiąc. Mnie się to nie przydarzyło” – mówi prof. Modrzejewski. Już po dwóch, trzech dniach po operacji pacjent może wrócić do domu.

Pionier operacji laparoskopowych w Polsce

Pierwszą taką operację prof. Andrzej Modrzejewski (wówczas doktor nauk medycznych) wykonał 30 lat temu, w połowie 1991 r. w III Klinice Chirurgii Ogólnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, mieszczącej się wtedy w Szpitalu Klinicznym na Pomorzanach.

„To wtedy w Polsce pojawił się pierwszy sprzęt do wykonywania zabiegów techniką laparoskopową, a Modrzejewski był jednym z pionierów tej techniki w Polsce. Zarówno on, jak i koledzy-chirurdzy przyznają, że najprawdopodobniej był pierwszym polskim chirurgiem, który wykonał tego typu zabieg, w asyście wyłącznie polskich chirurgów” – czytamy na fanpage 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie.

Do dziś prof. Modrzejewski wykonał ponad 10 tys. operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową i, jak przyznaje, nie istnieją w świecie medycyny dane, które pozwalałyby stwierdzić, że ktokolwiek wykonał takich zabiegów więcej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?