Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Naukowczynie ze Szczecina opracowują nową metodę terapii raka z wykorzystaniem nanocząsteczek. To innowacyjne rozwiązanie polegające na dostarczaniu leków bezpośrednio do komórek rakowych może pomóc pacjentkom z nowotworami jajnika. Jego skuteczność już potwierdziły badania na zwierzętach.
Nanocząsteczki: rewolucja w leczeniu nowotworów?
Zespół badaczek z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM) opracował przełomową metodę leczenia nowotworów.
Pomysłodawczynią jest dr inż. Agnieszka Piegat z Katedry Inżynierii Polimerów i Biomateriałów na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, która we współpracy z prof. Anetą Cymbaluk-Płoską z PUM opracowała nowy sposób docierania do komórek nowotworowych.
Ich innowacyjne rozwiązanie polega na wykorzystaniu polimerowych nanocząsteczek do precyzyjnego dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych. W ten sposób badaczki otworzyły nowe perspektywy w walce z chorobą.
Przełomowe badania naukowczyń wskazują na rewolucyjne możliwości w leczeniu zarówno choroby wrzodowej żołądka, jak i nowotworów. Opracowane przez nie nanocząstki, początkowo przeznaczone do zwalczania bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnych za wrzody, wykazują obiecujący potencjał w szerszym zastosowaniu.
„W nanocząstkach zamykałyśmy antybiotyk i leki z tzw. grupy inhibitorów pompy protonowej, czyli obniżające pH żołądka, które jest niezbędne przy leczeniu wrzodów” – przypomniała dr inż. Agnieszka Piegat w rozmowie z PAP.
Sukces badań nad nanocząstkami zainspirował naukowczynie do ich modyfikacji. Przekształcone przez nie nanocząsteczki mają teraz zdolność transportowania innych leków, w tym karboplatyny – substancji wykorzystywanej w terapii raka jajnika. Ze względu na tendencję tego nowotworu do rozprzestrzeniania się w jamie brzusznej, nowa metoda może znacząco poprawić skuteczność leczenia.
„Nowy preparat opiera się na przełomowej metodzie dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych, koncentrując się na celowanym leczeniu nowotworów. W przypadku raka jajnika, komórki nowotworowe mają tendencję do rozprzestrzeniania się w obrębie jamy brzusznej. Co istotne, te komórki wytwarzają wokół siebie substancje zwane mucynami – białka, które tworzą osłonę śluzową wokół komórek rakowych. Zdrowe komórki jamy brzusznej nie wydzielają mucyn, co umożliwia nowym nanocząstkom celowanie wyłącznie w komórki rakowe poprzez rozpoznawanie tych białek” – zaznaczyła dr inż. Agnieszka Piegat.
Wszechstronne, skuteczne i wysoce efektywne
Obecnie stosowane leki przeciwnowotworowe, podawane dożylnie lub dootrzewnowo, często uszkadzają zdrowe komórki, prowadząc do poważnych skutków ubocznych. Chociaż terapie celowane, mające na celu eliminację jedynie komórek rakowych, stanowią obiecujące rozwiązanie, to są wciąż w fazie badań klinicznych.
Dr Agnieszka Piegat określa wyniki prac nad polimerowymi nanonośnikami leków jako „bardzo obiecujące”. Podkreśla ich wszechstronność i prognozuje szerokie zastosowanie w terapii. Dodatkowo badania na małych zwierzętach, przeprowadzone pod nadzorem prof. Danuty Bogackiej, potwierdziły wysoką skuteczność tych nanocząsteczek.
„Obserwujemy zahamowanie wzrostu guzów oraz lepszą ogólną kondycję zwierząt poddanych terapii w porównaniu z tradycyjnym podawaniem leku. Aktualnie analizuje się, jak leki rozprzestrzeniają się w organizmie oraz jak leczenie wpływa m.in. na organy wewnętrzne czy florę jelitową” – podkreśliła dr inż. Agnieszka Piegat, której wypowiedź cytuje zut.edu.pl.
To rodzi nadzieję na przełom w onkologii.
źródło: PAP, zut.edu.pl
Zobacz także
Polak odkrył nową metodę naprawy DNA. To szansa dla chorych na raka jajnika i piersi
Prof. Jan Kotarski: Wyniki leczenia raka jajnika nie satysfakcjonują ani pacjentów, ani lekarzy. Duże nadzieje wiążemy z terapiami biologicznymi
Miesiączkują coraz młodsze dziewczynki. Naukowcy biją na alarm: „To zwiększa ryzyko raka”
Polecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
się ten artykuł?