Przejdź do treści

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Tekst o sprzeciwie PTGiP wobec wyroku TK. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca znak - HelloZdrowie
Strajk Kobiet 2020 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników apeluje o wycofanie decyzji odbierającej kobietom prawo wyboru i odbierającej dostęp do najnowszej wiedzy medycznej. W oficjalnym stanowisku PTGiP nie zgadza się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, tym samym podtrzymując swoją opinię z października 2020 r. 

Stanowisko PTGiP

27 stycznia 2021 r. Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 r. Rząd opublikował wyrok w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że aborcja w naszym kraju jest możliwa tylko w dwóch przypadkach: w stanie zagrożenia zdrowia i życia matki oraz gdy ciąża powstała w wyniku przestępstwa.

W całej Polsce od kilku miesięcy trwają strajki. Z decyzją TK nie zgadza się wiele środowisk, m.in. ginekolodzy i położnicy.

„Wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego (TK) z dnia 22.10.2020 roku dotyczącej „Ustawy z
dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”, jako Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), będące towarzystwem naukowym, zrzeszającym w swoich szeregach największe autorytety z dziedziny położnictwa, ginekologii i perinatologii w Polsce, wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku” – czytamy na stronie PTGiP.

„Jesteśmy świadkami rozpaczy i tragedii ciężarnych”

Specjaliści dodają, że dzięki posiadaniu najnowszych narzędzi badawczych jak: ultrasonografia, badania genetyczne, a także wiedzy położniczej, mogą dzisiaj, w większości przypadków określić istnienie wady letalnej lub wady głęboko upośledzającej rozwój płodu, uniemożliwiającej jego późniejsze funkcjonowanie. To daje możliwość przedstawienia kobiecie ciężarnej i jej rodzinie wiarygodnych i szczegółowych informacji o stanie płodu i możliwości jego rozwoju.

PTGiP przypomina, że do tej pory ciężarna miała możliwość dokonania wyboru odnośnie dalszych losów tak rozwijającej się ciąży.

„My lekarze, jako pierwsi jesteśmy przekazicielami tych bardzo przykrych wiadomości, niestety
jesteśmy też tymi pierwszymi, którzy widzą ból i cierpienie kobiet otrzymujących powyższe informacje. Mając do czynienia z kobietami w ciąży rozwijającej się skrajnie nieprawidłowo jesteśmy świadkami rozpaczy i tragedii ciężarnych i ich rodzin” – czytamy w oświadczeniu.

Specjaliści dodają, że konsekwencją decyzji TK, może być znaczne ograniczenie wykonywania i rozwoju badań prenatalnych w naszym kraju, co cofnie nas wszystkich, nie tylko lekarzy, ale całe społeczeństwo do czasów, kiedy mogliśmy tylko z tajnego obiegu zachodnich pism naukowych przeczytać co się dzieje w światowej medycynie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?