Pomniki znanych mężczyzn z chustami do noszenia dzieci. Kampania ma zwrócić uwagę na kwestie związane z urlopem ojcowskim
Brytyjczycy walczą o dłuższe urlopy dla ojców
W centrum Londynu pomniki prezentujące znanych mężczyzn – w tym aktora Gene’a Kelly’ego, legendy Arsenalu Thierry’ego Henry’ego czy brytyjskiego inżyniera budowlanego Isambarda Kingdoma Brunela – zyskały nowy atrybut w postaci chusty do noszenia dzieci. Wewnątrz nosideł z chust znalazły się lalki imitujące niemowlęta. Za tą kreatywną akcją prospołeczną stoją aktywiści z londyńskiego stowarzyszenia The Dad Shift.
„Chcemy zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką odgrywa ojcostwo w życiu mężczyzn – i dlaczego rząd Wielkiej Brytanii musi zapewnić tatusiom i współrodzicom lepsze warunki urlopu ojcowskiego” – tłumaczą aktywiści.
Przeobrażając wizerunek słynnych mężczyzn w ojców, podkreślili znaczenie więzi między ojcem a dzieckiem. Kampania, jak wyjaśnia współzałożyciel The Dad Shift, Alex Lloyd Hunter, jest elementem walki o bardziej zniuansowane historie o męskiej tożsamości. „Takie, które wykraczają poza pracę i życie publiczne, aby uwzględnić opiekę i ojcostwo jako ważne aspekty” – zaznacza.
„Rzeźby często celebrują osiągnięcia znanych mężczyzn lub opowiadają o nich historie poprzez ich dzieła. Dodając do tych rzeźb chusty do noszenia dzieci, podkreślamy, że ich rola jako ojców również powinna być ceniona i uznawana” – podkreśla Alex Lloyd Hunter, cytowany przez The Art Newspaper.
Stowarzyszenie The Dad Shift alarmuje, że świadczenie, które przysługuje obecnie brytyjskim ojcom, jest jednym z „najgorszych w Europie”. Mają oni do dyspozycji zaledwie dwa ustawowe tygodnie urlopu, płatne po 184,o3 funty (ok. 940 zł) tygodniowo.
Jak podaje „The Guardian”, najnowsze badania pokazują, że jeden na trzech ojców w Wielkiej Brytanii nie wziął urlopu ojcowskiego po narodzinach dziecka, a jedna na dwie rodziny, w których ojcowie skorzystali z urlopu ojcowskiego, zgłosiła później problemy finansowe. Aktywiści ze stowarzyszenia The Dad Shift domagają się wydłużenia urlopu ojcowskiego.
Chcą urlopu, który będzie wspierał równość rodziców
Kampania z chustami zawieszonymi na pomnikach mężczyzn to tylko jeden z elementów działań stowarzyszenia The Dad Shift na rzecz poprawy sytuacji ojców w Wielkiej Brytanii. Kolejnym jest list otwarty skierowany do premiera Keira Starmera, w którym aktywiści wzywają go do podjęcia szybkich zmian w polityce dotyczącej urlopów dla ojców, a konkretnie do „dania ojcom czasu, którego potrzebują, aby spędzić go ze swoimi dziećmi”.
„Dłuższy urlop rodzicielski dla ojców jest dobry dla matek, dobry dla dzieci, dobry dla ojców i dobry również dla społeczeństwa. Kraje z sześcioma lub więcej tygodniami urlopu ojcowskiego mają o 4 proc. mniejszą lukę płacową ze względu na płeć, jak również o 3,7 proc. mniejszą lukę w udziale w rynku pracy, co oznacza, że zmiana może pomóc w rozwoju gospodarki, jednocześnie pomagając brytyjskim rodzinom” – czytamy w liście otwartym.
Widok pomników wybitnych postaci męskich z dziećmi owiniętymi chustami wzbudził spore zainteresowanie wśród mieszkańców Londynu. Aktywiści mają nadzieję, że z podobną aprobatą spotka się ich apel o zmianę polityki urlopowej, w którym domagają się stosownego wydłużenia urlopu ojcowskiego, by mógł on „wspierać równość rodziców”.
RozwińŹródło: The Guardian
Czy uważasz, że urlop ojcowski w Polsce jest wystarczająco długi?
Zobacz także
To badanie obala mity o rodzicielstwie. Bezdzietni w wieku 70 lat są równie szczęśliwi jak osoby z dziećmi
„Rodzicielstwo to nie wyścigi, by zdążyć. To nie biologiczna czy społeczna powinność”. Aga Szuścik rozprawia się z mitami dotyczącymi bezdzietności
Córka dzieliła z nią łóżko do ukończenia 11 lat, a pierworodny syn do 7. roku życia. O najmłodszym mówi: „Nigdy nie był w swoim łóżeczku”
Polecamy
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
Niezwykły poród w centrum Warszawy. Dziewczynka przyszła na świat w… taksówce!
„Social media babies” buntują się przeciw rodzicom. Magda Bigaj: przyzwyczailiśmy się, że „dzieci można używać”
Rekordowo wypaleni rodzice. W Polsce to ogromny problem
się ten artykuł?