Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła wyniki raportu podsumowującego efekt szczepionek przeciwko COVID-19. Wynika z niego, że przeprowadzone programy szczepień mogły ocalić życie 1,6 mln osób w Europie. „Wyniki są jasne: szczepienie przeciwko COVID-19 ratuje życie” – mówi autorka badania, dr Margaux Meslé z WHO.
WHO o efekcie szczepień na COVID-19
Od momentu wprowadzenia na rynek w grudniu 2020 r. do marca 2023 r. szczepionki przeciwko COVID-19 pozwoliły zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych pandemią o co najmniej 59 proc., ratując ponad 1,6 miliona istnień ludzkich w regionach europejskich – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w nowym raporcie opublikowanym na łamach prestiżowego czasopisma medycznego „The Lancet”.
WHO ujawnia także, że liczba zgonów z powodu COVID-19 w Europie, która obecnie wynosi 2,2 mln, bez wprowadzenia programów szczepień mogłaby wynieść nawet 4 mln. Większość uratowanych osób miało 60 lat lub więcej, a więc była to grupa o najwyższym ryzyku ciężkiego przebiegu choroby i śmierci z powodu SARS-CoV-2.
Analiza została przeprowadzona w oparciu o dane pochodzące z 34 krajów europejskich, które co tydzień przez 3 lata raportowały liczbę zakażeń, zgonów i przyjętych szczepień przeciwko COVID-19 według grupy wiekowej. Wynika z niej, że największą liczbę uratowanych istnień odnotowano w krajach, które wcześnie wdrożyły programy szczepień obejmujące znaczną część populacji. Były to Belgia, Dania, Islandia, Irlandia, Izrael, Królestwo Niderlandów, Malta i Wielka Brytania.
Dr Meslé z WHO: „Szczepienie przeciwko COVID-19 ratuje życie”
Eksperci WHO wskazują, że szczepienia pozostają najlepszą ochroną przed wirusem oraz zmniejszają ryzyko ciężkich powikłań choroby.
„Wyniki są jasne: szczepienie przeciwko COVID-19 ratuje życie” – mówi autorka analizy, dr Margaux Meslé z WHO/Europa. „Nasze ustalenia przypominają o integralnej roli, jaką odgrywają szczepionki, aby zapewnić ludziom powrót do pozorów życia sprzed pandemii. Gdyby nie ogromny wysiłek włożony w szczepienia, bylibyśmy świadkami tragedii wielu rodzin, tracących najsłabszych spośród nich” – dodała.
Szef generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreśla, że szczepienia na COVID są „globalnym dobrem publicznym”.
Dr Meslé zauważa, że choć wyszliśmy już z fazy pandemii, to SARS-CoV-2 nadal zaraża ludzi, prowadząc do hospitalizacji oraz zgonów. Obecnie dominuje wariant omikron koronawirusa i jego zmutowane podwarianty, które dotarły też do Polski.
„Nie sposób przewidzieć, jak wirus będzie się zachowywał przez resztę 2024 r.” – mówi dr Meslé, podkreślając, jak nadal ważne są z tego powodu szczepienia.
Jeśli chodzi o Polskę, to eksperci przewidują, że szczyt jesiennej fali zakażeń przypadnie na początek października. Jednak już odnotowywany jest wzrost zachorowań. Według danych Ministerstwa Zdrowia 12 września było 2008 nowych przypadków infekcji i 5 zgonów, spowodowanych zakażeniem COVID-19 wraz z chorobami współistniejącymi. Sytuację komplikuje fakt, że chwilowo mamy przerwę w dostępności szczepionek.
„Do października prawdopodobnie szczepionek nie będzie” — mówił dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
Poinformował, że trwa postępowanie w sprawie zakupu nowych szczepionek przeciw COVID-19, które prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Dodał, że głównym problemem jest to, że nie wszystkie z tych szczepionek przeszły rejestrację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Zgodnie z zapowiedziami, zaktualizowane pod nowe warianty preparaty mają pojawić się w przeciągu dwóch miesięcy.
Źródło: PAP, WHO
Zaszczepisz się kolejną dawką przeciw COVID-19?
Zobacz także
Kobiety w ciąży będą mogły skorzystać z refundowanych szczepień na krztusiec. To część ważnego pakietu
Od września zmiany w szczepieniach przeciwko HPV. Będą szczepić jeszcze młodsze dzieci
Będzie dodatkowe szczepienie na odrę? To reakcja na „pierwsze sygnały dotyczące zmieniającej się sytuacji epidemicznej”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
Wycofano szczepionkę po śmierci pacjenta. „Działanie prewencyjne” – tłumaczy GIF
się ten artykuł?