Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Zmarło co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia
27 września liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła milion. Wśród nich znalazło się ponad 7 tys. pielęgniarzy, lekarzy i pracowników szpitali. „Każda z tych zmarłych osób przyczyniła się do walki z epidemią” – komentuje dr Stefan Czarniecki.
Koronawirus na świecie – kolejny smutny rekord
Pandemia nie odpuszcza. Według wyliczeń Worldmeter do 27 września z powodu COVID-19 zmarło 1 mln 360 osób. Na całym globie koronawirusem zaraziły się aż 33 miliony osób. Stan ponad 65 tys. określa się obecnie jako poważny lub krytyczny.
Szacuje się, że śmiertelność SARS-CoV-2 na świecie sięga 4 proc., w Polsce ocenia się ją na 3 proc.
Rozwiń„Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale pamiętajmy, że ryzyko eskalacji jest wysokie” – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Najgorsza sytuacja wciąż jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie odnotowano ponad 208 tys. zgonów związanych z COVID-19. Pandemia w największym stopniu dotknęła również (kolejno):
- Brazylię,
- Indie,
- Meksyk,
- Wielką Brytanię.
Ofiary śmiertelne koronawirusa wśród pracowników ochrony zdrowia
Jak z kolei wynika z raportu przygotowanego przez Amnesty International na początku września, z powodu COVID-19 na świecie zmarło ponad 7 tys. pracowników służby zdrowia. Jeszcze w lipcu liczba ta wynosiła ponad 3 tys. Pisze o tym na Instagramie lekarz urolog Stefan Czarniecki, który apeluje:
„Każda z tych zmarłych osób przyczyniła się do walki z epidemią. Lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, pracownicy szpitali – wszyscy narażają swoje życia dla naszego zdrowia. Pomyślmy o tym następnym razem, kiedy nie będzie nam się chciało po raz kolejny danego dnia założyć maseczki w sklepie lub umyć rąk po przyjściu do domu”.
Najwięcej, bo aż 1320 ofiar wśród lekarzy, pielęgniarek i pracowników szpitali, odnotowano w Meksyku. Inne państwa z największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród pracowników służby zdrowia to:
- USA (1077),
- Wielka Brytania (649),
- Brazylia (634),
- Rosja (631),
- Indie (573).
Dr Czarniecki przyznaje, że kolejni jego znajomi lekarze są chorzy na COVID-19. Napomina:
Rozwiń„Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pandemii, realnie możemy wpływać na bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich, ale również ludzi dookoła nas i tych stojących na straży naszego zdrowia! (…) Lato już dobiegło końcowi, wielkimi krokami zbliża się sezon na jesienne przeziębienia i grypę… Niewierzących w COVID – zachęcam do przyjęcia postawy praktykujących-niewierzących!”.
Polecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
się ten artykuł?