Popularna witamina D3 wycofana. To kolejna wadliwa seria w ciągu ostatnich tygodni
Główny Inspektorat Farmaceutyczny po raz kolejny w ostatnim czasie wycofał popularną witaminę D3 w kroplach przeznaczoną dla dorosłych, młodzieży i dzieci – Vigantol. Produkt wycofano z obrotu z powodu wykrycia nieprawidłowości związanej z zawartością substancji czynnej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Wycofano witaminę D3 w kroplach
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży na terenie całego kraju produktu leczniczego Vigantol. To już drugi raz, kiedy seria witaminy D3 w kroplach została wycofana w ostatnich tygodniach. W marcu GIF wycofał partię produktu o numerze seryjnym 19KQ193.
„Z przekazanych informacji wynika, że działanie ma charakter prewencyjny i dotyczy wszystkich serii produktu leczniczego Vigantol, również nie wykazujących wyników poza specyfikacją, które zostały wyprodukowane przy użyciu substancji pomocniczej o nr serii 20CQ046” – uzasadnia decyzję GIF.
Jak czytamy w komunikacie, firma P&G Health Germany GmbH podczas badań nad stabilnością produktu wykryła niezgodność w zakresie parametru zawartości substancji czynnej. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej GIF podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu produktu.
Informacje o wycofanej serii:
Vigantol (Cholecalciferolum), 500 µg/ml (20 000IU/ml)
Krople doustne, roztwór;
Numer serii: 20CQ046,
Termin ważności: 2025-02-28;
Podmiot odpowiedzialny: P&G Health Germany GmbH
Rozwiń
Co zrobić, jeśli wycofany produkt masz w domu?
Decyzja o wycofaniu wchodzi w życie w trybie natychmiastowym, wobec czego hurtownicy i farmaceuci muszą jak najszybciej wycofać produkt ze sprzedaży. Pacjenci, którzy posiadają witaminę D3 w kroplach z danej serii, dla własnego bezpieczeństwa powinni zaprzestać ich używania i poddać utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Krople można również wrzucić do specjalnego pojemnika w szpitalu.
Kwestia zwrotu pieniędzy znajduje się w gestii podmiotu odpowiedzialnego za dany lek, czyli producenta. GIF nie posiada obecnie kompetencji narzucenia podmiotom obowiązku zwrotu pieniędzy za zakupiony lek, który został wycofany z obrotu.
Polecamy
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
„Dlaczego opalanie naszych ukrytych części ciała uważane jest za szalone?” Lekarz komentuje trend „opalania yoni”
Kalcytriol i jego znaczenie. Co ma wspólnego z witaminą D?
Jak przyjmować witaminę D, żeby zadziałała? „Musimy pamiętać o czterech żelaznych zasadach” – podkreśla farmaceutka
się ten artykuł?