Popularne plastry rozgrzewające znikają z rynku. GIF poinformował o powodach wycofania
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z aptek popularnych plastrów rozgrzewających. Były one stosowane w łagodzeniu nerwobóli i bóli mięśniowych różnego pochodzenia. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Plastry rozgrzewające wycofane z obrotu
Główny Inspektor Farmaceutyczny wystosował oficjalny komunikat o wycofaniu z obrotu produktu o nazwie Diclotica Thermal. Chodzi o uniwersalne plastry rozgrzewające firmy Neotac Pharma sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Jak czytamy, powodem wycofania plastrów z aptek w całej Polsce jest wprowadzający w błąd opis produktu, który miał sugerować właściwości lecznicze niezgodne z definicją kosmetyku.
„Opis produktu oferowanego do sprzedaży pod nazwą 'Diclotica Thermal – uniwersalny plaster rozgrzewający’ sugeruje, że posiada on właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub może być podawany w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne” – informuje GIF.
Status prawny produktu komplikowała zawartość kapsaicyny, substancji czynnej stosowanej w medycynie. Wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu dolegliwości występujących w przebiegu neuropatii cukrzycowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, półpaśca i innych schorzeń. Kapsaicyna wykazuje działanie rozgrzewające oraz przeciwbólowe. I taka deklaracja znalazła się w opisie, co jak wyjaśnia GIF, jest charakterystyczne dla leków, a nie dla kosmetyków. Produkt Diclotica Thermal był oferowany jednak jako kosmetyk.
„Rygor natychmiastowej wykonalności”
W świetle obowiązujących przepisów każdy produkt, który łączy w sobie cechy kosmetyku i leku, powinien uzyskać odpowiednie pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Tymczasem, plaster rozgrzewający „Diclotica Thermal” nie przeszedł wymaganego procesu rejestracji.
„Produkt ten spełnia wymagania definicyjne produktu leczniczego, niemniej jednak nie został dopuszczony do obrotu jako produkt leczniczy” – czytamy. „Stanowi on zatem produkt leczniczy niedopuszczony do obrotu, który jednak został do tego obrotu wprowadzony i jest oferowany do sprzedaży ogólnodostępnej” – informuje w komunikacie Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Jak informuje GIF, wycofanie produktu z rynku ma zapobiec ewentualnym nieporozumieniom i zagwarantować, że do obrotu będą dopuszczane jedynie te produkty lecznicze, które przeszły szczegółową ocenę bezpieczeństwa i zostały właściwie oznakowane. Powodem tej decyzji, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, jest konieczność ochrony konsumentów.
Jednocześnie GIF przypomina, że środki lecznicze powinniśmy kupować wyłącznie w autoryzowanych punktach sprzedaży, a każdy produkt medyczny musi posiadać stosowne zezwolenia, które potwierdzają jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Źródło: gov.pl
Czy kiedykolwiek sięgałaś po plastry rozgrzewające?
Polecamy
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Migrena u dzieci. Jak rozpoznać objawy i pomóc swojemu dziecku?
się ten artykuł?