Przejdź do treści

Popularny lek na opryszczkę wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

Wycofanie leku na opryszczkę / istock
Wycofanie leku na opryszczkę / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu Heviranu, preparatu stosowanego w leczeniu nawrotowej opryszczki. Lek wycofano na terenie całego kraju. Sprawdź, czy nie masz go w domu!

Wycofanie tabletek Heviran

Z obrotu został wycofany Heviran (Aciclovirum), 400 mg, tabletki powlekane. „To popularny lek przeciwwirusowy z acyklowirem stosowany w leczeniu nawrotowej opryszczki, który dostępny jest bez recepty” – poinformował GIF.

Wycofana została partia:

  • Heviran (Aciclovirum),
  • 400 mg, tabletki powlekane,
  • numer serii: 10522,
  • termin ważności: 05.2025,
  • podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA Spółka Akcyjna z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Powodem wycofania leku z obrotu jest informacja wskazująca na wystąpienie wady jakościowej.

„Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja wskazująca na wystąpienie wady jakościowej, dotyczącej umieszczenia w części opakowań produktu leczniczego Heviran, 400 mg, tabletki powlekane. Informacja została przeanalizowana i potwierdzona przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Kielcach oraz przez podmiot odpowiedzialny” – czytamy w komunikacie.

kobieta cierpiąca na opryszczkę dotyka wargi

Opryszczka wargowa – przyczyny powstania

Za pojawienie się opryszczki wargowej odpowiedzialny jest wirus herpes simplex virus, w skrócie HSV. Powoduje on powstawanie bolesnych zmian skórnych w różnych miejscach na ciele, w tym na narządach płciowych, a najczęściej na wargach i w jamie ustnej. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt, na przykład picie z tej samej butelki lub pocałunek z osobą, która ma opryszczkę na ustach lub jest nosicielem HSV.

Wirus wnika do organizmu człowieka przez uszkodzoną błonę śluzową, namnaża się, powodując objawy w postaci opryszczki na wardze. Następnie wędruje do zakończeń nerwów czuciowych, najczęściej nerwu trójdzielnego. Tam uśpiony czeka na pojawienie się czynników, które umożliwią jego ponowną aktywację. Są nimi: osłabienie odporności, stres, menstruacja, zmęczenie, przeziębienie lub długotrwałe przebywanie na słońcu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?