Poranna suchość w ustach – co to oznacza?
Budząc się rano, czujecie suchość w ustach, język wydaje się szorstki, a gardło nieprzyjemnie drapie? Są to zapewne oznaki odwodnienia, które, jeśli nie wynikają z kaca, mogą być sygnałem, że coś nie tak dzieje się w naszym organizmie. Sprawdź, co może być przyczyną porannej suchości w ustach.
- Poranna suchość w ustach – utrata płynów podczas snu
- Poranna suchość w ustach – nocne pocenie się
- Poranna suchość w ustach – wysoka temperatura w sypialni
- Poranna suchość w ustach – niski poziom estrogenu
- Poranna suchość w ustach – trening o zbyt późnej porze
- Poranna suchość w ustach – efekt uboczny przyjmowanych leków
Poranna suchość w ustach – utrata płynów podczas snu
Utrata płynów podczas snu wynika ze stylu spania. Jeśli chrapiesz, śpisz z otwartymi ustami, masz problemy z bezdechem sennym, wówczas płyny ustrojowe uciekają z organizmu w większym natężeniu, niż w przypadku oddychania jedynie przez nos. Wówczas większe nawodnienie przed snem niestety nie będzie długotrwałym rozwiązaniem. Dlatego warto zwrócić się po poradę do logopedy, który pomoże w zmianie sposobu oddychania podczas snu.
Poranna suchość w ustach – nocne pocenie się
Nocne pocenie się może być spowodowane przez zwykłe przegrzanie (np. zbyt gruba kołdra, ciepła piżama) lub inne stany, w tym infekcje. Warto dopasowywać piżamę i pościel do danej pory roku, a w przypadku infekcji lub początków choroby warto podjąć leczenie, które zniweluje potliwość podczas snu.
Poranna suchość w ustach – wysoka temperatura w sypialni
Zbyt wysoka temperatura pomieszczenia wpływa niekorzystnie na sen. Podnosi się temperatura ciała, a suche powietrze bezpośrednio wpływa na nasz układ oddechowy, pobudzając łaknienie. Warto przed snem wpuścić nieco świeżego powietrza do sypialni. Pomocny będzie również nawilżacz powietrza, który będzie zwalczać suche powietrze podczas snu.
Poranna suchość w ustach – niski poziom estrogenu
Kiedy kobieta jest w trakcie cyklu miesiączkowego, wówczas poziom estrogenu ulega obniżeniu. Ten spadek wpływa bezpośrednio na odwodnienie organizmu, ponieważ estrogen wiąże się ze zdolnością organizmu do zatrzymywania wody. Dlatego w czasie okresu, jak i podczas menopauzy, warto zwiększyć ilość przyjmowanej wody, aby zapewnić regularny poziom nawilżenia organizmu w tym czasie.
Poranna suchość w ustach – trening o zbyt późnej porze
Intensywny trening o zbyt później porze, bez odpowiedniego nawodnienia, również może być przyczyną porannej suchości w ustach. Warto wybierać wcześniejsze godziny (niż te tuż przed pójściem spać) na aktywność fizyczną i dbać, aby przy dużej potliwości i wysiłku mieć zawsze wodę przy sobie.
Poranna suchość w ustach – efekt uboczny przyjmowanych leków
Kilka kategorii leków ma wpływ na odwodnienie w nocy, w tym szczególnie leki antydepresyjne oraz leki na zatkany nos. Te drugie mają za zadanie pomagać przy problemach z nosem, jednak działają na cały układ oddechowy, powodując jego wysuszanie. W przypadku przyjmowania leków, warto skonsultować się z lekarzem, czy mogą mieć wpływ na suchość w ustach.
Polecamy
się ten artykuł?