Poronienie. Dlaczego tak trudno rozmawiać o poronieniu? Rozmowa z psycholożką Anną Masternak
Poronienie dotyka bardzo wiele z nas. Około 15 proc. stwierdzonych ciąż kończy się poronieniem. Jednak wciąż ten temat jest bardzo silnym tabu w naszym kraju. Dlaczego tak trudno rozmawiać o poronieniu? Dlaczego ten temat jest tak często przemilczany? W rozmowie z Hello Zdrowie mówi o tym Anna Masternak, psycholożka.
– Po pierwsze, trudno nam rozmawiać o trudnych tematach. Drugi powód jest taki, że żeby taka rozmowa o trudnych tematach była pomocna a nie krzywdząca, trzeba mieć dobrą osobę do tej rozmowy. A często osoby, do których się zwracamy, nawet te z najbliższej rodziny, z dobrą intencją, nie pomagają, bo nie potrafią o tym rozmawiać – mówi Anna Masternak, psycholożka i trenerka w Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego.
Co się dzieje w psychice dziewczyny, która poroniła? Jakie są etapy żałoby? Od czego zależy, jak przeżywamy poronienie? W którym momencie przychodzi akceptacja? Czy istnieje uniwersalny model przeżywania żałoby?
Zobacz rozmowę Karoliny Wierzbińskiej, redaktor naczelnej Hello Zdrowie, z Anną Masternak.
Z innych części rozmowy z Anną Masternak dowiesz się m.in., jak wspierać kobietę po poronieniu, czego jej nie mówić i jakich zachowań unikać, jak powinien zachować się partner i jakiej sam potrzebuje pomocy oraz w jaki sposób pomóc może psycholog.
Całą rozmowę, jak również jej fragmenty znajdziesz na naszym kanale na Youtube,
O tym, jak rozmawiać a także jak nie rozmawiać o poronieniu, dowiesz się również z „Krótkiej Instrukcji. O Poronieniu„ – przeczytaj, pobierz i podziel się z bliskimi.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
Katarzyna Chotkowska: „Nawet jeśli chcielibyśmy jako społeczeństwo mówić niestygmatyzująco o osobach w kryzysach psychicznych, to nie mamy się gdzie tego nauczyć”
„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski
„Prób samobójczych jest znacznie więcej wśród kobiet niż mężczyzn” – mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog i pomysłodawczyni projektu „Życie Warte Jest Rozmowy”
się ten artykuł?