Przejdź do treści

Poruszające zdjęcie pielęgniarki pracującej na oddziale covidowym zwyciężyło w kategorii „Portret” w konkursie Grand Press Photo 2021

Poruszające zdjęcie pielęgniarki pracującej na oddziale covidowym zwyciężyło w kategorii portret w konkursie Grand Press Photo 2021
Poruszające zdjęcie pielęgniarki pracującej na oddziale covidowym zwyciężyło w kategorii portret w konkursie Grand Press Photo 2021 / fot. Paweł Łączny, Grand Press Photo
Podoba Ci
się ten artykuł?

Znamy laureatów największego konkursu fotografii prasowej w Polsce: Grand Press Photo 2021. Wśród zwycięskich zdjęć nie zabrakło tematu pandemii. Nas szczególnie poruszył  portret pielęgniarki zajmującej się pacjentami z COVID-19. Historia, która stoi za tym zdjęciem, sprawia, że ciężko oderwać od niego wzrok.

Portret, który zapada w pamięć

Do konkursu Grand Press Photo zgłoszono w tym roku 4517 zdjęć. Jury nominowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 reportaży i cztery projekty dokumentalne wykonane przez 57 autorów.

Laureatem Zdjęcia Roku w tegorocznej edycji konkursu został Adam Lach z Napo Images. Wykonana przez niego fotografia przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Nas jednak najbardziej zachwyciło inne zdjęcie – wykonane przez freelancera Pawła Łącznego, które zwyciężyło w kategorii „Portret”. Na jednej fotografii udało mu się uchwycić trud, który medycy każdego dnia wkładają w walkę z pandemią.

„Pielęgniarka Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Anna Gadzińska pracuje na oddziale neurologicznym przerobionym na oddział covidowy. Portret pielęgniarki z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną” – tak autor zdjęcia je opisuje.

To nie jedyne pandemiczne akcenty

Poprzednią edycję konkursu Grand Press Photo wygrał Jacek Szydłowski z „Dziennika Wschodniego”. Jego zdjęcie, wykonane 23 marca 2020 r., przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie pracującą podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

W tym roku również temat pandemii był bardzo widoczny w zdjęciach konkursowych. W kategorii „Życie codzienne” I nagrodę zdobyła Magdalena Woch z Muzycznego Krakowa za fotografię ukazującą puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa, Bagatela. Została ona wykonana po ogłoszeniu lockdownu w marcu 2020 r.

W kategorii „Fotoreportaże” zwyciężyła Jessica Ciupa z ASP w Katowicach. Jej zdjęcie przedstawia turystyczny kurort Ayia Napa położony na greckiej stronie Cypru. To miejsce znane od lat jako imprezowy raj pełen turystów i wakacyjnego szaleństwa. Z drugiej strony pracownicy przybywający tu z wielu krajów, m.in. z Nigerii, starają się zarobić, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Pełno tu korupcji, a sytuacja pandemiczna w 2020 roku i załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło ich problemy.

Grand Press Photo

Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Prace uczestników oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym Jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

W tym roku w skład jury weszli: przewodniczący Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz. Wszystkie wybrane przez nich zwycięskie zdjęcia dostępne są na oficjalnej stronie konkursu Grand Press Photo.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?