Posiadanie czworonoga to prezent… dla mózgu. Szczególnie dla jednej grupy ludzi
Lista zalet posiadania zwierzaka domowego jest dość długa. Chińscy naukowcy dopisali do niej kolejną. Zwierzę w domu pozytywnie wpływa na pracę mózgu osób starszych, żyjących samotnie. „Przynosi korzyści w obszarze pamięci werbalnej i płynności mowy” – podkreślają autorzy badania.
Korzyści zdrowotne z posiadania psa
Dotychczasowe badania pokazywały, że czas spędzony z psem może obniżyć wskaźniki stresu, takie jak ciśnienie krwi czy tętno. Posiadanie czworonoga zmniejsza też poczucie izolacji społecznej, poprawia aktywność fizyczną, a nawet przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu. Niedawno naukowcy z chińskiego Uniwersytetu im. Sun Jat-sena dowiedli, że pupil w domu wpływa na spowolnienie utraty zdolności poznawczych u konkretnej grupy osób.
Naukowcy sprawdzili, w jaki sposób zwierzę w domu wpływa na niektóre zdolności poznawcze dojrzałych i starszych osób. W tym celu przeanalizowali pamięć werbalną i płynność mowy u prawie 8 tys. ochotników i ochotniczek w wieku od 50 lat, przy czym średni wiek badanych wynosił 66 lat. Na podstawie tych wskaźników obliczyli tzw. inteligencję werbalną.
Domowe zwierzęta najlepszymi przyjaciółmi dla… mózgu
Badacze odkryli, że osoby po 50 r.ż. mieszkające z pupilem miały znacznie wyższe wskaźniki w zakresie wszystkich trzech parametrów: pamięci werbalnej, płynności mowy i inteligencji werbalnej. Jednak dotyczyło to wyłącznie osób żyjących samotnie – w przeciwnym razie posiadanie zwierzęcia nie miało znaczenia na wymienione wskaźniki.
„W naszym prospektywnym badaniu kohortowym przeprowadzonym wśród osób starszych, mieszkających samotnie, posiadanie zwierzęcia wiązało się z wolniejszym pogarszaniem się pamięci werbalnej, płynności mowy i inteligencji werbalnej. Nie dotyczyło to jednak uczestników żyjących z kimś” – podkreślili autorzy badania, które zostało opublikowane w piśmie „JAMA Network Open”.
Naukowcy zaznaczyli również, że posiadanie zwierzęcia całkowicie równoważy negatywne związki między życiem samemu i ubytkami w pamięci werbalnej, płynności mowy i inteligencji werbalnej. Jak podkreślili, kolejne badania kliniczne pozwolą ocenić, czy zwierzę w domu spowalnia spadek zdolności poznawczych u samotnych dorosłych.
Źródło: PAP
Zobacz także
Katarzyna Grochola: Już nie jestem takim Kałasznikowem. Dziś podchodzę do siebie i tej choroby z łagodnością
Jedzenie leczy czy zabija? Dlaczego nie umiemy dobrze się żywić w świecie dostatku
„Starzenie się jest cholernie seksowne”. Julia Fox wypowiada wojnę koncernom sprzedającym „przeciwstarzeniowe” kosmetyki
Polecamy
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
HELLO PONIEDZIAŁEK: Triumfują w klinice Budzik. 17-letnia Daria wybudziła się ze śpiączki po siedmiu miesiącach
Prof. Grzegorz Jakiel: „Niektórzy panowie czują ulgę, gdy wchodzą w etap andropauzy, bo dzięki temu mogą prowadzić spokojne życie”
się ten artykuł?