Po czterdziestce seks jest najlepszy! Poznaj 5 niezwykłych faktów dotyczących kobiecego ciała
Kobiece ciało jest absolutnie fascynujące. Poznaj 5 mało znanych i niezwykle interesujących faktów dotyczących mózgu oraz organizmu kobiety.
Inaczej niż mężczyźni zapamiętujemy ból
Zaskakujące wyniki badań przedstawili kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu McGilla w Montrealu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że kobiety są mniej odporne na ból, okazuje się, że to właśnie mężczyźni wykazują większą nadwrażliwość na doświadczenia bólowe i takie wspomnienia powodują u nich duży stres. Badanie przeprowadzono na ludziach oraz myszach. Panowie oraz samce myszy następnego dnia, którego powtórzono badanie, silniej reagowali na bodziec bólowy. Autor badań prof. Jeffrey Mogil uznał to za „całkowite zaskoczenie”. Te odkrycia potwierdził eksperyment, któremu w programie „Kossakowski. Inicjacja” poddał się swego czasu znany z przekraczania granic podróżnik Przemysław Kossakowski. Kiedy doświadczył symulacji porodu, stwierdził, że to gorsze niż tortury. Lekarz musiał przerwać zdjęcia, bo tętno mężczyzny było… na granicy życia.
Mamy silniejsze powonienie od mężczyzn
Na to, że kobiety odznaczają się lepszym węchem niż mężczyźni, są dowody naukowe. Czujemy więcej (dosłownie!) zwłaszcza podczas owulacji i w czasie ciąży, co ma związek przede wszystkim z poziomem żeńskich hormonów płciowych. Na łamach cenionego internetowego magazynu naukowego „PLOS ONE” ukazał się artykuł dotyczący odkrycia brazylijskich badaczy, według których kobiety odznaczają się czulszym powonieniem. Ma to związek – jakżeby inaczej – z budową mózgu. Okazuje się, że u kobiet, w porównaniu do mężczyzn, występuje aż o połowę więcej neuronów w opuszce węchowej. Zaskakujące wyniki badań ukazały się natomiast na łamach „Scientific Reports”. Wynika z nich, że dojrzałe kobiety, które odznaczają się dobrym węchem, prowadzą bogatsze życie towarzyskie od kobiet, które w podeszłym wieku rozpoznają mniej zapachów. Takiego powiązania nie zaobserwowano u mężczyzn.
Komórka jajowa to największa ludzka komórka
Dające początek nowemu życiu kobiece jajeczko to komórka fenomenalna pod wieloma względami. Wyróżnia się nie tylko ze względu na funkcję, ale również ze względu na swoją wielkość. A ta na tle pozostałych komórek jest imponująca. Komórka jajowa ma średnicę ok. 0,12–0,15 milimetrów. Ten rozmiar oznacza, że w odpowiednich warunkach i przy dobrym oświetleniu można ją zobaczyć gołym okiem! Ujrzymy wtedy maleńką kropeczkę wielkości ziarenka piasku. Z ciekawostek: komórki skóry są czterokrotnie mniejsze od komórki jajowej, natomiast najmniejsza komórka produkowana przez ciało człowieka to… plemnik. Żeńskie jajeczko jest od niego większe ok. 20 razy.
Kobiety mają o cztery lata młodsze mózgi
Porównując kobietę i mężczyznę w tym samym wieku, okaże się, że to jej mózg jest młodszy – średnio o cztery lata. Chodzi o tzw. wiek metaboliczny, który wskazuje, ile lat ma organizm (co zależy przede wszystkim od jego kondycji i stanu zdrowia). Wiek metaboliczny nie jest tym samym, co wiek metrykalny. Różnicę w „młodości” mózgu kobiety i mężczyzny amerykańscy uczeni zauważyli we wszystkich grupach wiekowych, zaczynając od wczesnej dorosłości, na późnej starości kończąc. Eksperci pod lupę wzięli sposób przepływu tlenu i glukozy w mózgach badanych ochotników. I to właśnie sposób, w jaki cukier jest spalany, powoduje, że męski mózg wydaje się starszy niż jest w rzeczywistości. Młodszy wiek metaboliczny kobiecego mózgu tłumaczy, dlaczego większość kobiet dłużej zachowuje umysłową sprawność oraz wysokie zdolności poznawcze.
Seks zaczyna się po… czterdziestce
Niejedna dobiegająca do granicy czterdziestu lat kobieta martwi się, że w sprawach intymnych nie spotka jej już nic ciekawego. To mit! Okazuje się bowiem, czego potwierdzeniem są badania, że tak naprawdę to kobiety po czterdziestce szybciej osiągają orgazmy i mają bardziej satysfakcjonujące życie seksualne niż we wcześniejszych latach. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dojrzalsze kobiety nie mają już kompleksów i zahamowań, które występowały u nich w młodości. Potrafią otwarcie mówić o swoich potrzebach. Według uczonych kobiety mają wtedy ogromną ochotę na seks, bo kieruje nimi… natura. Gdy zegar biologiczny tyka, podświadomie szukamy mężczyzny, z którym mogłybyśmy zajść w ciążę (nawet jeśli tego nie planujemy albo jeśli jesteśmy już matkami). Znany amerykański profesor psychologii David M. Buss nazywa to „syndromem ostatniej szansy”. Mówi również o większej motywacji do seksu w przypadku kobiet po czterdziestce, czego nie obserwuje się u ich dwudziestoletnich koleżanek.
Korzystałam z:
- „Płeć mózgu”, Anne Moir, David Jessel, wyd. Muza, Warszawa 2014,
- http://naukawpolsce.pap.pl,
- https://www.cell.com,
- https://www.theguardian.com.
Zobacz także
Agata Sawicka z „Life On Wheelz”: „Wierzę, że sami tworzymy sens naszego życia, ja go właśnie tworzę z Wojtkiem. Nie jest to łatwe życie, ale myślę, że nie ma łatwych żyć”
Odcinek 4: Jak chorować i nie zwariować. O seksualności w chorobie, czyli eros i tanatos
Orgazm sprawia, że twoje ciało i głowa są zdrowsze – jak to możliwe?
Polecamy
„Teraz radzę sobie o wiele lepiej”. Amanda Bynes po latach zmagań z problemami zdrowia psychicznego stara się wrócić do formy
Masz trudności ze skupieniem uwagi i koncentracją? Możesz mieć „popcornowy mózg”
Jak poprawić pamięć i koncentrację u dzieci i dorosłych?
„Zejście na poziom ciała otwiera inną przestrzeń. Odkrywa, że jest w nas zupełnie inny, dużo łagodniejszy głos”. O myśleniu ciałem mówi Zuza Sikorska
się ten artykuł?