Pozycja do spania – dlaczego jest ważna dla naszego kręgosłupa? Jak nie powinnyśmy układać naszego ciała w czasie snu?
Zdarza ci się obudzić się z bólem kręgosłupa albo karku? Często mówisz po przebudzeniu, że źle spałaś? Być może powinnaś zmienić pozycję. O tym, jak najlepiej ułożyć nasze ciało do spania, mówi w rozmowie z Hello Zdrowie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.
Dobra pozycja do spania – dlaczego jest ważna?
Jeśli chcesz mieć zdrowy kręgosłup, powinnaś zadbać nie tylko o to, w jakiej pozycji siedzisz podczas pracy czy jedzenia obiadu. Ważne jest też to, jaką pozycję przyjmujesz podczas snu. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk podkreśla, że jeśli ułożymy nasze ciało w odpowiedni sposób w nocy, to unikniemy bólu i obciążenia kręgosłupa w dzień.
– Pozycja, w jakiej się śpi, jest szczególnie ważna dla osób borykających się z różnymi problemami bólowymi okolicy kręgosłupa. Przyjęcie nieodpowiedniej pozycji może zwiększyć objawy – wyjaśnia fizjoterapeutka.
Jaka pozycja jest najlepsza, a jakiej unikać?
Fizjoterapeutka zaznacza, że nie można jednoznacznie określić, jaka pozycja będzie dobra dla każdej z nas. Jak tłumaczy, będą decydować o tym między innymi stopień zmian zwyrodnieniowych i krzywizny kręgosłupa. Powinnyśmy obserwować nasze ciało i znaleźć takie ułożenie, w którym najlepiej się czujemy w czasie snu i po przebudzeniu.
– Warto pamiętać, aby biodro podczas leżenia na boku było w jednej linii z ciałem. Można do tego użyć poduszki, koca albo wałka. Opadające kolano i skręcona noga negatywnie wpływają na stawy biodrowe i kręgosłup – mówi.
Lepiej uważać też na spanie na brzuchu. Pozycja ta wymaga skręcenia głowy o mniej więcej 90 stopni w stosunku do jej naturalnego ułożenia. Możemy w ten sposób nadwyrężyć szyjny odcinek kręgosłupa, co sprzyja powstawaniu urazów.
Pozycja to nie wszystko
Nie bez znaczenia jest nie tylko jak, ale też, na czym śpimy. Często mówi się, że przy problemach z kręgosłupem najlepsza do spania jest twarda powierzchnia. Czy tak jest rzeczywiście?
– Nie jest to prawdą, że twardy materac jest najlepszy dla kręgosłupa. Każdy musi dobrać twardość pod swój organizm – tłumaczy Mikołajczyk.
Fizjoterapeutka podkreśla, że nie zawsze ból kręgosłupa w nocy albo po przebudzeniu wiąże się z nieprawidłową pozycją albo źle dobranym materacem czy poduszką. A może być on oznaką poważnych problemów, które bez konsultacji ze specjalistą będą narastały.
– W pierwszej kolejności powinno się zdiagnozować problem u lekarza i fizjoterapeuty. Błędem jest szukanie pozycji do spania, która zlikwiduje ból czy dyskomfort i zaprzestanie na tym działania – tłumaczy.
Zobacz także
„Miałam problem ze spaniem u kogoś, bo wiedziałam, że głośno chrapię. Dopiero po kilku latach uświadomiłam sobie, że winą były papierosy”
5 biurowych trików, które ratują kręgosłup
„Budzimy się w nocy z silnym uczuciem, że musimy coś zjeść” – Justyna Markowska mówi, czym jest syndrom nocnego jedzenia i dlaczego częściej dopada kobiety
Polecamy
Wprowadź te codzienne nawyki i zobacz, jak poprawia się jakość twojego snu
Radosław Meller: „Chiropraktycy bywają kojarzeni ze znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w drewnianych chatkach”
Chrapanie – o czym świadczy? Przyczyny i leczenie głośnej przypadłości
Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską
się ten artykuł?