Prądy interferencyjne – wskazania, skutki uboczne, cena
Prądy interferencyjne to rodzaj zabiegu fizykoterapii, stosowanego w leczeniu bólu i redukcji obrzęków. Wśród wskazań do tego rodzaju terapii wymienić można m.in. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów. Skutki uboczne oddziaływania prądów interferencyjnych występują rzadko, a elektroterapia w opinii specjalistów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla pacjentów.
- Prądy interferencyjne – co to jest?
- Działanie prądów interferencyjnych
- Wskazania do zabiegu prądami interferencyjnymi
- Przeciwwskazania do zabiegu prądami interferencyjnymi
- Przygotowanie do zabiegu prądami interferencyjnymi
- Jak wygląda terapia prądami interferencyjnymi?
- Prąd interferncyjny – skutki uboczne
- Prądy interferencyjne – cena
Prądy interferencyjne – co to jest?
Prądy interferencyjne to typ zabiegu elektroterapii, wykorzystującego wzajemne nakładanie się prądu płynącego w krzyżujących się obwodach elektrycznych. Uważa się, że ten rodzaj stymulacji skutecznie przenika do głębszych tkanek, jednocześnie ograniczając niepożądane podrażnianie nerwów skórnych i jest mniej nieprzyjemny dla pacjenta, niż inne formy elektroterapii. Klasyczny typ prądów interferencyjnych nazywamy prądami Nemeca.
Działanie prądów interferencyjnych
Elektroterapia jest zabiegiem powszechnie stosowanym w celu redukcji odczuwania bólu u pacjentów. Prądy interferencyjne na kręgosłup lub stawy mogą pomóc chorym ze zwyrodnieniami ograniczając nasilenie występujących przewlekle dolegliwości.
Prądy o odpowiedniej częstotliwości stosuje się również w celu przeciwdziałania niekontrolowanym skurczom mięśni lub stymulowania ich pracy. Oprócz tego wykorzystywane są do poprawiania miejscowego przepływu krwi przez tkanki, dzięki czemu wspomagają procesy gojenia się ran i odbudowy tkanek. Działanie prądów interferencyjnych może również powodować zmniejszanie się obrzęków.
Efekty stosowania tego rodzaju terapii są zbliżone do tych obserwowanych po innych zabiegach z wykorzystaniem prądu. Prądy interferencyjne mogą mieć przewagę nad innymi typami elektroterapii ze względu na oddziaływanie na głębiej położone tkanki oraz zapewnianie lepszej tolerancji wyższej „dawki” prądu.
Wskazania do zabiegu prądami interferencyjnymi
Prądy interferencyjne wykorzystuje się przede wszystkim u pacjentów z chorobami układu ruchu, choć znajdują zastosowanie również w leczeniu innych schorzeń, np. związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.
Wśród wskazań do terapii prądami interferencyjnymi wymienić można:
- osłabienie mięśni, zaniki mięśniowe,
- problemy z układem krążenia,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- zapalenie w okolicy stawu barkowego,
- obrzęki,
- problemy z gojeniem się złamań kości,
- zaparcia,
- nietrzymanie moczu.
Przeciwwskazania do zabiegu prądami interferencyjnymi
Zabiegi elektroterapii są bezpieczne dla zdecydowanej większości pacjentów, istnieją jednak sytuacje, w których ich zastosowanie nie jest zalecane. Prądów interferencyjnych nie wykorzystuje się u kobiet w ciąży oraz u osób z ostrymi chorobami zapalnymi lub nowotworami. Przeciwwskazaniem do zabiegów prądami interferencyjnymi jest również zakrzepica oraz posiadanie wszczepionego rozrusznika serca. Nie wykonuje się ich także u osób z niektórymi chorobami dermatologicznymi oraz u pacjentów, którzy mają otwarte rany skóry.
Przygotowanie do zabiegu prądami interferencyjnymi
W dzień rehabilitacji warto założyć strój, który zapewni łatwy dostęp do okolicy zabiegowej. Przed zastosowaniem prądów interferencyjnych pacjenci muszą zdjąć biżuterię i metalowe elementy ubioru, np. ozdoby. Skórę w okolicy, którą obejmie zabieg trzeba dokładnie umyć i osuszyć. Nie należy stosować żadnych kremów, balsamów ani maści na tym obszarze ciała.
Jak wygląda terapia prądami interferencyjnymi?
Fizykoterapia z wykorzystaniem prądów interferencyjnych w większości przypadków przeprowadzana jest przez fizjoterapeutę, który obsługuje urządzenia służące do elektroterapii i kontroluje parametry zabiegu.
Prądy interferencyjne – ułożenie elektrod
Na początku do skóry pacjenta w okolicy zabiegowej przyczepiane są elektrody. Wyróżniamy dwie podstawowe techniki ułożenia elektrod, które mogą zostać zastosowane do terapii prądami interferencyjnymi:
- technikę dwupolową – wykorzystującą dwie elektrody, używaną w sytuacji, gdy powierzchnia zabiegowa jest mała,
- technikę czteropolową – wykorzystującą cztery elektrody tworzące dwa obwody z prądem.
W czasie zabiegu, urządzenie do elektroterapii przesyła prądy zmienne o średniej częstotliwości, które przechodzą jednocześnie przez tkanki i krzyżują się ze sobą. Te oddziaływania skutkują powstawaniem modulowanej amplitudy częstotliwości na poziomie 1-200 Hz. Pacjent może w tym czasie odczuwać dyskomfort. Zabieg prądami interferencyjnymi trwa od 5 do 20 minut.
Prąd interferncyjny – skutki uboczne
Terapia prądami interferencyjnymi jest bezpieczna i z reguły lepiej tolerowana przez pacjentów niż inne rodzaje elektroterapii. Nie można jednak całkowicie wykluczyć możliwości wystąpienia miejscowych skutków ubocznych zabiegów w postaci podrażnienia skóry oraz odczuwania bólu.
Prądy interferencyjne – cena
Cena pojedynczego zabiegu prądami interferencyjnymi mieści się w zakresie od 5 do 20 złotych. Za standardową serię 10 zabiegów zapłacimy 50-180 złotych. Terapia prądami interferencyjnymi należy do zakresu świadczeń gwarantowanych, można więc skorzystać z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zabiegi wykonywane są ośrodkach fizjoterapii, szpitalach z oddziałami rehabilitacyjnymi, przychodniach i uzdrowiskach.
Bibliografia:
- Cadena de Almeida C., Maldaner da Silva V. Z., Cipriano Junior G. i wsp. (2018) Transcutaneous electrical nerve stimulation and interferential current demonstrate similar effects in relieving acute and chronic pain: a systematic review with meta-analysis, Brazilian Journal of Physical Therapy, 22(5): 247-354.
- Watson T. (2017) Interferential Therapy (IFT), Electrotherapy.org.
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Radosław Meller: „Chiropraktycy bywają kojarzeni ze znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w drewnianych chatkach”
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?