Prezenter Piotr Balicki walczy z nowotworem. „Boję się, że nie dożyję do wakacji”
38-letni Piotr Balicki, konferansjer i prezenter współpracujący głównie z TVN, przekazał nowe, niepokojące informacje na temat swojego stanu zdrowia. Już w lutym podzielił się z fanami wiadomością, że choruje na czerniaka. Niedawno pojawił się w programie TVN Style „Miasto kobiet”. W wywiadzie przyznał, że rokowania dotyczące jego zdrowia są bardzo złe.
„Są takie dni, kiedy zapominam, że choruję, i włącza się żart”
Piotr Balicki udzielił wywiadu w programie „Miasto Kobiet”, w którym opowiedział o swoich zmaganiach z nowotworem. Wyznał, że lekarze dają mu zaledwie 30 proc. szans na skuteczne pokonanie raka.
Nic nie zapowiadało tak poważnej choroby. Dziennikarza bolała ręka. Za namową swojego kolei, dziennikarza Marcina Prokopa, wykonał badania: najpierw rentgen, a potem rezonans magnetyczny. Wykryto u niego guza. Początkowo lekarze nie pobrali właściwego materiału do badań. Balicki wspomina: „Nie wiedzieli, co się dzieje. Przyszedł do mnie młody człowiek i pierwsze co powiedział: 'Ma pan czerniaka. Nie możemy znaleźć miejsca, nie wiemy, gdzie on jest. Prawdopodobnie jest on ukryty pod skórą'”.
Prezenter marzy o tym, żeby wrócić do pracy, mimo że jego zdrowie jest zagrożone. Powiedział wprost:
„Boję się, że nie przeżyję do wakacji”
Jak mówi, najgorsze były pierwsze dwa miesiące od diagnozy. Wtedy myślał, że każdy dzień jest jego ostatnim. Nie planował następnego dnia. W lutym zamieścił na Instagramie taki oto wpis:
Rozwiń
Wtedy nowotwór nazwał „wilkiem, który nieproszony wpadł do jego domu zwanego 'ciałem”„.
„Wlazł chamsko, rozsiadł się na kanapie i dość szybko zaczął się panoszyć i po łazience, i po sypialni. A gdy wszedł do kuchni, potłukł naczynia. Schował się, a ja wstałem, żeby sprawdzić co się stało. Było już trochę za późno. Bo wilk jest już na chacie, nie chce z niej wyjść, a ja zacząłem właśnie go gonić”- opisywał.
Domem Piotra Balickiego stało się Centrum Onkologii. Teraz, mimo że rokowania są jeszcze gorsze niż wtedy, potrafi planować kolejne dni:
„Niedługo rusza kolejna edycja 'Mam talent’. Kocham robić ten program. Kocham. (…)Daję sobie jeszcze ten moment, żeby nabierać sił, zdrowieć. Mam pieniądze, żeby przeżyć do tego momentu i wtedy startuję. Mam już jakiś cel. Taki fajny cel, który sprawia mi przyjemność”
Jego kolejną pasją, oprócz pracy, jest gotowanie. Postanowił spełnić marzenie: pojedzie do Włoch i w tamtejszej restauracji spędzi tydzień z włoskim kucharzem, aby uczyć się od niego kulinarnego kunsztu.
Rozwiń
Jak sobie radzi z trudną codziennością? Najbardziej pomaga mu poczucie humoru.
„Dla mnie abstrakcyjne poczucie humoru to jest coś, co towarzyszy mi cały czas. Kiedy jest dobrze, nie czuję bólu, energia jest 100%, bo są takie dni, kiedy zapominam, że choruję, i włącza się żart. Ale wystarczy, że pojawia się coś, co naturalnie w życiu też masz, bo boli cię ręka, kark, proza życia i to dla mnie ból, który powoduje strach”
Piotr Balicki – kim jest?
Piotr Balicki to prezenter i konferansjer, trener popularnego programu „Mali Giganci”. Pracował także przy produkcjach telewizyjnych takich jak „Mam Talent”, „Taniec z Gwiazdami” i „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Jest także lektorem i animatorem publiczności. Publiczność uwielbia go za poczucie humoru i dystans do świata. Ma 38 lat.
Czerniak – co to za choroba?
Czerniak to nowotwór, który rozwija się z komórek barwnikowych (melanocytów), odpowiadających za kolor skóry. Melanocyty syntetyzują melaninę, czyli barwnik skóry odpowiedzialny za kolor karnacji. Melanina odpowiada za pochłanianie promieniowania UV, chroniąc komórki skóry przed uszkodzeniami. W przebiegu czerniaka dochodzi do chorobowego przekształcenia melanocytów. Najczęściej lekarze mają do czynienia z czerniakiem złośliwym skóry, istnieje jednak także czerniak błon śluzowych czy też czerniak w obrębie gałki ocznej.
U mężczyzn czerniak występuje najczęściej na tułowiu, głowie i szyi, u kobiet – w dolnej partii nóg. Natomiast w pozostałych 10 proc. może rozwinąć się wszędzie tam, gdzie są melanocyty, czyli na błonach śluzowych w jamie ustnej, jelicie, odbytnicy, oponach mózgu, w siatkówce oka, węzłach chłonnych. Wtedy – co oczywiste – zdiagnozować go o wiele, wiele trudniej.
Ponad 50 proc. czerniaków powstaje niejako de novo, w miejscach całkowicie zdrowej skóry! To właśnie powód, dla którego nie ma medycznego uzasadnienia dla profilaktycznego usuwania wszystkich znamion. Pozbywamy się tylko tych, które w klinicznym badaniu dermatoskopem wzbudzają niepokój lekarza.
Czerniak – objawy
Czy czarny pieprzyk to czerniak? Oczywiście nie. Należy jednak wiedzieć, jak odróżnić czerniaka od pieprzyka. Wszystkie znamiona należy regularnie oglądać lub raz do roku pokazywać lekarzowi. Niepokój powinny wzbudzić sytuacje, gdy:
- znamię znacznie się powiększyło,
- znamię zmieniło swój kształt,
- znamię zmieniło kolor,
- pojawił się świąd lub pieczenie,
- pojawiły się nowe zmiany, zwłaszcza asymetryczne, o nieregularnych granicach, z czerwoną obwódką.
Ponieważ trudno jest samodzielnie ustalić, czy dane znamię to czerniak czy pieprzyk, warto skonsultować się dermatologiem lub onkologiem. Przy samodzielnym kontrolowaniu zmian należy stosować regułę ABCD, czyli obejrzeć znamię i ocenić według następujących kryteriów:
- A ‒ asymetria, zmiana nie ma regularnego kształtu, struktury, koloru,
- B ‒ border (granica), nierówne, poszarpane, nieregularne brzegi,
- C ‒ color (kolor), znamię jest wielobarwne,
- D ‒ diameter (średnica) jest większa niż 5-6 mm.
Jeżeli zmiany spełniają powyższe kryteria, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Ważne, aby pamiętać, że czerniak może powstać z już istniejącego pieprzyka, ale może po prostu pojawić się jako całkiem nowa zmiana. Czerniak z pieprzyka lub czerniak na pieprzyku może zostać wcześnie wykryty dzięki bacznej obserwacji i kontroli własnego ciała, a zwłaszcza wszelkich znamion na skórze.
Co więcej, objawy raka skóry mogą dawać o sobie znać poprzez pieczenie lub świąd wokół znamion, często też czerniak wystaje ponad powierzchnię skóry. Dlatego też warto regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie przyjrzeć się ciału, aby zauważyć ewentualne zmiany chorobowe. Jeśli pojawiają się pieprzyki lub narośla, których wcześniej nie było – one również mogą być oznaką raka skóry. W przypadku zauważenia tego typu zmian jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Czy czerniak boli? Początkowo rak skóry nie daje dolegliwości bólowych; pojawiają się one dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, którym towarzyszy powstanie przerzutów.
Zobacz także
„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook
„Długo unikałam słów, że mam raka piersi. Przecież mam dopiero 24 lata”. Maja Gołębiewska o swojej chorobie
„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem
Polecamy
Nie żyje 28-letnia Sara Fodrowska. Tysiące osób kibicowały jej w walce z rakiem jajnika
Księżna Kate odwiedziła szpital, w którym się leczyła i ogłosiła, że jest w remisji. „Na końcu tunelu jest światło”
Tomasz Jakubiak przekazuje nowe wieści o stanie zdrowia. „Cały czas są spadki i wzrosty, różnie organizm reaguje”
Naukowcy przyhamowali rozwój czerniaka. W zespole Polak
się ten artykuł?