Prezydent Rzeszowa o epidemii legionelli: „Sytuacja trudna i bezprecedensowa”. Zmarło już 7 osób
Liczba hospitalizowanych osób, u których potwierdzono zakażenia bakterią Legionella pneumophila, wzrosła do 113. Zmarło 7 osób. To bilans epidemii legionelli w Rzeszowie. W czwartek zwołano posiedzenie kolejnego sztabu kryzysowego, by opracować dalsze kroki w sprawie zakażeń. „Rozprzestrzenienie się bakterii ma prawdopodobnie związek z wodą i warunkami pogodowymi” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prezydent miasta Konrad Fijołek.
Prezydent Rzeszowa z ważnym apelem do mieszkańców
W czwartek w ratuszu w Rzeszowie odbyło się kolejne już spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego, podczas którego została omówiona sytuacja związana z zakażeniami legionellą. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapewnił, że miasto od początku monitoruje sytuację. „Poleciliśmy zaangażować miejskie służby, aby szukać potencjalnych źródeł pojawienia się bakterii w mieście i okolicy” – przekazał.
„Ma to na pewno związek z wodą i warunkami pogodowymi, być może to przyczyniło do nagromadzenia się tych bakterii” – dodał.
Z kolei Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, poinformował, że na ten moment zachorowania dotyczą głównie osób starszych, których aktywność jest znacznie ograniczona. Dlatego zasugerował, że jedyną rzeczą, jaka łączy chorych, jest korzystanie z sieci wodociągowej. „Wszystkie nasze działania zmierzają do tego, abyśmy w jak najszybszym tempie zlikwidowali to zjawisko epidemiczne” – dodał.
Prezydent Rzeszowa przypomniał, że w ramach działań prewencyjnych w najbliższy weekend (26-27 sierpnia) przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci wodociągowej. Zdezynfekowane zostanie 1000 km sieci. Już teraz dawki środków dezynfekujących wodę są zwiększone dwudziestokrotnie, czyli do maksymalnych dopuszczalnych dawek.
„Sytuacja trudna i bezprecedensowa. Mam nadzieję, że podjęte działania prewencyjne przyniosą rezultat” – powiedział.
Konrad Fijołek skierował też do mieszkańców apel:
„Dawka chloru zostanie w sobotę wprowadzona do sieci, w niedzielę powinna się już rozejść po całej sieci i ją odkazić” – przekazał Fijołek. „Kiedy, zwłaszcza w niedzielę, nabierzemy wody do zbiornika, czy to będzie czajnik, czy jakiś dzbanek, warto tej wody troszkę spuścić wcześniej, a jeśli zauważymy większą ilość chloru, trzeba dać tej wodzie troszeczkę się odstać i najlepiej ją przegotować” – zaapelował.
Co wiadomo o ofiarach legionelli?
Pierwsze potwierdzone zgłoszenie na temat osoby zakażonej bakterią Legionella pneumophila, powodującą „chorobę legionistów”, czyli ostre zapalenie płuc, rzeszowski sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Zakażenie stwierdzono u jednego z pacjentów Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie. Z powodu legionellozy do szpitali na Podkarpaciu trafiło w sumie 113 osób. Byli to głównie pacjenci hospitalizowani na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.
„Nie żyje siódma osoba zakażona legionellą” – przekazał w piątek rano główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka.
Dodał, że wszystkie osoby, które zmarły, to „osoby mocno obciążone sytuacją zdrowotną, z przewlekłymi chorobami – szczególnie onkologicznymi – z obniżoną odpornością„.
„Są to osoby w wieku od 63 do 95 lat. Czterej mężczyźni i trzy kobiety” – podkreślił Saczka.
Pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy
Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, przekazał, że w czwartek placówkę opuścił ok. 70-letni mężczyzna zakażony bakterią Legionella pneumophila. „Jest to pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy w placówce” – poinformował w rozmowie z PAP.
„Pacjent przebywał w klinice gastroenterologii, gdzie zgłosił się z objawami legionellozy. Dziś opuścił szpital w dobrym stanie. Nie miał chorób współistniejących” – przekazał Sroka.
I dodał, że prawdopodobnie w piątek szpital opuści drugi pacjent wyleczony z legionellozy, który od kilku dni przebywa w klinice urologii.
Wciąż nie wiadomo, co doprowadza do zakażenia. Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które nadzoruje rzeszowski sanepid. Pracownicy powiatowej stacji pobrali 29 próbek wody do badań z instalacji na terenie Rzeszowa oraz w miejscach zamieszkania osób, u których potwierdzono zakażenie. Wyniki badań w kierunku obecności bakterii powodującej legionellozę będą dostępne w poniedziałek, 28 sierpnia.
Źródła: PAP, Polsat News, TVN24.
Zobacz także
Sikasz w basenie lub morzu? „Narażasz się na wstępującą infekcję układu moczowego” – ostrzega dr Stefan W. Czarniecki
Coraz więcej chorych na legionellozę w Rzeszowie. Kilkudziesięciu zakażonych trafiło do szpitala, jedna osoba zmarła
„Łokciowe” wychodzenie z toalety. Czego boimy się dotykać w przestrzeni publicznej?
Polecamy
Lekarze mówią o pladze zakażeń bakteryjnych. „W środowisku szpitalnym namnażają się co 8 minut”
Nieznana choroba zbiera śmiertelne żniwo. „Zmarły 143 osoby w dwa tygodnie”
WHO alarmuje o wysokim zagrożeniu chorobą sprzed lat. „Liczba zgonów rośnie dużo szybciej niż zachorowań”
Mpox staje się globalnym zagrożeniem. WHO chce przyspieszonej procedury szczepionkowej
się ten artykuł?