Protezy zębowe – czym można je czyścić i jakie są ich rodzaje?
Protezy zębowe wykorzystywane są w celu uzupełnienia brakujących zębów. Często stosuje się je w przypadku braku kilku zębów, jednak zdarzają się sytuacje, w których za ich pomocą należy poradzić sobie z całkowitym bezzębiem.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Protezy zębowe mają różne rodzaje. Dzielą się przede wszystkim na takie, które pacjent może samodzielnie wyjmować z jamy ustnej oraz takie, które zostają w niej przytwierdzone na stałe. Każdy przypadek rozważa się indywidualnie. Nowoczesna protetyka stomatologiczna daje ogromne możliwości, w tym na przykład proponuje nowoczesne protezy zębowe całkowite, które zapewniają pacjentom pełny komfort.
Protezy zębowe – podstawowe rodzaje
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje protez zębowych. Są to protezy stałe oraz ruchome. Protezy zębowe stałe, jak sama nazwa wskazuje, montuje się we właściwym miejscu na stałe. Najprostszą spośród nich jest wkład koronowy, czyli inaczej korona zębowa. Jej zadaniem jest odtworzenie części koronowej zniszczonego zęba (niekiedy używa się ich także, by zastąpić zwyczajne wypełnienie stomatologiczne). Jeśli natomiast ząb pozostaje w jamie ustnej, ale wymaga poprawy kształtu lub kolorytu, używa się cienkich nakładek zwanych licówkami. Innym rodzajem stałej protezy zębowej jest most protetyczny wykorzystywany w przypadku braku jednego bądź paru zębów. Najlepsze protezy zębowe tego typu buduje się obecnie na implantach, co zapewnia im lepszą trwałość i zwiększoną funkcjonalność.
Rodzaje protez ruchomych
Protezy zębowe ruchome są znacznie częściej stosowane. Wśród nich wyróżnia się protezy częściowe oraz całkowite. Aby uzupełnić brak zębowy za bardzo rozległy, by dało się pomóc przy wykorzystaniu mostu protetycznego, wykorzystuje się protezy częściowe, w tym na przykład zębowe szkieletowe. Jako że proteza tego rodzaju opiera się na zębach, nie osiada. Tworzy ją metalowa konstrukcja, która z jednej strony gwarantuje wytrzymałość, a z drugiej, dzięki swojej „delikatności” zapewnia komfort użytkowania. Zazwyczaj w przypadku protezy szkieletowej mocowania dokonuje się za pomocą specjalnych klamer. Bardziej estetyczną opcją będzie jednak proteza zębowa zatrzaskowa, która okaże się dużo estetyczniejsza, ponieważ zatrzaski są zamocowane tak, by pozostawały niewidoczne.
Innym rodzajem protezy ruchomej jest proteza nakładowa, która opiera się na korzeniach zębów. Wykorzystuje się ją w przypadku resztkowego uzębienia, kiedy korzenie zębowe są zbyt słabe do utworzenia na nich mostu bądź też jest ich za mało. Częściowymi protezami zębowymi są również protezy zębowe elastyczne gwarantujące bardzo wysoką estetykę i wygodę. Stanowią alternatywne rozwiązanie dla częściowych protez akrylowych (najczęściej wykonuje się je z nylonu). Przemawia za nimi cieńsza konstrukcja, a także duża elastyczność. Zdecydowanie lepiej utrzymują się też na miejscu.
Protezy zębowe całkowite – kiedy są stosowane?
Protezy zębowe całkowite stosuje się przy bezzębiu. Najczęściej używa się akrylowych protez zwanych inaczej sztuczną szczęką. Taka proteza nie zawsze zapewnia stabilność, może się przemieszczać i prowadzić do otarć podniebienia oraz dziąseł. Aby temu zapobiec, zaleca się stosowanie specjalnych kremów mocujących sprzedawanych w aptece. Pacjent z początku odczuje też wyraźny dyskomfort związany z ciałem obcym znajdującym się w jamie ustnej. Dopiero zakładanie protezy zębowej pozwoli mu się do niej przyzwyczaić.
Nowoczesne protezy zębowe całkowite to rozwiązanie, które stabilizuje się na implantach. Mogą być ruchome lub stałe. Żeby możliwe było zainstalowanie wersji ruchomej w żuchwie, należy wszczepić przynajmniej dwa implanty, natomiast w przypadku szczęki – co najmniej cztery. Tego rodzaju protezy zapewniają pełną stabilność, a zarazem nie prowadzą do zaniku kości.
Zobacz także
Cena protez zębowych
Protezy zębowe mają ceny uzależnione od rodzaju protezy oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Częściowa proteza zębowa ruchoma może być refundowana przez NFZ. W przypadku protez akrylowych koszt waha się od 60 do 150 złotych za każdy sztuczny ząb wraz z mocowaniem. Bardziej skomplikowane częściowe protezy zębowe szkieletowe z kolei kosztują co najmniej 1000 złotych, a czasem nawet więcej (w zależności od przypadku). Ceny protez zębowych całkowitych ruchomych wykonanych z akrylu rozpoczynają się od 150 złotych. W przypadku nowoczesnych protez opieranych na implantach koszt wynosi średnio około 1500 złotych.
Czym czyścić protezy zębowe?
Aby ruchome protezy zębowe spełniały swoje zadania, należy o nie dbać, w tym także regularnie je czyścić. Do czyszczenia wykorzystuje się pastę. Wówczas należy robić to, co najmniej dwie minuty, stosując delikatne ruchy okrężne wymiatające. Można także wykorzystać specjalne tabletki czyszczące, które mają za zadanie zlikwidować bakterie osadzające się na wyjmowanych protezach zębowych. Dowolny rodzaj protezy można też wyczyścić proszkiem szybko czyszczącym. Wtedy trzeba postępować zgodnie z instrukcją producenta.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?