Przeciwwskazania do porodu w wodzie. Jakie czynniki wykluczają rodzenie w wodzie?
![poród w wodzie - kobieta w ciąży stojąca w wodzie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/porod-w-wodzie-przeciwwskazania-1140x855.jpg)
Poród w wodzie jest bardzo naturalnym sposobem rodzenia. Zmniejsza poziom stresu u dziecka podczas porodu, gdyż przechodzi ono ze środowiska wewnątrzmacicznego, gdzie rozwijało się w wodach płodowych do równie ciepłej wody poza organizmem matki. Dodatkowo ciepła woda działa kojąco na ból porodowy. Poród składa się z czterech faz. W pierwszej fazie porodu tzw. immersja wodna stanowi jedną z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego.
![lek. Marta Dąbrowska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/04/marta-dabrowska-588x850.jpg)
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Kobiety od stuleci rodziły dzieci w wodzie. Obecnie odbywa się to w specjalnych ośrodkach, w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach, jednak nie są one dostępne w każdym szpitalu. Kobieta rodząca w wodzie nie może zostać sama, musi towarzyszyć jej partner lub inna bliska osoba i oczywiście położna. Temperatura wody powinna wynosić ok. 37℃. Niestety nie każda kobieta może rodzić w wodzie. Niektóre dolegliwości, schorzenia czy choroby wykluczają taki poród. Należą do nich przede wszystkim choroby układu krążenia oraz powikłania w czasie ciąży.
Na czym polega poród w wodzie?
Pomieszczenie oraz wanna do porodu w wodzie wymagają specjalnego przygotowania. Temperatura wody ma być przybliżona do temperatury ciała kobiety, czyli wynosić ok. 36–37℃. Temperatura w pomieszczeniu powinna osiągać 24–26℃. Wysokość wody w wannie ma być dostosowana do ciała kobiety, tak aby brzuch rodzącej częściowo był zanurzony w wodzie, ale równocześnie położna musi mieć łatwy dostęp do krocza rodzącej oraz dobrą widoczność, zalecana wysokość to 50–60 cm. Kształt wanny jest bardzo ważny, zwłaszcza kiedy zaczyna się drugi okres porodu – pojawiają się wówczas skurcze parte i rozpoczyna się „rzeczywiste” rodzenie dziecka. Kobieta musi mieć możliwość przyjęcia wygodnej pozycji oraz oparcia się.
W pierwszym okresie porodu, który może trwać nawet kilkanaście godzin, pobyt w wodzie nie powinien przekraczać 30 min. Przez cały czas musi być podłączony zapis kardiotokograficzny (KTG), czyli urządzenie, które monitoruje akcję serca płodu oraz akcję skurczową mięśnia macicy. W tym czasie pobyt w wodzie uznawany jest za jedną z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, nazywaną immersją wodną. Oczywiście powtarzać można ją kilkukrotnie, najbezpieczniej korzystać z prysznica lub wanny co pół godziny, lub co godzinę.
W Polsce poród w wodzie jest odpłatny, w zależności od placówki ceny wahają się między 200 a 400 zł. Jeśli jednak kobieta decyduje się na poród w prywatnej klinice, zazwyczaj za poród w wodzie z całą opieką przed w trakcie i poporodową zapłaci kilka tysięcy złotych.
Gdy rozpoczyna się drugi okres porodu, temperaturę wody obniża się o kilka stopni, ponieważ przyspiesza to akcję porodową. Po urodzeniu się dziecka osoba przyjmująca poród (położna lub ginekolog-położnik) przytrzymuje je pod wodą przez kilka-kilkanaście sekund, a następnie noworodek jest z niej wyciągany. Na początku dziecko kładzie się na klatce piersiowej matki, odpępnia, a potem przekazuje lekarzowi pediatrze, by je zbadał. Wówczas niemowlę jest osuszane, badane, oceniane w skali Apgar, opatruje się kikut pępowinowy i jeśli nie ma przeciwwskazań, przekazywane jest matce i następuje pierwsze dostawianie do piersi. W czasie badania dziecka kobieta powinna urodzić łożysko.
Zalety porodu w wodzie
Zalety porodu w wodzie są w większości bezpośrednio związane z działaniem ciepłej wody:
- mięśnie się rozluźniają,
- następuje rozluźnienie lub złagodzenie napięcia nerwowo-mięśniowego,
- ciepła woda relaksuje, odpręża i uspokaja,
- łatwiej poradzić sobie ze skurczami mięśnia macicy,
- większy komfort psychiczny, gdyż kobiety w wodzie czują się swobodnie,
- statystycznie poród w wodzie trwa krócej niż poród tradycyjny,
- mniejsze ryzyko wystąpienia urazów krocza,
- szok poporodowy dziecka jest mniejszy niż przy porodzie tradycyjnym.
Przeciwwskazania do porodu w wodzie
Lista przeciwwskazań do porodu w wodzie nie jest długa, jednak są to czynniki, które bezwzględnie wykluczają rodzenie w wodzie:
- choroba zakrzepowo-zatorowa,
- infekcje dróg rodnych,
- infekcje dróg moczowych,
- infekcja w ostrej fazie z gorączką,
- zaburzenia tętna płodu,
- inne ułożenie płodu niż podłużne główkowe,
- poród przedwczesny,
- realne ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego bądź rzucawki,
- niektóre choroby skóry, np. ropne zakażenie skóry,
- choroby serca,
- krwawienie z dróg rodnych,
- nieprawidłowe ułożenie łożyska, np. łożysko przodujące,
- zielone, cuchnące odpływające wody płodowe, świadczące o niedotlenieniu płodu,
- zakażenie wirusem HIV lub jego nosicielstwo.
Najnowsze w naszym serwisie
![młoda lekarka rozmawia ze starszą pacjentką. Tekst dotyczy opieki koordynowanej - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/opieka_koordynowana_adobestock_218394966-850x478.jpeg)
Chorujesz przewlekle? Opieka koordynowana jest dla Ciebie! Dzięki niej lepiej zadbasz o swoje zdrowie we współpracy z lekarzem POZ
![Kobieta dodaje do kawy olej arganowy. W kolażu widać olej na powierzchni wody.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/plynne-zloto-to-drogocenny-skarb-dla-twojego-zdrowia_pixabay-850x478.png)
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
![Po prawej stronie kolażu jest brokuł, po lewej stronie jarmu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/te-zwiazki-sa-kluczowe-dla-rozwoju-plodu-ich-niedobor-jest-bardzo-niebezpieczny-tez-dla-doroslych_pixabay-850x478.png)
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
![Kobieta pije probiotyk. W kolażu widać kapsułki z bliska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/chronia-przed-szkodliwym-wplywem-antybiotykow-nie-kazdy-jednak-wie-jak-je-poprawnie-zazywac_pixabay_istock-850x478.png)
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Polecamy
![Korytarz SOR w austriackim szpitalu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/szpital-w-austrii-850x478.jpg)
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
![Usta i zęby - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/filip-mishevski-6mfbyr3xyr8-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
![Hepatologia – co to jest? Czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_459685039-kopia-850x497.jpg)
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
![Badanie mające sprawdzić czy chory potrzebuje kolostomii](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/05/kolostomia-850x567.jpg)
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?