Przed tobą poród? Pamiętaj o otwarciu ust i rozluźnieniu stóp! Położna wyjaśnia, dlaczego to takie ważne
„Zarówno otwarte swobodne usta, jak i stopa z dążeniem do rozluźnienia ciała podczas skurczy, jest tak samo ważnym elementem porodu” – pisze położna Izabela Dembińska na swoim profilu na Instagramie. Skąd to połączenie? Ekspertka wyjaśnia.
Otwarte usta i rozluźnione stopy
„Słynne prawo zwieracza, o którym pisze położna Ina May Gaskin, opisujące kolerację wpływu otwartych-swobodnych ust na otwarte dno miednicy podczas porodu, (ale także i seksu) to także przełożenie na fizjologię i anatomię” – pisze w swoim najnowszym poście Izabela Dembińska, położna.
Otwarte usta i rozluźnione stopy to ważny element porodu.
„Skąd to połączenie? Jednym z potwierdzeń jest zjawisko taśm anatomicznych. Taśmy anatomiczne to swego rodzaju połączenia mięśni, które (mogłoby się wydawać), że nie mają ze sobą związku, a jednak oddziałują w dużej mierze.
Nasze mięśnie przeplecione są powięzią – tkanką, która roztacza po całym ciele sieć łączącą pewne grupy mięśni z więzadłami. Praca danego mięśnia wpływa więc mechanicznie na powięź i kolejny mięsień. Ponieważ powięź rozciągnięta jest w całym naszym ciele, to jej zaburzenia, napięcia np. na stopie, może mieć wpływ na dno miednicy” – wyjaśnia Izabela Dembińska.
Poród – sztuka uwalniania
Jak wyjaśnia położna, jedną z ważniejszych taśm dla kobiet jest taśma anatomiczna głęboka, która zaczyna swój przebieg głęboko w podeszwie stopy, przebiega za kośćmi podudzia oraz kolanem, dalej biegnie wewnętrzną częścią ud, przechodząc częścią stawu biodrowego, mięśniami dna miednicy oraz przednią częścią odcinka lędźwiowego, dalej wzdłuż klatki piersiowej różnymi drogami otaczającymi narządy wewnętrzne i przeponę oddechową. Koniec tej taśmy przechodzi w twarzy, łącząc mięśnie gnykowe, mięśnie szyjne i żuchwowe w całość.
Rozwiń„Dlatego tak ważnym jest, aby ruszać się, co nie oznacza trenować silnie do porodu, wybierać pracę z ciałem w okresie ciąży z zamiarem przygotowania do porodu tak, aby wspierać nasze ciało i poczuć, jak jeden element wpływa na drugi. (…) By otworzyć miednicę, otwórz całe ciało, które oddziałuje na miednicę i jej mięśnie.
Poród to sztuka uwalniania, odpuszczania współpracy z rodzącym ciałem” – dodaje położna.
Izabela Dembińska – kim jest?
Położna Izabela Dembińska jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.
Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje 14 tys. osób.
Zobacz także
„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem
„Nie ma stópki tak małej, by nie mogła zostawić śladu” – mówi położna opiekująca się kobietami z martwą lub zagrożoną ciążą
Polecamy
Niezwykły poród w centrum Warszawy. Dziewczynka przyszła na świat w… taksówce!
Marina Łuczenko reaguje na sugestię zdjęcia w podpasce poporodowej. „To, że coś jest naturalne, nie oznacza, że trzeba to pokazywać”
„Dla mnie cesarskie cięcie to nie poród (…) Jesteś gorsza”. Kobiety oburzone skandaliczną wypowiedzią douli w programie Agaty Młynarskiej
Polska fotografka nagrodzona w prestiżowym konkursie. „Poród może być pięknym doświadczeniem”
się ten artykuł?