Co oznaczają przekrwione oczy i jak wyleczyć ten problem?
Podrażnione, piekące i przekrwione oczy mogą pojawić się w wyniku różnych przyczyn. W większości przypadków są one łagodne, a problem szybko ustępuje. Jednak czasem przekrwione oczy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Poznaj potencjalne przyczyny tej dolegliwości, a także skuteczne sposoby na przekrwione oczy. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Najczęstsze przyczyny przekrwionych oczu
Jednym z głównych czynników wywołujących przekrwienie oczu jest zapalenie spojówek. Jego podłoże może być wirusowe, bakteryjne lub alergiczne. Oprócz samego zaczerwienienia towarzyszą mu także:
- uczucie piasku w oczach,
- pieczenie,
- łzawienie,
- obecność ropy.
Ponieważ infekcja wirusowa to najczęstsza przyczyna zapalenia spojówek, może rozwinąć się ono podczas zakażenia dróg oddechowych. Zwłaszcza u dzieci przekrwione oczy przy przeziębieniu to częsty problem – wirusy z łatwością migrują do tego obszaru ze śluzówki nosa czy jamy ustnej.
Ponadto dolegliwość może dotyczyć nie tyle oka, ile powiek. Zatkanie gruczołów łojowych u nasady rzęs wywołuje różne schorzenia, np. gradówkę czy zapalenie brzegów powiek. W tym przypadku, oprócz samego przekrwienia oczu, skóra wokół nich łuszczy się, jest też podrażniona i swędząca. A jeśli u nasady rzęs rozwinie się infekcja bakteryjna, to mówimy o jęczmieniu. Jego objawem jest przede wszystkim bolesny guzek wyraźnie widoczny na powierzchni powieki.
Przekrwienie oczu może być też spowodowane urazem mechanicznym, np. w wyniku obecności ciała obcego, lub podrażnieniem od soczewek kontaktowych. Ponadto czasem naczynie krwionośne w oku pęka, co prowadzi do niewielkiego wylewu podspojówkowego. Potencjalne przyczyny tego zjawiska to np.:
- intensywny wysiłek fizyczny,
- zmęczenie oczu,
- wzrost ciśnienia spowodowany kichaniem, kaszlem, wymiotami,
- podrażnienie oka, np. częstym pocieraniem – to częsta przyczyna przekrwionych oczu u dziecka,
- choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca.
Rzadziej występujące przyczyny przekrwionych oczu
Czasem przekrwione oczy mogą pojawić się w wyniku mniej powszechnych przyczyn. Należą do nich m.in.:
- wrzód rogówki,
- powikłania po operacjach oczu,
- wywinięcie powieki na zewnątrz lub do środka,
- stany zapalne oczu, np. tęczówki, rogówki, twardówki,
- jaskra,
- nowotwór – przekrwione oczy to bardzo niespecyficzny objaw, jednak mogą pojawić się także w przebiegu nowotworu, np. siatkówczaka.
Przekrwione oczy a wątroba
Przekrwione oczy mogą być jednym z symptomów uszkodzenia wątroby, np. w wyniku nadużywania alkoholu czy stanu zapalnego. Najczęściej takie schorzenia, oprócz samego zaczerwienienia oczu powodują przede wszystkim zażółcenie białek. Wynika to z podwyższonego stężenia bilirubiny, czyli żółtego barwnika, którego nadmiar towarzyszy chorobom wątroby.
Skuteczne sposoby na przekrwione oczy
Zastanawiasz się, co na przekrwione oczy zastosować? Jak widzisz, możliwych przyczyn jest wiele. Tymczasem leczenie będzie skuteczne tylko wtedy, kiedy zostanie prawidłowo dopasowane do źródła problemu. W niektórych przypadkach zaczerwienienie przejdzie samo w ciągu kilku dni, jednak czasem wymaga dodatkowych działań. Krople na przekrwione oczy mogą zawierać różne składniki, np.:
- tetryzolinę – obkurcza naczynia krwionośne, przez co łagodzi przekrwienie oczu i wylew podspojówkowy,
- substancje nawilżające, m.in. kwas hialuronowy, trehalozę – zmniejszają podrażnienie oczu wywołane zmęczeniem i nadmierną pracą przy komputerze,
- leki przeciwhistaminowe, np. azelastynę, ketotifen, olopatadynę – łagodzą alergiczne zapalenie spojówek.
W leczeniu chorób oczu ważna jest także higiena powiek. W aptekach znajdziesz specjalne chusteczki nasączane, które pomagają usunąć zaschnięte łzy, ropę czy inne substancje. Możesz też przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej, co pomoże wypłukać z ich powierzchni substancje prozapalne. Ponadto nie pocieraj podrażnionych czy przekrwionych oczu, a przez kilka dni postaraj się zrezygnować z makijażu i soczewek kontaktowych.
Przekrwione oczy – kiedy skonsultować je z lekarzem?
Jeśli przekrwione oczy utrzymują się przez kilka dni, a leczenie nie daje poprawy, warto wybrać się z tym problemem do lekarza. Zwłaszcza jeśli na brzegach powiek obserwujesz śluz lub ropę – to może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie antybiotyku dostępnego wyłącznie na receptę. Konsultacji z lekarzem wymagają też inne objawy towarzyszące przekrwionym oczom, m.in.:
- gorączka,
- silny ból głowy lub oczu,
- światłowstręt,
- wymioty,
- obrzęk oka lub jego okolicy,
- zaburzenia widzenia, np. zmniejszenie ostrości wzroku, efekt halo (widoczne pierścienie wokół świateł),
- niemożność utrzymania otwartych powiek.
Bibliografia:
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17690-red-eye [dostęp 22.08.2024].
- https://www.mayoclinic.org/symptoms/red-eye/basics/causes/sym-20050748 [dostęp 22.08.2024].
- Tuszyński P. K. (red.), Leki pierwszego wyboru, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?