Przejdź do treści

Przelewanie w brzuchu to objaw, który może oznaczać groźne choroby

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przelewanie w brzuchu to objaw, który zna dużo osób. W wielu przypadkach nie powinien być on powodem do niepokoju. Jeśli jednak towarzyszą mu np. biegunka, wzdęcia czy wymioty i pojawia się regularnie, zdecydowanie warto skontaktować się z lekarzem, bo podłożem tej przypadłości mogą być groźne choroby. 

Przelewanie w brzuchu po jedzeniu 

W większości przypadków przelewanie w brzuchu po jedzeniu świadczy o tym, że układ pokarmowy odpowiednio realizuje swoje zadanie. Po spożyciu posiłku żywność łączy się z enzymami trawiennymi. Odgłosy bulgotania stanowią efekt zachodzącego wewnątrz organizmu procesu fermentacji. 

Stres a przelewanie w brzuchu 

Jeśli odczuwasz przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza, przyczyną może być stres. Problemy emocjonalne, w tym również depresja czy lęki, często przekładają się na problemy gastryczne. Dlatego, jeśli zależy ci na prawidłowej pracy jelit, dobrze jest się nauczyć panować nad stresem, np. poprzez różne techniki relaksacyjne, ćwiczenia jogi albo pracę z oddechem.

Czy kiedykolwiek odczuwałaś objawy somatyczne spowodowane stresem?

Tak, zdarza mi się to
Nie, raczej się nie stresuje
Zobacz wyniki ankiety

Przelewanie w brzuchu i biegunka 

Przewlekłe przelewanie w brzuchu i biegunka to objawy nietolerancji oraz alergii pokarmowych. Często idą one w parze z kurczowymi bólami żołądka albo wzdęciami. Czasem też pojawiają się symptomy skórne w postaci wysypki czy aft. Często przyczyną omawianych przez nas objawów jest nietolerancja glutenu, a także celiakia. 

krowa mleczna

Przelewanie w brzuchu u dziecka 

Przelewanie w brzuchu u dziecka często pojawia się w wyniku zbyt szybkiego wprowadzania nowych produktów do diety, a także alergii pokarmowej. Taki symptom powinien niepokoić, jeśli towarzyszą mu dolegliwości bólowe, masa ciała się nie zwiększa, a młody człowiek nieodpowiednio się rozwija. 

Przelewanie w brzuchu u niemowlaka 

Przelewanie w brzuchu u niemowlaka jest zjawiskiem zupełnie normalnym i wynika z tego, że układ pokarmowy nie jest jeszcze do końca uformowany. Czasem jednak, gdy występuje ono po jedzeniu i towarzyszą wtedy dziecku bardzo bolesne gazy, ze wzdęciami, płaczem lub krzykiem, podkulaniem nóżek i prężeniem tułowia, może to świadczyć o kolce jelitowej, która pojawia się u 20 proc. maluszków. Podobny problem obserwuje się również u noworodków. Przelewanie w brzuchu dziecka karmionego piersią może być też skutkiem niewłaściwego przystawiania (wtedy niemowlę połyka z mlekiem dużo powietrza) lub diety matki bogatej w ciężkostrawne i wzdymające pokarmy. 

Przelewanie w brzuchu i odbijanie 

Przelewanie w brzuchu i odbijanie to symptomy często wskazujące na chorobę żołądka i dwunastnicy. W okolicach żołądka może pojawić się wówczas ssanie, zwłaszcza o poranku. Do tego dochodzi piekący ból i dyskomfort w nadbrzuszu, pojawiający się do 3. godzin po spożyciu posiłku, a także zgaga. Czasem chorzy zmagają się z uczuciem pełności, mdłościami, obniżeniem łaknienia, wymiotami, a w niektórych przypadkach również z zaparciami. 

Głośne burczenie i przelewanie w brzuchu 

Głośne burczenie i przelewanie w brzuchu to objawy, które związane są często ze wspomnianymi już alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Czasem powodują je różnego rodzaju schorzenia jelit, w innych przypadkach stanowią efekt głodu albo trawienia spożytego pokarmu. Zdarza się, że symptomy te są również rezultatem połykania powietrza podczas łapczywego jedzenia, a także konsekwencją nadmiernej ilości gazów. 

Ciągłe przelewanie w brzuchu 

Ciągłe przelewanie w brzuchu może towarzyszyć nieswoistym zapaleniom jelit, a więc np. chorobie Leśniowskiego Crohna – objawia się ona również zmęczeniem, biegunką, krwią w stolcu, aftami czy owrzodzeniami. Symptom ten wskazuje czasem także na zespół jelita drażliwego, którego znakiem rozpoznawczym są silne, skurczowe bóle brzucha. Konsystencja stolca ulega wtedy zmianie, ponadto wypróżnienia następują w różnych odcinkach czasowych. Do innych przyczyn należą niestrawność, alergia lub nietolerancja pokarmowa, niedrożność jelita, stres, biegunka czynnościowa lub zaparcie. 

Przelewanie w brzuchu w ciąży 

Przelewanie w brzuchu w ciąży raczej nie powinno budzić niepokoju. Zazwyczaj taki symptom występuje w I trymestrze, może być rezultatem niestrawności. W jelitach oraz żołądku występuje wówczas więcej gazów, czego efektem jest właśnie taki objaw. Cała sytuacja wynika ze zmian hormonalnych. Warto dodać, że jeżeli symptom występuje między 10. a 16. tygodniem ciąży, może sygnalizować delikatne ruchy dziecka. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459282/ [dostęp 09.01.24].  
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534810/ [dostęp 09.01.24]. 
  3. Konturek S., Fizjologia człowieka, Układ trawienny i wydzielanie wewnętrzne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?