Przełom w diagnozowaniu Alzheimera! Algorytm opracowany przez litewskich naukowców wykrywa chorobę z prawie 100-procentową dokładnością
Naukowcy z litewskiego uniwersytetu w Kownie stworzyli metodę, która może przewidzieć początek choroby Alzheimera. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji udało się znacznie przyspieszyć analizę danych uzyskanych przy neuroobrazowaniu mózgu. System wykazuje niemal 100-procentową dokładność.
Alzheimer wykrywany z niemal 100-procentową dokładnością
Z Alzheimerem zmaga się ponad 30 mln osób na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje około 500 tysięcy osób. Wczesne stadia choroby nie dają wyraźnych objawów, najbardziej charakterystycznym symptomem są zaburzenia pamięci postępujące wraz z wiekiem. Najczęściej choroba jest identyfikowana więc w momencie, kiedy możliwości leczenia są już mocno ograniczone. Obecnie nie są znane żadne lekarstwa na Alzheimera i niewiele terapii okazało się skutecznych. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, a jego głównym celem jest wydłużenie samodzielnego funkcjonowania pacjenta.
Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Kownie (KTU) na Litwie opracowali jednak algorytm, który ma umożliwić lekarzom wcześniejsze rozpoznanie problemu. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma medycznego „Diagnostics”. Jak czytamy, eksperci przy pomocy sztucznej inteligencji i skanów fMRI (funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) stworzyli zupełnie nową metodę diagnostyczną. Ich algorytm, który na podstawie analizy zmian zachodzących w mózgu stawia wczesną diagnozę, okazał się dokładniejszy pod względem dokładności, czułości i swoistości niż wcześniej opracowane metody.
„Nowe technologie mogą sprawić, że nowoczesna medycyna stanie się bardziej dostępna i tańsza. Chociaż nigdy (a przynajmniej nie wkrótce) nie zastąpią lekarzy, to mogą być wykorzystane do szukania szybkiej diagnozy i pomocy” – mówił dr Rytis Maskeliunas z Katedry Inżynierii Multimedialnej na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Technologicznego w Kownie.
Obiecujący algorytm
Naukowcy mają nadzieję, że ich system można przekształcić w oprogramowanie, które lekarze na całym świecie będą mogli używać do diagnozowania osób z ryzykiem zachorowania. Jak powiedział Maskeliunas, dokładność algorytmu jest obiecująca, a jego zespół w dalszej części badań będzie zbierał więcej danych, by jeszcze ulepszyć metodę.
Eksperci ostrzegają, że liczba chorych na Alzheimera ma się podwajać co 20 lat ze względu na starzenie się społeczeństwa. Algorytm naukowców z Litwy może więc odegrać ogromne znaczenie dla zdrowia olbrzymiej rzeszy ludzi.
RozwińChoroba Alzheimera – etapy i objawy
Na podstawie skali GDS i FAST –można wyróżnić siedem etapów rozwoju choroby Alzheimera. Z każdym z nich wiążą się określone objawy.
I etap – chory może zacząć mieć problemy ze snem.
II etap – pojawiają się pierwsze trudności przypominaniem nazw oraz imion osób, które się zna. Chory może zacząć gubić różne przedmioty. Na tym etapie mało kto jest jeszcze w stanie dostrzec objawy choroby Alzheimera.
III etap – z czasem stają się wyraźne łagodne zaburzenia poznawcze. Uwidaczniają się również problemy z przypominaniem sobie imion osób oraz nazw przedmiotów. Chora osoba ma większe problemy z koncentracją oraz pamięcią. Rodzina i bliskie osoby mogą zacząć dostrzegać objawy choroby. Etap ten może trwać aż do siedmiu lat.
IV etap – dopiero tutaj następuje wczesna oficjalnie faza choroby. Pacjent ma coraz większe problemy z przypominaniem sobie różnych wydarzeń. Zapomina o podstawowych obowiązkach, jednocześnie twierdząc, że nie ma żadnego problemu.
V etap – to średniozaawansowana faza choroby. Problemy z pamięcią uwidoczniają się coraz bardziej. Zdarza się, że chory zapomina o włączeniu gazu do gotowania, nie wie, gdzie mieszka ani jaka jest pora dnia. Zwykle ta faza trwa około 1,5 roku.
VI etap – pojawiają się bardzo poważne trudności w funkcjonowaniu. Chory ma halucynacje i omamy słuchowe, i potrzebuje opieki. Często nie pamięta imion bliskich i różnych wydarzeń. Charakterystyczne są dla niego również nagłe zmiany zachowania. Może sobie przypominać wydarzenia z wcześniejszych lat. Nie ma kontroli nad pęcherzem moczowym, potrzebuje opieki przy ubieraniu się. Zdarza się, że nie poznaje siebie w lustrze. Etap ten trwa maksymalnie do 2,5 roku.
VII etap – to tzw. faza terminalna. Chory przestaje umieć chodzić i siedzieć. Przestaje mieć również kontakt z otoczeniem. Ma problemy z mową i nie uśmiecha się. Ma również trudności z utrzymywaniem podniesionej głowy. Konieczna jest wówczas całodobowa opieka.
Zobacz także
Polecamy
Gal Gadot ujawnia, że po porodzie przeszła pilną operację mózgu. „W jednej chwili doświadczyłam, jak kruche może być życie”
Jamie Foxx otwarcie o udarze: „Nie pamiętam 20 dni”
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze usunęli 71-latkowi guza mózgu przez oczodół
się ten artykuł?