Przejdź do treści

Przełom w leczeniu kociego kataru. Polscy naukowcy opracowali nowy lek

Kot
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar/ fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali przełomu, który może ocalić życie milionów kotów. Opracowali skuteczny lek na koci katar – chorobę, która dotyka zarówno domowych pupili, jak i bezdomne zwierzęta. „Możemy sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem” – mówi prof. Krzysztof Pyrć.

Lek na koci katar

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek, który może znacząco poprawić zdrowie i jakość życia kotów. Zespół badaczy ogłosił, że ich środek leczy koci katar, czyli wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych, które jest jedną z najczęstszych chorób u kotów. Schorzenie wywołują kocie wirusy FHV-1 lub FCV. Zarażone zwierzę wykazuje takie objawy, jak kaszel, kichanie, katar, gorączka, osłabienie, brak apetytu a także ropna wydzielina z nosa i oczu. Choroba jest uważana za jedną z częstszych przyczyn śmierci kotów w schroniskach oraz w hodowlach.

„Chociaż choroba jest powszechnie znana, a wirusowe czynniki etiologiczne dobrze opisane, to leczenie ma charakter objawowy i opiera się na antybiotykoterapii zapobiegającej wtórnym infekcjom bakteryjnym. Aktualnie nie jest stosowany w medycynie weterynaryjnej żaden środek działający bezpośrednio na FCV” – podkreślono w komunikacie uczelni.

Uniwersytet Jagielloński w 2021 roku podpisał umowę licencyjną z firmą Acatavir na rozwój produktu. Badaczom udało się zidentyfikować związek chemiczny (sulfonowana pochodna polistyrenu), który wykazuje silne działanie przeciwwirusowe, a jednocześnie jest bezpieczny dla zwierząt. Jest również zatwierdzony do stosowania nawet u ludzi. Zgodnie z założeniami lek ma być stosowany w medycynie weterynaryjnej nie tylko w leczeniu, lecz także zapobieganiu kociemu katarowi.

„Naukowcy, by móc rozwijać tę technologię, podjęli współpracę z funduszem inwestycyjnym Kvarko z Wrocławia. Badania przedkliniczne wykazały brak toksyczności, wysoką trwałość oraz skuteczność w hamowaniu namnażania się kocich herpeswirusów oraz caliciwirusów, które są czynnikiem etiologicznym schorzenia nazywanego potocznie kocim katarem” – podkreślono.

Kobieca dłoń i psia łapa

„Świat stanie się lepszym miejscem”

Naukowcy przeprowadzili także badania terenowe, podczas których zbadali 26 kotów wykazujących objawy ostrego i przewlekłego kociego kataru. Jak wykazano, lek znacznie poprawił stan zdrowotny dużej części zwierząt.

Poprawa obejmowała zarówno redukcję ilości wirusa, jak i objawów specyficznych dla kociego kataru. Co ważne, nie zaobserwowaliśmy żadnych działań niepożądanych” – podkreśla prof. Krzysztof Pyrć cytowany przez UJ.

Przełom, który nastąpił dzięki badaniom na Uniwersytecie Jagiellońskim, może zmienić podejście do kociego kataru. Nowy preparat daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie tej uciążliwej choroby, a także na zmniejszenie liczby powikłań i śmiertelnych przypadków wśród kotów.

„Nasza technologia będzie teraz rozwijana przez firmę Vet Planet i mamy nadzieję, że wkrótce wejdzie do obrotu. Bardzo cieszymy się z tej współpracy. Dzięki ich doświadczeniu i zasięgowi rynkowemu razem możemy sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem” – dodaje prof. Krzysztof Pyrć.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?