Przełomowe odkrycie naukowców. Znaleźli sposób na raka trzustki?
Naukowcy osiągnęli przełom, który może pomóc w znalezieniu lekarstwa na jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. W swoim badaniu wykazali, że rak trzustki dezaktywuje określone cząsteczki w jednym z genów, co prowadzi do szybkiego rozprzestrzeniania się choroby. To odkrycie jest krokiem milowym, który otwiera nowe możliwości terapii.
Przełomowe odkrycie naukowców
Rak trzustki jest jednym z najbardziej agresywnych i trudnych do leczenia nowotworów. Wysoka śmiertelność choroby wynika z tego, że rak przez długi czas rozwija się w ukryciu. Objawy pojawiają się w bardzo późnym stadium, najczęściej razem z przerzutami. Większość chorych umiera po około 18 miesiącach od momentu postawienia diagnozy.
Mimo dynamicznego rozwoju medycyny, nadal nie ma skutecznych metod walki z tym nowotworem. Jak jednak wynika z najnowszych doniesień naukowych, w niedalekiej przyszłości może się to zmienić. Zespół naukowców z Centrum Badań nad Rakiem im. Johna van Geesta na Uniwersytecie Nottingham Trent, pod kierownictwem dr Marii Hatziapostolou, dokonał przełomowego odkrycia. Może ono zrewolucjonizować leczenie raka trzustki i doprowadzić do opracowania lekarstwa na tę śmiertelną chorobę.
„Ta praca dostarcza nowej wiedzy o tym, jak zachowuje się rak trzustki. Miejmy nadzieję, że pomoże utorować drogę potencjalnym nowym metodom leczenia w przyszłości” – powiedziała dr Maria Hatziapostolou cytowana przez „The Guardian”.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Gastro Hep Advances. Naukowcy postanowili sprawdzić, co stoi za tym, że choroba tak szybko się rozprzestrzenia. W tym celu przeanalizowali próbki tkanek pochodzących od zdrowych osób oraz od chorych na raka trzustki. Odkryli, że rak trzustki uruchamia proces metylacji DNA, co powoduje wyłączenie cząsteczek w genie HNF4A. Taki proces sprawia, że guzy rosną niezwykle szybko. W normalnych warunkach HNF4A pełni istotną rolę w funkcjonowaniu komórek trzustki, wpływając na produkcję insuliny i inne procesy metaboliczne. Mutacje lub zmiany w ekspresji tego genu mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania komórek i przyczyniać się do rozwoju raka.
„Utrata HNF4A powoduje rozwój raka trzustki i jego agresywność, a obecnie wiemy, że koreluje ona ze słabym przeżyciem pacjentów” – dodała Hatziapostolou.
Czeka nas rewolucja w leczeniu raka trzustki?
W nowatorskim badaniu uczestniczyli również naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham, Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Kalifornijskiego i ośrodka medycznego Cedars-Sinai w Los Angeles.
„Rozpaczliwie potrzebujemy łagodniejszych i skuteczniejszych opcji leczenia raka trzustki. Większość przypadków raka trzustki diagnozuje się w późnym stadium, a 80 proc. przypadków nie jest wykrywanych, dopóki choroba nie rozprzestrzeni się i nie będzie już możliwa do leczenia operacyjnego” – powiedział dr Chris Macdonald, szef badań w Pancreatic Cancer UK, które sfinansowało badanie.
Badania dr Marii Hatziapostolou i jej zespołu mają ogromny potencjał, aby zmienić sposób, w jaki leczony jest rak trzustki. Choć na razie są to badania na poziomie laboratoryjnym, ich wyniki są obiecujące i mogą prowadzić do opracowania nowych, bardziej skutecznych terapii. W dłuższej perspektywie odkrycia te mogą przyczynić się do zwiększenia wskaźników przeżywalności pacjentów z rakiem trzustki i poprawy ich jakości życia.
Dzięki nowatorskiemu odkryciu naukowcy mogą teraz skupić się na opracowywaniu terapii celowanych, które być może pozwolą na opracowanie skutecznego leku.
„Ten projekt dostarcza nam nowych informacji na temat tego, w jaki sposób rak trzustki potrafi tłumić pewne cząsteczki, co pomaga mu w agresywnym rozprzestrzenianiu się po organizmie, co z kolei może doprowadzić do opracowania skuteczniejszych opcji leczenia w przyszłości” – dodał Macdonald.
Źródło: Gastro Hep Advances, The Guardian
Zobacz także
Trwają prace nad lekiem na raka trzustki. Bierze w nich udział polska naukowczyni. „Widziałam, że albo guz się ustabilizował, albo się kurczył”
Koniec z przedwczesną śmiercią spowodowaną rakiem trzustki? Naukowcy stworzyli szczepionkę przeciwko temu nowotworowi
„Brak narządów do przeszczepu wynika głównie z wymogu stwierdzenia śmierci według kryteriów neurologicznych, nie z tego, że społeczeństwo jest niechętne pomaganiu” – mówi prof. Maciej Kosieradzki
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
się ten artykuł?