Przemoc psychiczna przy świątecznym stole. Nie musisz jej akceptować! Zobacz, jak się bronić
Nawet jeśli ciocia czy babcia chcą dobrze, w komunikacji nierzadko stosują schematy przemocowe. Nie musimy przymykać na nie oka, bo przemoc psychiczna to także przemoc. Jak się obronić przy świątecznym stole? Podpowiada psycholożka Sara Tylka na swoim instagramowym profilu „Psychosekslogicznie”
Przekraczanie granic przy choince
„Zegar biologiczny tyka, kiedy planujesz mieć dzieci?”, „tobie to już chyba wystarczy tego ciasta, buzia ci się zaokrągliła ostatnimi czasy”, „nie pajacuj z tym wegetarianizmem, zjadłabyś mięso jak normalny człowiek”.
Ile razy słyszałyście przy świątecznym stole podobne teksty? Uszczypliwości, złośliwości, niestosowne komentarze na temat wyglądu i sytuacji życiowej, destrukcyjna krytyka – to nie jest coś, co powinnyśmy traktować jako normę. Nawet, jeśli ciocia czy babcia mają dobre intencje, czasami w komunikacji – zupełnie bezwiednie – stosują schematy przemocowe. Nie musimy przymykać na nie oka, możemy się przed nimi bronić. Bo przemoc psychiczna to także przemoc.
Oczywiście nie masz wpływu na przekraczających granice członków rodziny, pewnie nie przekonasz ich do zmiany zachowania. Nie musisz jednak być ofiarą sytuacji. Co możesz zrobić, jeśli przy świątecznym stole słowa innych będą cię raniły, wywoływały dyskomfort? Psycholożka Sara Tylka na swoim instagramowym profilu „Psychosekslogicznie” podpowiada kilka sposobów na przemocową psychicznie rodzinę. Wylicza:
- „Mogę nie iść na spotkanie z rodziną lub poprosić bliską osobę o spędzenie z nią/nim świat
- Mogę ich odwiedzić i być tam bardzo krótko albo wrócić prędko do swojego pokoju
- Mogę spróbować przyjść z kimś do swojej rodziny, zaprosić kogoś
- Mogę wcześniej spróbować przewidzieć, co się zdarzy w trakcie świąt/pobytu
- Mogę ustalić wcześniej plan działania
- Mogę reagować na przemoc
- Mogę zareagować unikiem – wyjść do toalety, ochłonąć, zadzwonić do kogoś zaufanego
- Mogę spojrzeć na sytuację realnym okiem: „moja rodzina taka jest i to oni muszą chcieć zmiany, a nie tylko ja. Chciałabym, żeby było inaczej, ale nie jest i muszę to zaakceptować”.
Nie wahaj się z nich skorzystać, gdy zajdzie potrzeba!
Psychosekslogicznie, czyli Sara Tylka
Sara Tylka to psycholożka, seksuolożka i edukatorka seksualna. Prowadzi konsultacje psychologiczno-seksuologiczne on-line. Jej profil na Instagramie @psychosekslogicznie obserwuje niemal 13 tys. osób.
„Dzielę się swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami o wszystkim, co zauważam i czuję” – tak sama siebie opisuje ekspertka.
RozwińZobacz także
„Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bolesne są takie niewinne słowa, które odnoszą się do naszego własnego doświadczenia posiadania matki” – mówi Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”
„Gdy nadchodzą święta, jesteśmy zazwyczaj tak zmęczeni i sfrustrowani, że przestają nas cieszyć” – mówi psycholożka
Polecamy
Czym jest przemoc psychiczna? Jak się przed nią bronić?
„Gdy czujemy, że nasza złość narasta, warto wyjść, ochłonąć, pozwolić emocjom opaść, nabrać dystansu w myśleniu” – mówi psycholożka Anna Ciucias
„Kiedy zamrażamy złość, musimy zamrozić ogólne czucie siebie. A to znaczy, że może być trudno o miłość, empatię, współczucie” – mówi psychoterapeutka Agnieszka Kozak
„Osoby z syndromem DDA trzymają się zasady: nie czuj, nie ufaj i nie mów o tym, co dzieje się w domu”. O życiu z DDA i DDD mówi Ewa Skrzypczak
się ten artykuł?