Przejdź do treści

Przerost warg sromowych – jak wpływa na życie i co można z tym zrobić? 

Na zdjęciu: Kobieta ze zsuniętymi dżinsami, widok na krocze i przerost warg sromowych
Przerost warg sromowych – jak wpływa na życie i co można z tym zrobić? Foot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rolą warg sromowych jest ochrona pochwy przed infekcjami i urazami mechanicznymi. Problem pojawia się jednak, gdy dochodzi do ich przerostu. Ta uciążliwa dolegliwość nie tylko wpływa na samoocenę, ale może także realnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny przerostu warg sromowych i jak je leczyć? 

Co to są wargi sromowe? 

Wargi sromowe (łac. labia pudendi) to fałdy skóry otaczające zewnętrzne narządy płciowe kobiety. Pełnią ważne funkcje ochronne i seksualne. Dzielą się na wargi sromowe większe (zewnętrzne) i mniejsze (wewnętrzne), z których każda ma odrębne cechy anatomiczne i funkcjonalne. 

Główna funkcja warg sromowych większych polega na ochronie wewnętrznych narządów płciowych przed urazami mechanicznymi oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, wirusy i grzyby – wypełnia je dużo tkanki tłuszczowej, stanowiącej swoistą poduszkę ochronną”. Wargi sromowe wewnętrzne nie mają tłuszczu, pokrywa je śluzówka. Ich zadaniem jest ochrona wejścia do pochwy oraz utrzymanie odpowiednio wilgotnego środowiska, co zapobiega infekcjom i podrażnieniom. 

Na zdjęciu: Model budowy warg sromowych

Budowa anatomiczna warg sromowych mniejszych Fot. Getty Images

Żeński układ rozrodczy i jego anatomia oraz fizjologia

Kiedy stwierdza się przerost warg sromowych mniejszych lub większych? 

Budowa i wielkość warg sromowych jest kwestią bardzo indywidualną. Zaledwie u części kobiet mają typową objętość i pozostają niewidoczne nawet pod obcisłą bielizną i odzieżą. Powszechna jest też asymetria warg sromowych, gdzie jedna para warg jest większa od drugiej. Zdarza się, że wargi sromowe wewnętrzne wystają spod warg sromowych zewnętrznych, co również jest zupełnie normalne. Trudno jest więc ustalić jednoznaczne standardy dotyczące wyglądu kobiecych okolic intymnych. 

Przerost warg sromowych mniejszych stwierdza się, kiedy długość (od jej podstawy do krawędzi) przekracza 4 cm. Przerost warg sromowych większych występuje bardzo rzadko. Diagnoza opiera się również na subiektywnych odczuciach pacjentki, zwłaszcza jeżeli wygląd okolic intymnych powoduje, że unika ona aktywności seksualnej, ma obniżoną samoocenę, a także odczuwa fizyczny dyskomfort.  

Często zdarza się bowiem, że przerośnięte wargi ulegają obtarciom podczas jazdy na rowerze, a nawet sprawiają trudność w utrzymaniu właściwej higieny okolic intymnych. Nierzadko widoczne są przez bieliznę czy kostium kąpielowy, co wprawia kobiety w zakłopotanie i kompleksy. Wówczas wskazane jest rozważenie odpowiedniego leczenia. 

 

Jakie są przyczyny przerostu warg sromowych? 

Przerost warg sromowych może być wynikiem wrodzonych predyspozycji – wtedy obecny jest od urodzenia. Często jednak diagnozuje się je jako wadę nabytą. Przyczyny obejmują: 

  • zbyt intensywny seks lub częstą masturbację, 
  • wielorództwo, 
  • uraz mechaniczny, 
  • przebyte w dzieciństwie leczenie hormonalne, 
  • noszenie biżuterii intymnej, 
  • częste infekcje intymne, 
  • podrażnienia skóry sromu wywołane przez nietrzymanie moczu, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • obrzęk chłonny, 
  • mielodysplazja. 

Przerost warg sromowych mniejszych pojawia się również w późniejszym wieku, jako element naturalnych procesów starzenia się, które powodują utratę jędrności i elastyczności tkanek. 

Labioplastyka — dowiedz się czym jest ginekologia estetyczna

Przerost warg sromowych mniejszych – labioplastyka jako metoda leczenia 

Labioplastyka to chirurgiczna metoda korekcji warg sromowych, stosowana w leczeniu ich przerostu. Zabieg ten, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki oraz zakresu wymaganej korekty, przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Podczas labioplastyki chirurg wykonuje precyzyjne cięcia fałdów skórnych, aby zmienić kształt lub zmniejszyć rozmiar warg sromowych, nadając im bardziej pożądany wygląd i odpowiednią wielkość. 

Czas trwania labioplastyki wynosi zazwyczaj od 2. do 3. godzin, a w trakcie zabiegu stosuje się szwy wchłanialne, które nie wymagają usuwania. Zabieg może być również połączony z waginoplastyką, jeśli istnieje taka potrzeba. Przeciwwskazania do przeprowadzenia labioplastyki obejmują m.in.:  

Labioplastyka warg sromowych kosztuje 4-8 tys. zł, a koszt zależy m.in. od wybranej techniki, ale także kliniki czy miasta, w jakim się znajduje. Nie istnieje możliwość wykonania takiego zabiegu w ramach ubezpieczenia NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). 

 

Bibliografia: 

  1. Gonzales P. I., Classification of Hypertrophy of Labia Minora: Consideration of a Multiple Component Approach, Surgical Technology International 2015, 27:191-4. 
  2. Gulia C., Zangari A., Briganti V., Labia minora hypertrophy: causes, impact on women’s health, and treatment options, International Urogyecology Journal 2017, 28(10):1453-1461. 
  3. https://www.webmd.com/women/what-is-labia-minora-hypertrophy [dostęp 13.06.2024].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?