Przeszczepiono serce świni człowiekowi. To pierwszy taki przypadek w historii!
Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy w historii przeszczepili człowiekowi serce, które pochodziło od zmodyfikowanej genetycznie świni. Dla 57-letniego pacjenta była to ostatnia szansa na uratowanie życia. „Jeśli to zadziała, będziemy mieli nieskończoną podaż tych narządów dla potrzebujących pacjentów” – stwierdził dyrektor naukowy programu.
„Albo śmierć, albo przeszczep”
Amerykańscy lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland dokonali historycznego przedsięwzięcia. Operacja 57-letniego Davida Bennetta, któremu przeszczepiono serce świni, jest dowodem na to, że serce pochodzące od zwierzęcia może funkcjonować w ludzkim ciele. Obecnie jest za wcześnie, by przesądzić o powodzeniu operacji, jednak jest to milowy krok w transplantologii. Jak poinformowali chirurdzy w poniedziałek, 10 stycznia, trzy dni po zabiegu stan pacjenta jest dobry.
„To wielki przełom w chirurgii, który przybliża nas o krok do rozwiązania problemu niedoboru narządów” – skomentował Bartley Griffith, który dokonał przeszczepu.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała akceptację na operację w ostatni dzień minionego roku. 57-latek wiedział, że jest to jego jedyna nadzieja na uratowanie życia. Pacjent nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca.
„Albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek, ale to była moja ostatnia szansa” – mówił dzień przed operacją.
Bennett ostatnie miesiące był przykuty do łóżka i podłączony do maszyny, dzięki której żył. Obecnie jest ściśle monitorowany przez lekarzy i podłączony do sztucznego płuca, które wspomaga pracę nowego organu.
„Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł wstać z łóżka, gdy wyzdrowieję” – mówił przed operacją.
„Jeżeli to zadziała, będzie nieskończona dostępność narządów dla pacjentów”
Agencja AP wskazuje, że obecnie w Stanach Zjednoczonych na przeszczep narządów czeka prawie 110 tys. osób. Czas oczekiwania na ten narząd w Ameryce to średnio od 3 do 5 lat, w trakcie których rocznie umiera 6 tys. osób, które nie doczekały zabiegu.
Operacja 57-latka z Maryland daje nadzieję na załatanie luki w krytycznych brakach narządów dla ludzi. Do tej pory przy każdej próbie organizm ludzki odrzucał organy zwierzęce. W 1984 roku lekarze próbowali ratować umierające niemowlę Baby Fae i przeszczepili mu serce pawiana. Dziecko przeżyło jednak tylko 21 dni po operacji. Tym razem lekarze zastosowali organ od świni genetycznie zmodyfikowanej tak, by nie wytwarzała cukru, który występuje we wszystkich komórkach tych zwierząt i jest odpowiedzialny za natychmiastowe odrzucenie narządu.
„Jeżeli to zadziała, będzie nieskończona dostępność narządów dla pacjentów” – powiedział dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor naukowy uniwersyteckiego programu przeszczepiania narządów od zwierząt do ludzi.
Polecamy
Pierwszy na świecie przeszczep obu płuc przy użyciu robota. Nowa era w medycynie
Dziennikarz zignorował dwa sygnały alarmowe zawału, trzeciego już nie było. „Nie róbcie tak, jak ja! Od razu dzwońcie po karetkę” – apeluje Przemysław Jedlecki
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Pionierski przeszczep rodzinny w Polsce. Siostra podarowała fragment wątroby swojemu bratu
się ten artykuł?