Przewodnik „Dziewczyńskie sprawy” norweskich lekarek Niny Brochmann i Ellen Støkken-Dahl już w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym!
Czym jest miesiączka? Jak pokonać kryzys pryszczowy? Czy muszę nosić stanik? Co się właściwie ze mną dzieje? Przemiana z dziecka w nastolatkę nie jest prosta! Ciało ulega metamorfozie, do głosu dochodzą hormony, a w mózgu zachodzi coś w rodzaju przemeblowania. Młode dziewczyny, których to wszystko dotyczy, często czują się zagubione. Dlatego norweskie lekarki – Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl – stworzyły ten przewodnik, by wprowadzić w świat dziewczyńskich spraw, bo znają ciało zarówno z zewnątrz jak i od środka.
„Dziewczyńskie sprawy”
Autorki w poradniku odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania, zdradzają triki, które ułatwią zmaganie się z codziennością. Opowiadają prawdziwe historie i udzielają dobrych rad, dzięki którym nie poczujesz się sama w tym wyjątkowym czasie.
Ponieważ dojrzewanie niektórych spotyka wcześniej a innych później, ta książka została napisana z myślą o obu tych grupach i jest odpowiednia dla dziewczyn w wieku od 9 – 16 lat. Młode dziewczyny nie powinny szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ich ciał w Internecie. Naprzeciw temu wyszły autorki lekarki, które od kilku lat zajmują się zdrowiem seksualnym młodzieży. Napisana przez nie książka to źródło wiedzy, które odpowiada na najbardziej nurtujące pytania, a także porusza najaktualniejsze problemy.
Publikacja została pięknie zilustrowana przez utalentowaną i wielokrotnie nagradzaną artystkę – Maghhild Winsnes. W 2019 książka otrzymała w Norwegii Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzasadnienie brzmiało: „… mądra i fantastyczna książka (…) wizualna uczta z niesamowitymi ilustracjami. Nie ma ani jednej nudnej strony”.
O autorkach
Nina Brochmann (ur. 1987) i Ellen Støkken Dahl (ur. 1991) są lekarkami i pisarkami. Spotkały się jako początkujące studentki medycyny, angażując się wspólnie w kwestie edukacji seksualnej. Od tego czasu współpracują na rzecz upowszechniania wiedzy o seksie oraz ciele dziewczyn i kobiet w każdym wieku. W 2007 roku wydały swoją pierwszą książkę, Radości z kobiecości. Nina pracuje jako lekarka w Szpitalu Uniwersyteckim w Akershus. Ellen ma wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą – działała w infolinii SUSS oraz organizacji Sex i społeczeństwo, gdzie jest obecnie zatrudniona jako lekarka.
„Autorki objaśniają zagadnienia dojrzewania, zmieniającego się ciała i seksualności bardzo naturalnie i niezwykle wiarygodnie. (…) Ma się wrażenie rozmowy z dwiema mądrymi, fajnymi starszymi siostrami, które dzielą się swoim doświadczeniem. W książce znajdziemy fakty i ciekawostki, anegdoty i konteksty historyczne. Ta publikacja to również uczta dla oka dzięki fantastycznym, kolorowym ilustracjom Magnhild Winsnes. Nie da się w niej znaleźć ani jednej nudnej strony” – Trine Saugestad Hatlen, VG.no
Zobacz także
„Mam ochotę uciec na koniec świata”. Dlaczego przed okresem czujemy się czas tak beznadziejnie?
„Nastolatki są często nieświadome, że już pierwszy kontakt seksualny może prowadzić do ciąży” – mówi ginekolog dziecięcy prof. Agnieszka Drosdzol-Cop
„Nie chcę rozmawiać o swojej miesiączce jak o czymś odrażającym, bo przecież taka ona nie jest. To normalna funkcja biologiczna mojego ciała” – mówi Clara Henry, szwedzka blogerka, autorka książki „Tak, mam okres, a co?”
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?