Co na kaszel w ciąży? Domowe sposoby czy leki?
Ciąża to czas, kiedy kobieta szczególnie martwi się o swoje zdrowie i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu pod jej sercem rośnie nowe życie, za które jest odpowiedzialna już teraz. Sam kaszel, choć wydaje się dość prozaicznym objawem, nieleczony, może przerodzić się w coś poważnego. Oczywiście nie musisz się bać, ale jeżeli zastanawiasz się, co powinnaś zrobić w sytuacji, gdy pojawi się u ciebie ten objaw, przeczytaj artykuł. Postaramy się w nim rozwiać wszystkie wątpliwości!
Uporczywy kaszel w ciąży – co stosować?
Kaszel w ciąży może być nieprzyjemnym objawem, zwłaszcza dlatego, że w tym szczególnym czasie nie można przyjmować niektórych leków. Co więcej, uporczywy kaszel w ciąży może wywołać skurcze, jeżeli jesteś blisko terminu porodu. Jak zatem można skutecznie przeciwdziałać temu objawowi?
Suchy kaszel w ciąży
Suchy kaszel w ciąży to najczęściej zwiastun przeziębienia, może też pojawiać się u alergików. Jest nieprzyjemny, a w jego przebiegu często dochodzi do bolesnego podrażnienia gardła. Czasami też przybiera postać duszącego kaszlu, utrudniającego oddychanie. Jak mu zaradzić? Syropy na kaszel w ciąży nie są zalecane, ponieważ często bazują na alkoholu. Dlatego lepiej jest wybrać domowe herbaty z dodatkiem imbiru, cytryny oraz miodu, które poprawią twoją odporność, a także bardzo dobrze smakują.
Aby zmniejszyć podrażnienie gardła, dobrym rozwiązaniem będzie picie naparów ze świeżo mielonego siemienia lnianego. Czynność tę należy powtarzać rano i wieczorem. Dzięki śluzowatej konsystencji siemię pokryje przełyk ochronną warstwą, przez co złagodzi dolegliwości bólowe. Dobrym rozwiązaniem są też inhalacje na kaszel w ciąży z soli fizjologicznej – w przypadku suchego kaszlu nawilżają śluzówkę, a przy mokrym ułatwiają odkrztuszanie.
Mokry kaszel w ciąży
Mokry kaszel w ciąży może wymagać konsultacji lekarskiej, zwłaszcza kiedy towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak:
- gorączka,
- katar,
- ból w klatce piersiowej,
- bóle mięśniowe,
- zmęczenie, brak sił, obniżone samopoczucie.
Jak wspomniano, możesz stosować inhalacje, a także przygotować domowy syrop z cebuli, czosnku i cukru lub miodu. Możesz też stosować aromaterapię z olejku sosnowego, eukaliptusowego albo miętowego, co ułatwi ci oddychanie. Uważaj na popularne leki wykrztuśne dostępne w aptekach bez recepty – przed użyciem jakiegokolwiek środka skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
Aby uniknąć przeziębienia lub kaszlu, najważniejszym krokiem jest utrzymanie zdrowego stylu życia. Upewnij się, że odżywiasz się zdrowo, wysypiasz się i regularnie ćwiczysz. Regularnie myj ręce. Jeśli wiesz, że jesteś w pobliżu kogoś, kto zmaga się z przeziębieniem, unikaj dotykania jego rąk lub jedzenia po nim. Podejmij dodatkowy wysiłek, aby częściej myć ręce, gdy jesteś w pobliżu osób przeziębionych lub kaszlących.
Domowe sposoby na kaszel w ciąży – jak o siebie dbać?
Stosowanie leków nie zawsze jest konieczne, często nawet niewskazane! Kiedy zaczniesz kasłać, nie musisz od razu biec do lekarza, bo nie każdy kaszel jest objawem poważnej choroby. Jeżeli nie zaobserwowałaś u siebie innych objawów, takich jak gorączka czy bóle mięśni, prawdopodobnie jest to zwykłe przeziębienie, z którym bez problemu poradzisz sobie w domu. O tym powinnaś pamiętać:
- dużo odpoczywaj – podczas rekonwalescencji najważniejszy jest odpoczynek. I nie ma tutaj znaczenia, na co chorujesz. Nie przeciążaj się w ciągu dnia, zadbaj o sen. To pozwoli ci szybciej wrócić do zdrowia,
- nawadniaj się – prawidłowe nawodnienie to rzecz, o której często zapominamy, a przecież ludzki organizm w dominującej części składa się z wody! Płyny są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w ciele, w tym do odpowiedniej reakcji immunologicznej. A więc pij wodę lub herbaty ziołowe, jedz zupy, dużo warzyw i owoców,
- zadbaj o dietę – jak mówi przysłowie, jesteśmy tym, co jemy. Unikaj zatem wysokoprzetworzonej żywności, ale nie zapominaj też o zwiększonym zapotrzebowaniu kalorycznym w czasie ciąży. Twój organizm potrzebuje zdrowych tłuszczy, węglowodanów oraz białka, aby odżywić zarówno siebie, jak i nienarodzone dziecko.
Bibliografia:
- https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-complications/cough-cold-during-pregnancy/ [dostęp 01.07.2023].
- https://www.cdc.gov/pertussis/pregnant/mom/index.html [dostęp 01.07.2023].
- Ryabova M. A., Shumilova N. A., Lavrova O. V., Pestakova L. V., Fedotova Y. S., Differential diagnostics of the causes responsible for a cough in the pregnant women, Vestnik otorinolaringologii 2016, 81(4): 50-53.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Ciężarna kobieta zadławiła się i zmarła. Noworodek przeżył dzięki ratunkowemu cesarskiemu cięciu
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
się ten artykuł?