Przejdź do treści

Ptasia grypa typu H3N8 wykryta po raz pierwszy u człowieka. Czteroletni chłopiec trafił do szpitala

Ptasia grypa u ludzi / gettyimages
Ptasia grypa u ludzi / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H3N8 – poinformowała chińska państwowa komisja zdrowia. Chorobę zdiagnozowano u chłopca mieszkającego w środkowych Chinach.

Ptasia grypa H3N8

Infekcję ptasią grypą H3N8 wykryto u czteroletniego chłopca z prowincji Henan w środkowych Chinach. 5 kwietnia wystąpiła u niego gorączka, a 10 kwietnia trafił do szpitala. Okazuje się jednak, że nikt więcej z otoczenia dziecka nie został zakażony. Ryzyko szerzenia się patogenu wśród ludzi jest niskie.

Komisja zdrowia w komunikacie zaznacza, że chłopiec miał kontakt z kurami hodowanymi w gospodarstwie oraz mieszkającymi w pobliżu dzikimi kaczkami. Jak podkreśla komisja: „wirus H3N8 był już wykrywany u koni, psów, ptaków i fok, ale wcześniej nie zgłoszono jeszcze ani jednego zakażenia wśród ludzi”.

Wstępne ustalenia wskazują na to, że wariant H3N8 nie jest obecnie w stanie efektywnie zakażać ludzi, a ryzyko wybuchu epidemii na szeroką skalę jest niskie.

Kury

Infekcje ptasiej grypy w Chinach

Dlaczego właśnie w Chinach co jakiś czas słyszymy o nowym typie ptasiej grypy? Wszystko z powodu rozwiniętego przemysłu drobiarskiego. Dodatkowo Chiny zamieszkuje wiele gatunków dzikich ptaków.

W ubiegłym roku chińskie władze zgłosiły pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem typu H10N3. Nie odnotowano jednak infekcji na dużą skalę wirusami ptasiej grypy od lat 2016-2017, gdy wariant H7N9 spowodował śmierć około 300 osób.

Co to jest ptasia grypa?

Ptasia grypa to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, występująca przeważnie u ptaków, wywołana wirusem grypy typu AWirus ptasiej grypy występuje na całym świecie, zidentyfikowano już ponad 140 różnych jego szczepów. W większości są to odmiany o niskiej patogeniczności. Szczególnie niebezpieczne szczepy: H5 i H7 powodują dużą śmiertelność wśród drobiu. Pierwsze doniesienia o ptasiej grypie u ludzi pochodzą z 1997 roku, znaleziony wówczas w Hongkongu szczep H5N1 wywołał śmierć sześciu z osiemnastu zakażonych osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?