Ptasia grypa wykryta u czterolatka. Na OIOM trafił z wysoką gorączką i poważnymi problemami z oddychaniem
Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła kolejny przypadek ptasiej grypy u człowieka. Zakażony to czteroletni chłopiec. Trafił do szpitala m.in. z gorączką, bólem brzucha i niewydolnością oddechową.
WHO potwierdza ptasią grypę u czterolatka
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o laboratoryjnie potwierdzonym przypadku zakażenia człowieka wirusem grypy A(H9N2). Chory to czteroletni chłopiec pochodzący z indyjskiego stanu Bengal Zachodni. Dziecko zostało przyjęte na oddział intensywnej terapii pediatrycznej lokalnego szpitala 1 lutego z silnymi bólami brzucha, wysoką gorączką i poważnymi problemami z oddychaniem. Nie od razu było wiadomo, że chłopiec ma ptasią grypę. Najpierw podejrzewano wirusowe zapalenie płuc. Wykonane później testy potwierdziły grypę typu B i adenowirusa.
Chłopiec był przez miesiąc hospitalizowany. Kiedy został wypisany ze szpitala, jego stan się pogorszył. Konieczna była ponowna hospitalizacja i intubacja. Dziecko trafiło na OIOM. Próbki wymazu z nosa i gardła małego pacjenta wysłano do Laboratorium Badań i Diagnostyki Wirusów w Kalkucie oraz do Krajowego Centrum ds. Grypy w Narodowym Instytucie Wirusologii w Pune. Wyniki badań wykazały grypę typu A (H9N2), czyli ptasią grypę.
Chłopiec miał kontakt z drobiem
Zakażenie człowieka wirusem ptasiej grypy jest możliwe poprzez styczność z żywymi bądź martwymi zwierzętami (drobiem i dzikim ptactwem), ich odchodami, piórami oraz przedmiotami będącymi w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Źródłem zakażenia mogą być woda, powietrze, nawozy oraz skażona pasza. Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się również poprzez niezdezynfekowany sprzęt i odzież roboczą, a także środki transportu. Wiadomo, że chłopiec miał codzienny kontakt z drobiem. Nikt z jego rodziny nie został zakażony.
Chłopiec został już wypisany do domu, jednak początkowo wymagał wspomagania przy oddychaniu. To drugi przypadek zakażenia ptasią grypą A (H9N2) u człowieka, który został zgłoszony w Indiach. Poprzedni był w 2019 roku. Pamiętać należy, że dochodzi do zakażenia ludzi innymi podtypami wirusa ptasiej grypy, m.in. H5N1, H5N6 i H5N8.
Ptasia grypa: jak się objawia?
Ptasia grypa to choroba, którą powoduje wirus grypy typu A, a największym zagrożeniem jest jedna z jego odmian – H5N1.
Objawy to:
- wysoka gorączka (powyżej 38°C),
- ból gardła,
- zmęczenie,
- ból głowy,
- katar, zatkany nos,
- zły nastrój,
- zapalenie spojówek,
- kaszel,
- bóle mięśni,
- problemy z oddychaniem, duszności,
- ataksja (problemy z koordynacją ruchów).
Jak widać, symptomy te przypominają grypę. Niekiedy występują również, takie objawy jak:
- biegunka,
- dreszcze,
- wymioty, mdłości,
- krwawienia z dziąseł i nosa,
- bóle w obrębie klatki piersiowej.
Rozwińźródło: Radio Zet
Zobacz także
Przełom w badaniach nad stwardnieniem rozsianym. Potwierdzono związek z wirusem, z którym każdy z nas mógł mieć styczność
CDC apeluje: Szczepionka przeciw grypie zmniejsza liczbę hospitalizacji. Może zmienić wirusa z „dzikiego w łagodny”
Jest pierwsza ofiara śmiertelna wirusa Alaskapox. To starszy mężczyzna
Polecamy
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Na zalanych terenach istnieje realne zagrożenie dla zdrowia. „Należy zaszczepić wszystkich” – alarmuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
UNICEF: Polacy stracili zbiorową odporność na odrę. Nowy szef GIS chce wprowadzić mandaty
się ten artykuł?