Przejdź do treści

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból głowy jest powszechną i bardzo dokuczliwą dolegliwością. Pojawia się w nieokreślonym czasie, może mieć różne nasilenie i charakter: migrenowy, pulsujący, napięciowy. Pulsujący ból głowy nie zawsze musi wskazywać na poważną chorobę. Jego leczenie zależy od przyczyny, która go wywołała.

Pulsujący ból głowy pogarsza ogólne samopoczucie i utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Często jest sygnałem od organizmu o toczącym się procesie chorobowym, wzroście ciśnienia tętniczego krwi i stresie. Jeżeli wraz z pulsowaniem w głowie pojawiają się inne objawy: wymioty, nudności, zawroty i problemy ze wzrokiem, należy zgłosić się do lekarza i wykonać kilka badań.

Kobieta z wodą

Pulsujący ból głowy – przyczyny

Ból głowy może mieć charakter pulsowania z tyłu głowy, z lewej lub prawej strony i na skroniach. Jego natężenie może być umiarkowane lub silne na tyle, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pulsujący ból głowy pojawia się w różnym czasie, niezależnie od pory roku czy dnia. Jest to jeden z najbardziej nieprzyjemnych typów bólu. Jego przyczynami są:

Najczęstszą przyczyną pulsującego bólu głowy jest migrena. Choroba ta dotyczy prawie 30 procent ludzi w dorosłym wieku, najczęściej kobiet. Pojawia się nagle i trwa od 4 godzin do nawet 3 dni. Charakterystycznym objawem jest pulsujący ból w skroniach i z przodu twarzy w okolicy oczodołu, najczęściej z jednej strony. Migrenie mogą towarzyszyć wymioty, nudności, światłowstręt, zaburzenia wzroku, a nawet czasowe porażenie mięśni. Dolegliwości są wzmagane przez wysiłek fizyczny i silne emocje.

Klasterowy ból głowy objawia się pulsującym bólem z tyłu głowy, na skroniach, z lewej lub z prawej strony, na czole. Jest on uznawany za najsilniejszy ból głowy. Często myli się go z migreną. Ma nawrotowy charakter i występuje częściej u mężczyzn. Pojawia się zazwyczaj o tej samej porze roku i dnia. Trwa od kilku minut do 3 godzin. Towarzyszą mu: przekrwienie spojówek, łzawienie oczu, obrzęk powiek i wyciek wydzieliny z nosa. Nie zostały określone czynniki, które go wywołują.

W przebiegu ostrego zapalenia ucha może pojawić się silny pulsujący ból głowy w okolicy ucha lub rozlany na całą stronę, po której stan zapalny występuje. Pojawia się on nagle i trwa kilka minut.

  • Zapalenie zatok przynosowych

Jeżeli pojawia się pulsujący ból przy schylaniu, jego przyczyną są problemy z zatokami. W tym przypadku dodatkowymi objawami mogą być: niedrożność nosa, katar, uczucie opuchniętej twarzy i zaburzenia węchu.

  • Zimne napoje i pokarmy

Podczas jedzenia zimnych pokarmów lub picia zimnych napojów może pojawić się nagły i silny pulsujący ból głowy zlokalizowany najczęściej na czole lub skroniach. Jest to spowodowane podrażnieniem nerwów twarzowych, które po odebraniu informacji o zimnie chcą ogrzać mózg. Zwiększa się wtedy ukrwienie i poszerzają tętnice, co jest odczuwane jako pulsowanie. Ten stan utrzymuje się przez kilka sekund.

  • Zapalenie tętnicy skroniowej

Jednostronny pulsujący ból głowy może być sygnałem o zapaleniu tętnicy skroniowej. Pojawia się on w miejscu przebiegu tętnicy, czyli w skroni. Ustępuje i powraca co jakiś czas. Towarzyszy mu gorączka i ból podczas dotykania głowy i czoła.

  • Guz mózgu

Guzy umiejscowione w mózgu dają różne objawy, w zależności od wielkości zmiany nowotworowej i jej umiejscowienia w tkance. Jednym z niepokojących objawów może być pulsujący ból głowy, który pojawia się zazwyczaj w godzinach porannych. Mogą towarzyszyć mu wymioty.

Magdalena Boczarska-Jedynak

Pulsujący ból głowy w ciąży

W ciąży może pojawić się migrena, która objawia się pulsującym bólem głowy. Zdarza się ona rzadko, jednak jest dosyć uciążliwą dolegliwością. Najczęściej występuje w pierwszym trymestrze ciąży i jest związana ze zmianą ciśnienia tętniczego krwi i dużymi hormonalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Jeżeli pulsujące bóle głowy w ciąży są uciążliwe, należy udać się na wizytę lekarską, podczas której zostaną dobrane odpowiednie leki.

Pulsujący ból głowy – leczenie

Jeżeli pulsujący ból głowy pojawia się często, jest silny i towarzyszą mu dodatkowe objawy, należy udać się do lekarza w celu poznania przyczyny i dobrania leków, które łagodzą dolegliwości. Często powszechnie dostępne leki przeciwbólowe bez recepty są niewystarczające w zwalczeniu pulsującego bólu głowy. Leczenie pulsującego bólu głowy wspomagają domowe sposoby. W chwili wystąpienia dolegliwości należy położyć się w zaciemnionym i cichym pomieszczeniu, a na głowę przyłożyć zimny okład. Ulgę mogą przynieść także aromaterapia lub masaż głowy. Ważna jest obserwacja swojego organizmu i zanotowanie, jak często i w jakich sytuacjach pojawia się ból.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?