Przejdź do treści

Radosław Meller: „Chiropraktycy bywają kojarzeni ze znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w drewnianych chatkach”

na zdjęciu: Radosław Meller, chiropraktyk, tekst o tym, czym jest chiropraktyka - Hello Zdrowie
Radosław Meller, chiropraktyk /fot. archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Ważne jest, aby chiropraktyk potrafił rozpoznać sytuacje, w których nie powinno się stosować manipulacji kręgosłupa. Wiedza ta pozwala na zminimalizowanie ryzyka i zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi. Chiropraktycy często współpracują z innymi specjalistami medycznymi, aby zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentem – mówi chiropraktyk Radosław Meller.

 

Klaudia Kierzkowska: Zacznijmy od najważniejszego – czym jest chiropraktyka?

Radosław Meller: Chiropraktyka to dziedzina skupiająca się na diagnostyce, leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego. Obejmuje zarówno pracę z kręgosłupem jak i kończynami. Wyjątkowość chiropraktyki polega na stosowaniu manualnych technik, takich jak manipulacje stawów, które pomagają  przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie i zmniejszają ból. Odpowiednie ustawienie kręgosłupa może poprawić ogólny stan zdrowia organizmu. Wizyta u chiropraktyka często przynosi wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa zdrowia psychicznego, zwiększenie siły mięśni, poprawa elastyczności oraz zwiększenie zakresu ruchu stawów. Dodatkowo chiropraktyka wspomaga procesy regeneracyjne, wzmacnia odpowiedź immunologiczną, dodaje energii i poprawia nastrój. Chiropraktycy pomagają przygotować ciało do optymalnego funkcjonowania poprzez holistyczne podejście do leczenia. Chiropraktyka dąży do wspierania naturalnych procesów zdrowienia organizmu, zapewniając mu optymalne warunki do samoregeneracji.

Zastanawiam się, czym chiropraktyka różni się od fizjoterapii?

Chiropraktyka w głównej mierze opiera się na manipulacjach kręgosłupa i stawów obwodowych, a fizjoterapia łączy w sobie kilka metod, między innymi terapię manualną, fizykoterapię, kinezyterapię, masaż oraz wiele innych. Chiropraktyka bardzo często nie może być stosowana u pacjentów z powodu przeciwwskazań, a dzięki fizjoterapii możemy łączyć różne rodzaje terapii. Fizjoterapia obejmuje większy zakres metod terapeutycznych i skupia się na szerokim zakresie schorzeń i problemów zdrowotnych związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, neurologicznym, sercowo-naczyniowym i oddechowym. To rehabilitacja po operacjach, urazach sportowych, udarach, amputacjach kończyn, schorzeniach przewlekłych, takich jak choroby reumatyczne. Tak naprawdę obydwie te dziedziny mogą się wzajemnie uzupełniać, zapewniając pacjentom kompleksową opiekę i wsparcie w procesie leczenia i rehabilitacji.

Komu polecana jest ta metoda?

Z chiropraktyki może skorzystać tak naprawdę każdy, nawet dzieci, jeśli jest do tego wskazanie. Chiropraktykę warto stosować jako dodatek do szeroko pojętej fizjoterapii. Do mojego gabinetu przychodzą pacjenci w różnym wieku: od niemowląt, po osoby mające nawet 90 lat. Wiek tak naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ wiele uzależnione jest od uwarunkowań genetycznych, wykonywanej pracy, czy poziomu stresu. Chiropraktyka w naszym centrum najbardziej sprawdza się w leczeniu zespołów bólowych odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. A także w rwie kulszowej i ramiennej, szyjnopochodnych bólach głowy, zawrotach głowy, czy bólach ciążowych.

Kobieta ćwiczy

Kiedy warto z niej skorzystać – gdy dzieje się coś niepokojącego czy także zapobiegawczo?

Z chiropraktyki tak naprawdę możemy korzystać zarówno wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego, jak i zapobiegawczo. Chiropraktyka pomaga w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle pleców, szyi, stawów, migreny, napięciowe bóle głowy, bóle bioder i kostek, a także w przypadku problemów z ruchomością stawów czy dyskomfortem spowodowanym urazami.

Profilaktyczne wizyty u chiropraktyka wydłużają okres bez bólu, ponieważ pomagają w utrzymaniu prawidłowego ustawienia kręgosłupa. Regularne zabiegi mogą też korygować postawę, poprawiać ruchomość stawów, wpłynąć na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego oraz zmniejszyć napięcie, co może zapobiegać długoterminowym problemom zdrowotnym.

Chiropraktyka leczy ból czy tylko pomaga przywrócić sprawność aparatu ruchu?

Chiropraktyka skupia się na diagnostyce, leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności kręgosłupa. Chiropraktycy pracują nad poprawą ustawienia i funkcji kręgosłupa i stawów, co może prowadzić do zmniejszenia bólu oraz poprawy ruchomości i ogólnej sprawności ciała.

na zdjęciu: Radosław Meller, chiropraktyk - Hello Zdrowie

Radosław Meller, chiropraktyk /fot. archiwum prywatne

Poprawne ustawienie kręgosłupa i stawów jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Zabiegi chiropraktyczne, takie jak manipulacje kręgosłupa, mogą łagodzić ból poprzez zmniejszenie nacisku na nerwy, redukcję napięcia mięśniowego i poprawę krążenia krwi. Regularne zabiegi chiropraktyczne mogą również przyczyniać się do prewencji urazów i problemów zdrowotnych poprzez utrzymanie prawidłowej biomechaniki ciała.

Po jakim czasie najczęściej zauważana jest poprawa?

Zdecydowana większość pacjentów już po pierwszym zabiegu zauważa poprawę. Oczywiście jeśli wcześniej zostało przeprowadzone badanie. Tak naprawdę badanie i ustalenie przyczyny są kluczowe i to na ich podstawie możemy określić ile czasu i ile mniej więcej wizyt będzie potrzebnych. Wszystko uzależnione jest od schorzenia. Zdarza się, że jedna wizyta w zupełności wystarcza, a może być też tak, że niezbędna jest cała seria. Do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie, przyjrzeć się, przeanalizować i ułożyć dokładny plan działania.

Zastanawiam się, czy są jakieś przeciwwskazania do skorzystania z takiej metody terapii manualnej?

Oczywiście, że tak. Przeciwwskazań jest wiele, ale do najważniejszych możemy zaliczyć: poważny uraz, utratę masy ciała, przebytą chorobę nowotworową, gorączkę, dożylne podawanie leków, przyjmowanie leków steroidowych. Przeciwwskazaniem jest także ból o znacznym nasileniu nieustępujący w nocy oraz ból nasilający się po przyjęciu pozycji leżącej.

Trzeba pamiętać, że każde wskazanie może być też przeciwwskazaniem, np. ból pleców odczuwany centralnie na środku kręgosłupa może być wskazaniem, a np. ból będący w plecach i kończynie z drętwieniem, może już być przeciwskazaniem. Tak naprawdę nawet gorsze samopoczucie w dniu wizyty może być przeciwskazaniem do odbycia zabiegu chiropraktycznego.

Wspomniał pan też o dzieciach. Maluchy też pojawiają się w pana gabinecie?

Tak, dzieci również korzystają z usług chiropraktyki w moim gabinecie. Dostosowane do wieku i problemu techniki chiropraktyczne mogą być bardzo pomocne w leczeniu różnych dolegliwości (np. kolek, bólów głowy, kręczy szyi, problemów z trawieniem, zaburzeń snu czy wad postawy), z którymi borykają się dzieci.

Jednak kluczowe jest, aby zabiegi były wykonywane przez doświadczonego chiropraktyka, który ma specjalistyczne szkolenie w pracy z dziećmi. Taki specjalista będzie wiedział, jak dostosować techniki zapewniając bezpieczne i skuteczne leczenie. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, chiropraktyk powinien przeprowadzić dokładny wywiad z mamą i dzieckiem oraz wypytać o przebieg porodu, który może mieć tutaj duże znaczenie.

Chiropraktyka jest bezpieczna?

Jest bezpieczna wtedy, gdy zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego chiropraktyka. Odpowiedni terapeuta wie, jak zbadać prawidłowo pacjenta, kiedy odpuścić impuls manipulacyjny i wdrożyć inne techniki lecznicze. Ważne jest, aby chiropraktyk potrafił rozpoznać sytuacje, w których nie powinno się stosować manipulacji kręgosłupa. Wiedza ta pozwala na zminimalizowanie ryzyka i zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi. Chiropraktycy często współpracują z innymi specjalistami medycznymi, aby zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentem. W przypadkach skomplikowanych lub wymagających wielospecjalistycznej opieki, chiropraktyk kieruje do innego specjalisty.

Jak powinniśmy przygotować się do wizyty u chiropraktyka i na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając gabinet?

Przed wizytą warto zabrać ze sobą wszelkie dostępne wyniki badań obrazowych, takie jak zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, oraz dokładną historię medyczną, w tym informacje o przeszłych schorzeniach i aktualnie przyjmowanych lekach. Ważne jest, aby unikać stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przed wizytą, ponieważ mogą one maskować objawy i utrudnić postawienie trafnej diagnozy. Zaleca się również noszenie luźnych ubrań, które nie krępują ruchów.

Wybierając gabinet powinniśmy dokładnie przyjrzeć się osobie, w której ręce planujemy się oddać. Warto zwrócić uwagę na liczbę szkoleń, w których uczestniczył chiropraktyk, na jego kwalifikacje. Chiropraktyka to dziedzina, która nie pozwala stać w miejscu. Tutaj trzeba się kształcić, rozwijać. Warto też zwrócić uwagę na opinie innych osób, bo one czasami mogą nam wiele zdradzić.

Usłyszałam kiedyś, że chiropraktyk to mały szaman. To prawda?

Tak, takie określenie jest bardzo często używane. Chiropraktycy bywają kojarzeni z kręgarzami i znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w wioskach, w drewnianych chatkach. Chcę jednak podkreślić, że aby w dzisiejszych czasach zostać chiropraktykiem, trzeba ukończyć wiele szkoleń, szkół i kursów. Wróżenie z fusów i magiczne mikstury nie wystarczą (żartuję oczywiście).

Radosław Meller – magister fizjoterapii, naturopata, chiropraktyk oraz osteopata w trakcie studiów podyplomowych z chiropraktyki i osteopatii. Regularnie uczestniczy w szkoleniach  i poszerza swoją wiedzę i umiejętności.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?