Rak jajnika jest wykrywany za późno! Jakie badania zrobić, by ocenić ryzyko zachorowania?
Diagnozę raka jajnika co roku słyszy 3,5 tys. Polek. Kolejne 2,5 tys. przegrywa nierówną walkę z tym nowotworem. Dlaczego statystyki w Polsce są gorsze, niż w innych krajach europejskich? Najczęściej nie chodzi tylko o sprzęt czy kolejki do specjalistów. My, kobiety, nie zwracamy uwagi na wysyłane przez organizm sygnały i nie wykonujemy badań profilaktycznych. Kontrolujmy poziom arsenu, kadmu i selenu! To naturalne markery ryzyka raka jajnika – mówi prof. Mariusz Bidziński, ginekolog-onkolog.
Profilaktyka nowotworowa – arsen, selen i kadm
Co możesz zrobić dla siebie? Sprawdzić poziom arsenu, selenu i kadmu w organizmie. Pamiętaj tylko, by na 3 dni przed pobraniem krwi nie spożywać ryżu ani ryb morskich, ponieważ wtedy wynik będzie niemiarodajnie wysoki. Dlaczego to takie ważne?
Prof. Jan Lubiński, lekarz specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej oraz patomorfologii, przedstawił niedawno wyniki swoich 5-letnich badań na grupie 1,7 tys. kobiet. Jednoznacznie wskazują one, że poziom arsenu we krwi jest markerem ryzyka raka jajnika.
– Obecnie ok. 75 proc. Polek ma zbyt wysoki poziom arsenu we krwi. To jest stan do odwrócenia. Przechodźmy na dietę wegetariańską, ale niech te warzywa i owoce będą czyste! Ich płukanie ma sens, ale w ten sposób wypłukujemy tylko te substancje z zewnątrz. Sięgajmy tylko po te ze sprawdzonych źródeł – mówi ekspert.
Prof. Lubiński dodaje, że prawdziwa bomba arsenowa znajduje się w owocach morza oraz rybach. Właśnie dlatego warto się ich wystrzegać. Tak samo jak i ryżu, który ma wysokie stężenie tego pierwiastka. To ważne – właściwą dietą jesteśmy w stanie szybko obniżyć stężenie arsenu we krwi i tym samym zapobiec rozwojowi raka.
– Prowadzimy tysiące pacjentek i widzimy, że dieta szybko daje efekty w przypadku arsenu i selenu. Gorzej z kadmem, bo jak już kobieta się zatruje, to niełatwo się tego pozbyć z organizmu – dodaje prof. Lubiński.
Rak jajnika – leczenie w Polsce
Efektywność leczenia chorych na raka jajnika w Polsce nadal jest niesatysfakcjonująca na tle innych krajów Unii Europejskiej.
– Problemem w przypadku raka jajnika jest nie tylko liczba zachorowań, ale również wysoka śmiertelność. Nie chodzi o to, że lekarze słabo leczą raka jajnika. Są po prostu zaskakiwani chorobą, gdy pacjentka przychodzi z zaawansowanym nowotworem. Ze względu na złożoność leczenia raka jajnika, w przypadku podejrzenia lub rozpoznania tego nowotworu należy dążyć do jak najszybszego podjęcia leczenia w specjalistycznych placówkach medycznych – mówi prof. Mariusz Bidziński.
Rak jajnika – głodzenie nie działa!
Chorujesz na raka jajnika? Zadbaj o swoją dietę. Ze statystyk wynika, że 20 proc. pacjentów onkologicznych umiera z niedożywienia!
Lek. Piotr Klimczak tłumaczy, że wyniszczenie bardzo często towarzyszy chorobie nowotworowej (31-87 proc.), a w ostatnich tygodniach życia występuje u ok. 80-90 proc. chorych. Głodzenie raka nie działa!
Rak jajnika – badania profilaktyczne
I na koniec najgorsze. Dlaczego nie wykonujemy badań profilaktycznych? 72 proc. kobiet, którym zadano to pytanie odpowiedziało: boję się, że zostanie u mnie wykryta choroba.
Zobacz także
„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą
„To, że nie mamy cycka, to nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami”. Alicja Czarnecka o życiu po raku
10 rzeczy, które mogą mieć wpływ na kłopoty z cyklem
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?