Rak krtani – objawy i metody leczenia
Rak krtani, jak każdy nowotwór jest ogromnym niebezpieczeństwem dla naszego życia oraz zdrowia. Kiedy występuje i jak się przed nim chronić? Jakie objawy mogą jego zwiastować i czy niewinna chrupka zawsze jest taka niewinna, jak się nam wydaje?
Rak krtani – czym jest?
Rak krtani jest nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Nie oznacza to jednak, że kobiety są w pełni bezpieczne. Dostęp do papierosów oraz uzależnienie od nikotyny sprawiły, że coraz częściej na chorobę zapadają również kobiety będące aktywnymi oraz biernymi palaczami. Nowotwór krtani najczęściej pojawia się u osób w wieku pomiędzy 45 a 70 rokiem życia i należy do chorób nowotworowych najczęściej atakujących szyję oraz głowę. Może rozwijać się w nagłośni, głośni i podgłośni. Ten zlokalizowany w nagłośni rokuje najgorzej (znajduje się tam bogata sieć naczyń chłonnych, co powoduje powstawanie wczesnych przerzutów na węzły chłonne szyi). Najczęstszymi objawami występowania nowotworu nagłośni jest dysfagia oraz odynofagia.
Zdecydowanie lepiej rokuje rak głośni objawiający się chrypką (wspomniana chrypka jest odporna na leczenie środkami farmakologicznymi).
Rak krtani – jak się objawia?
Na wstępie należy zaznaczyć, że nowotwory objawiają się wewnętrznie oraz zewnętrznie – w przypadku nowotworu krtani, objawy wewnętrzne to najczęściej:
- Występowanie brodawczaków, białych plam lub smug na błonie śluzowej;
- Rogowacenie błon śluzowych.
W miarę upływu czasu, dochodzi do nacieku nowotworu na okoliczne tkanki i niszczenia ich. Światło krtani z czasem zamyka się, przez co oddychanie zostaje upośledzone (konsekwencją może być duszenie się). Nowotwór z limfą i krwią przenosi się na okoliczne węzły chłonne tworząc przerzuty.
Zewnętrzne objawy nowotworu krtani, to:
- Duszność;
- Kaszel;
- Plucie krwią;
- Powiększenie węzłów chłonnych szyi;
- Osłabienie;
- Zmęczenie;
- Bladość skóry;
- Odkrztuszanie dużej ilości plwociny;
- Nieprzyjemny zapach z ust;
- Jednostronny ból gardła promieniujący do ucha;
- Uczucie ciała obcego w gardle i utrudnione przełykanie;
- Zmiana barwy głosu;
- Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2 – 3 tygodnie.
Zewnętrzne objawy raku krtani można pomylić ze zwykłą infekcją – jeśli więc będą się one utrzymywać przez dłuższy okres czasu, bądź mimo przyjmowania środków farmakologicznych nie będziemy odczuwać ulgi, czym prędzej powinniśmy udać się do lekarza i opowiedzieć o nich!
Rak krtani – jak przebiega badanie na jego obecność?
W pierwszej kolejności należy wykonać badanie laryngologiczne, w tym badanie palpacyjne szyi i laryngoskopię. Dzięki nim można ocenić charakter zachodzących zmian i pobrać wycinki do badania histopatologicznego.
W ocenie rozległości nowotworu wykonywane jest badanie radiologiczne klatki piersiowej, USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Rak krtani, laryngektomia
Leczenie nowotworu krtani zależne jest od postępu choroby – przy lżejszych przypadkach wykonywane jest mikrochirurgiczne usunięcie zmian ze strun głosowych. Można również wykonać chordektomię, czyli usunięcie zajętej struny głosowej.
Rak krtani w stopniu średnim i zaawansowanym wymaga wykonania laryngektomii częściowej lub całkowitej. Jest to zabieg polegający na na częściowym bądź całkowitym usunięciu krtani.
Częściowa laryngektomia pozwala na zachowanie głosu i prawidłowego oddychania. Całościowy zabieg sprawia, że pacjent nie ma krtani oraz okolicznych węzłów chłonnych. Dodatkowo konieczna jest radioterapia w skojarzeniu z chemioterapią.
Gdy konieczne jest usunięcie krtani, pacjent uczy się mowy przełykowej pod okiem foniatry. W takim przypadku głos chorego głos jest nienaturalnie niski, dość cichy, ma mały zakres wysokości, co utrudnia intonację i przekazywanie emocji, ale nie ma problemu ze zrozumieniem przekazu. Możliwe jest również skorzystanie z elektronicznej krtani – głos przypomina mowę robota, ale treść wypowiedzi jest zrozumiała dla słuchającego (ubezpieczeni pacjenci mają prawo skorzystania z dofinansowania NFZ do zakupu elektronicznej krtani – laryngofonu).
Jedną z metod leczenia raka krtani jest również chordektomia endoskopowo – laserowa polegającą na całkowitym usunięciu krtani, po której wykonywana jest tracheostoma, czyli wyprowadzenie ujścia tchawicy na przednią część szyi.
Czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworu krtani to:
- Nałogowe palenie papierosów;
- Nadużywanie alkoholu;
- Niedobór witaminy A;
- Oparzenia lub urazy mechaniczne krtani;
- Przewlekłe zapalenie krtani;
- Infekcja wirusowa, w wyniku której powstają brodawczaki krtani.
Polecamy
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Księżna Kate w przejmującym przesłaniu: „Po prostu kochajmy i bądźmy kochani”
się ten artykuł?