Rak migdałka, czyli podstępna choroba jamy ustnej i gardła
Pozostaje często niezauważony przez długi czas, a jeśli symptomy już się pojawią, znakiem rozpoznawczym jest uczucie ciała obcego w gardle oraz uczucie pieczenia i drapania. Rak migdałka, bo o nim mowa, to podstępna choroba, która może mieć związek m.in. wirusem brodawczaka ludzkiego. Jej przyczyny nie są jednak do końca znane.
Czym jest rak migdałka?
Rak migdałka to najpowszechniej występujący nowotwór złośliwy jamy ustnej i gardła – obejmuje aż 46 proc. nowotworów obrębie wspomnianych struktur. Zazwyczaj zostaje wykryty w momencie, gdy już daje przerzuty. Wynika to z tego, że na wczesnym etapie nie wywołuje żadnych objawów, a jeżeli już się pojawią, to przypominają anginę lub zapalenie gardła. Można wyróżnić IV stadia zaawansowania rozwoju tego nowotworu, a najbardziej groźną odmianą jest tzw. rak płaskonabłonkowy migdałka. Jeśli chodzi o wiek, rak migdałka najczęściej atakuje kobiety po 50. roku życia.
Czym jest sam migdałek podniebienny? To parzysta struktura anatomiczna, będąca składową pierścienia gardłowego Waldeyera. Chroni przed wnikaniem do organizmu patogenów przedostających się drogą pokarmową oraz powietrzną – to właśnie z nim na początku stykają się wszelkie drobnoustroje. Można więc powiedzieć, że w pewien sposób ogranicza pojawianie się infekcji.
Rak migdałka – objawy
Można wyróżnić następujące objawy raka migdałka podniebiennego:
- uczucie drapania i pieczenia w gardle,
- uczucie obecności ciała obcego w gardle,
- niezbyt przyjemna woń z ust,
- guz na szyi,
- nadmierne wytwarzanie śliny,
- problemy z połykaniem,
- problemy ze spożywaniem owoców cytrusowych,
- szczękościsk,
- chrypa,
- zmiana głosu,
- duże powiększenie jednego migdałka,
- wyraźnie powiększone węzły chłonne (niepowodujące bólu),
- promieniujący ból podczas spożywania pokarmów,
- krew w ślinie.
Jeżeli więc zastanawiasz się, czy rak migdałka boli, odpowiedź brzmi: tak, możesz bowiem odczuwać wspomniane już drapanie oraz pieczenie. W przebiegu choroby dochodzi także do asymetrii migdałków, choć sam ten objaw nie musi bezpośrednio wskazywać na schorzenie. Zaniepokoić powinno Cię powiększenie się jednego migdałka. Czasem pojawia się też tzw. otalgia, czyli ból ucha występujący pomimo braku toczącej się nim choroby. W zaawansowanych stadiach można zaobserwować także osłabienie oraz utratę wagi. Warto zaznaczyć, że od momentu zachorowania mija kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim pojawią się pierwsze objawy.
Przyczyny raka migdałka
Do tej pory nie zidentyfikowano dokładnych przyczyn nowotworu migdałka. Uznaje się jednak, że pewne czynniki sprzyjają jego rozwojowi. Oto one:
- palenie tytoniu,
- częste picie alkoholu,
- wirus brodawczaka ludzkiego.
Leczenie nowotworu migdałka
Nowotwór migdałka można leczyć różnymi metodami. Największą nadzieję daje chirurgiczne usuwanie guza – jeśli operacja się powiedzie, można w pełni wrócić do zdrowia. W niektórych przypadkach usuwa się również nasadę języka oraz łuki podniebienne. Czasem, podczas zabiegu lekarz pozbywa się również węzłów chłonnych – oczywiście tylko wtedy, gdy doszło do przerzutów.
W niektórych przypadkach stosuje się chemioterapię, która polega na podawaniu odpowiednich leków lub radioterapię, przy której stosuje się wiązki promieniowania do zabijania komórek nowotworowych. Na wczesnym etapie specjalista może zalecić zabieg TORS, czyli przezustną chirurgię robotową – jest to zaawansowana technologia wykorzystywana w leczeniu tylnej części gardła.
Nowotwór migdałka – rokowania i przerzuty
Nowotwór migdałka szybko przenosi się w inne obszary ciała i nacieka na okoliczne tkanki. Stosunkowo wcześnie mogą nastąpić przerzuty do węzłów chłonnych szyi. Lokalizują się one często także w płucach, kościach oraz wątrobie, a także w łukach podniebnych, podniebieniu miękkim oraz nasadzie języka. Leczenie tej choroby okazuje się skuteczne w 30-40%, a w przypadku przerzutów – w 15-20%.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537238/ [dostęp 16.11.23].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563268/ [dostęp 16.11.23].
- Rossi N. A., Reddy D. N., Rawl J. W., Dong J., Qiu S., Clement C. G., Resto V. A., Joshi R., McKinnon B., Coblens O., Synchronous tonsillar tumors with differing histopathology: A case report and review of the literature, Cancer reports (Hoboken, N.J.), 2022, 5(9), e1615.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
się ten artykuł?