Przejdź do treści

Rak szyjki macicy – szczepionka przeciwko HPV bardziej dostępna

Szczepionka
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gardasil 9 – szczepionka przeciwko wirusowi HPV została zatwierdzona i jest dostępna dla kobiet i mężczyzn w wieku od 27 do 45 lat. Szczepionka ta nie tylko chroni przed HPV, a może także pomóc w zapobieganiu kilku śmiertelnym chorobom potencjalnie wywołanym przez wirus. 

FDA, czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, zatwierdziła wniosek dotyczący zastosowania szczepionki Gardasil 9 przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego u kobiet i mężczyzn w wieku 27-45 lat. Wcześniej szczepiono nią osoby w wieku 9-26 lat.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) składa się z grupy ponad 150 spokrewnionych wirusów. Jest powiązany z rakiem jamy ustnej, gardła i odbytu, a także rakiem prącia u mężczyzn i rakiem narządów płciowych u kobiet.

 

Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą zakażeniu HPV są szczepienia. Kobiety powinny pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych. Są one skuteczną metodą wykrywania stanów przednowotworowych szyjki macicy. Skuteczność zapobiegania powstawaniu raka szyjki macicy przy pomocy szczepień jest wysoka. Szacuje się, że szczepionki zapobiegają zmianom nowotworowym u około 90 procentach osób.

Dr n. med. Edyta Horosz

Co zawiera Gardasil 9?

Szczepionka Gardasil 9 została po raz pierwszy zatwierdzona przez Agencję Żywności i Leków (FDA) w 2006 roku. Zawiera martwą kopię wirusa, która zmusza ciało do tworzenia przeciwciał. Szczepionka ta może zapobiec ponad 90 procentom nowotworów potencjalnie spowodowanych przez wirus HPV, w tym raka szyjki macicy, odbytu, prącia i pochwy. Według American Cancer Society 13 tys. amerykańskich kobiet choruje na raka szyjki macicy każdego roku, a  ponad 4 tys. umiera z tego powodu.

Poza rakiem szyjki macicy i prącia, szczepionka przeciwko HPV może również pomóc w ochronie przeciwko rozwojowi brodawek narządów płciowych i zmian przedrakowych.

Większość infekcji HPV ulega samowyleczeniu, jednakże u niektórych kobiet zakażenie przechodzi w stan przewlekły i prowadzi do powstania najpierw stanu przednowotworowego, a następnie do nowotworu.

Dr n. med. Edyta Horosz

źródło: realsimple.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?