Rak trzustki. Gdzie jest największa umieralność w Europie?
Rak trzustki jest jednym z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów. Jak wynika z badań, rak trzustki zabija więcej Europejczyków niż kiedykolwiek, a liczba zgonów rośnie. Jak Polska wypada na tle państw europejskich?
Rak trzustki: liczba zgonów
Według danych z organizacji non-profit United European Gastroenterology liczba zgonów spowodowanych rakiem trzustki podwoiła się w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci, a obecnie zabija ponad 95 000 ludzi rocznie, przez co jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów w Europie. W 2016 śmiertelność była o 5 proc. większa niż w roku 1990. Rak trzustki jest najszybciej rosnącą z pięciu głównych przyczyn śmierci w Unii Europejskiej.
Jak wynika z badań, najgorszą statystykę mają Węgry, śmiertelność w tym kraju wynosi 12,3 osoby na 100 tys. przypadków. „Najniżej” (najlepsze statystyki) w rankingu znalazł się Cypr z 7,5 zmarłymi osobami na 1oo tys. przypadków. Polska znalazła się na 18. pozycji z wynikiem 9,4 zgonu na 100 tys. przypadków.
Rak trzustki: statystyki
Raport organizacji pokazuje, że europejska średnia zgonów na raka trzustki, wzrosła o 5 proc od roku 1990 do 2016. Cypr i Rumunia zanotowały duży wzrost średniej zgonów na 100 tys. mieszkańców, aż o 31 proc. W Polsce ten wskaźnik spadł o 11 proc. – z 10,53 zgonów na 1oo tys. mieszkańców do 9,4 zgonów na 100 tys.
Rak trzustki: objawy
Rak trzustki ma najniższy średni czas przeżycia wśród wszystkich nowotworów – średnio to jest cztery i pół miesiąca. Określany jest mianem „cichego zabójcy”, ponieważ objawy są trudne do zidentyfikowania. Wyróżnia się symptomy takie jak: wzdęcia, brak łaknienia, utratę masy ciała, biegunkę, nudności. Nie są to jednak oznaki, które definiują te chorobę w 100 proc. Pomimo tak dużej śmiertelności, ten rodzaj nowotworu otrzymuje mniej niż dwa procent wszystkich funduszy na badania nad rakiem.
Opracowano na podstawie Daily Mail.
Zobacz także
„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem
„Długo unikałam słów, że mam raka piersi. Przecież mam dopiero 24 lata”. Maja Gołębiewska o swojej chorobie
„To, że nie mamy cycka, to nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami”. Alicja Czarnecka o życiu po raku
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
się ten artykuł?